Σύνθεση φαινυλακετόνης (P2P) από βενζαλδεΰδη με βουτανόνη

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Σας ευχαριστώ πολύ για την εύκολη και λεπτομερή περιγραφή της σύνθεσης!
Τι γίνεται με το υπεροξείδιο του υδρογόνου, θα μπορούσε αυτό να αντικατασταθεί; Είναι μια πραγματικά ελεγχόμενη χημική ουσία στις μέρες μας και είναι δύσκολο να το συνθέσετε μόνοι σας. Υπάρχει κυρίως ως καταλύτης στην αντίδραση μεταξύ του παγωμένου οξικού οξέος και της 3-μεθυλ-4-φαινυλ-3-βουτεν-2-όνης, σωστά; Τι θα μπορούσε να είναι ένα καλό υποκατάστατο;
 
Last edited:

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Αξίζει να ψάξετε σε διάφορα ηλεκτρονικά καταστήματα ή κανονικά καταστήματα του δρόμου που πωλούν H2O2 για την καλλιέργεια φυτών.
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Όλοι λένε ότι αυτή η μέθοδος έχει ελαττώματα. Έχει πάρει ποτέ κανείς πραγματικά σημαντικές αποδόσεις με αυτή τη μέθοδο;
 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18
Μπορείτε επίσης να αποστάξετε το P2P με νερό, αλλά είναι πολύ αργό. Ωστόσο, ΠΡΕΠΕΙ να αποστάξετε τη μεθυλο-φαινυλ-νουτενόνη υπό κενό, επειδή υπάρχει σημαντική ποσότητα σκουπιδιών και η MPB δεν θα αποστάξει με νερό
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Αυτό ήταν απλά η πολυμερισμένη μου μαλακία P2P! Και δεν μπόρεσα να αποστάξω το P2P μου. Γι' αυτό το λόγο ο Leuckart μου δεν λειτούργησε καμία από τις φορές που προσπάθησα, και ωχ, προσπάθησα... :)
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Όταν εξήγαγα το P2P μου με οξικό αιθυλεστέρα, έβαλα λίγο από το μέσο ξήρανσης και το έβαλα στο ψυγείο μου.
Κοίταξα το υγρό, και όταν ήταν περίπου 3 ώρες στο ψυγείο, το κάτω στρώμα ήταν γεμάτο με διαυγές λάδι.
Αυτό είναι το P2P μου; Μπορώ πραγματικά να εκχυλίσω με αυτόν τον τρόπο;
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Ήμουν απλώς νερό στον πάτο. Αλλά το P2P μου βρισκόταν στον οξικό αιθυλεστέρα.
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
ΑΛΛΑ, όλα πήγαν κατά διαόλου, επειδή ΔΕΝ ήταν P2P. Το P2P δεν είναι διαλυτό σε οξικό αιθυλεστέρα. Νομίζω ότι ήταν κάποιο άλλο προϊόν, επειδή έκανα την υδρογόνωση του ακετοξυ, με λάθος τρόπο. Το ακετοξυφαινυλοπροπένιο νομίζω ότι είναι διαλυτό σε οξικό αιθυλεστέρα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Τα διαλύω όλα σε ξυλόλιο τώρα, γιατί είναι και τα δύο διαλυτά σε ξυλόλιο, οπότε γλιτώνω και χρήματα.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Το P2P είναι πολύ καλά διαλυτό σε EtOAc - Ethyl Acetate. Είναι επίσης διαλυτό στο βενζόλιο, το τολουόλιο, το ξυλόλιο, τον αιθέρα, το DCM, αλλά είναι ελάχιστα διαλυτό στη νάφθα ή αλλιώς Shellsol ή αλλιώς Wundbenzin/Reinigungsbenzin. Ένα μείγμα οξικού αιθυλεστέρα και νάφθας 50/50 λειτουργεί εξαιρετικά.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Διάβασα κάποια "δεδομένα" πριν από λίγο καιρό ότι είναι απλώς ελάχιστα διαλυτό σε οξικό αιθυλεστέρα. ΕΝΤΆΞΕΙ. Ευχαριστώ.
Αλλά τώρα είμαι εντάξει. Σας ευχαριστώ OrgUnikum για την απάντησή σας επίσης για την υδρογόνωση P2P μου. Τώρα πήγε πολύ καλά, με την τοποθέτηση περισσότερου διαλύματος στη βάση, στην υδρογόνωση του ακετοξυφαινυλοπροπενίου. Πήρα κίτρινο, πολύ "μελιτώδες" διάλυμα που μυρίζει σε ξυλόλιο. Αυτή είναι η πρώτη φορά που το διάλυμα δεν είναι κόκκινο, επειδή ακολούθησα τις οδηγίες σας να βάλω περισσότερο διάλυμα. Ευχαριστώ!
 

Ketaholiker

Don't buy from me
Member
Language
🇩🇪
Joined
Jul 28, 2024
Messages
10
Reaction score
0
Points
1

Γεια σας ,

Μπορώ να πάω από 3-Methyl-4-phenyl-3-buten-2-one και να κάνω μια ηλεκτροοξείδωση.
Είναι δυνατόν;


Αυτό ίσως βοηθήσει επίσης


OTC θα ήταν σούπερ :) ελπίζω εσείς να μπορείτε να βοηθήσετε ηλεκτροαναγωγή/οξείδωση είναι πραγματικά δροσερό και μη σούπερ xD

Καλή σας μέρα :)
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Όλα αυτά τα αντιδραστήρια για την παρασκευή της 3-Methyl-4-phenyl-3-buten-2-one είναι OTC.
Δεν πρόκειται να κατονομάσω καμία μάρκα για να αποκτήσετε αυτή τη βενζαλδεΰδη, γιατί "αυτοί" θα τα βγάλουν από τα ράφια αυτά, αμέσως. Ή, ακόμη και αν κάνω λάθος γι' αυτό, είναι καλύτερα να είμαστε λίγο προσεκτικοί με αυτά τα πολύτιμα αντιδραστήρια.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
ΑΛΛΑ, κοιτάξτε τη βενζ-ύδη από τα ράφια των τεχνητών αρωμάτων στα καταστήματα.
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
103
Reaction score
64
Points
28
Υπέροχα, ας δοκιμάσουμε αυτό.
Βήμα 1, σε εξέλιξη.
45γρ βενζαλδεΰδη + 200ml M.E.K φυσαλίδα το αέριο HCL από 25ml H2SO4 πάνω από 25ml υδροχλωρικό οξύ. Έγινε κατακόκκινο σε περίπου 30mins, τώρα ανακατεύουμε.
R83Rkq0cXl
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Τώρα που έχω πάνω από 100 γραμμάρια νερού και οξύ/βάση -καθαρισμένο, αλλά υγρό MPB (που συλλέχθηκε από λίγες αντιδράσεις),
θα στεγνώσω το διάλυμα σε κρυστάλλους, που δεν λιώνουν σε θερμοκρασία δωματίου. Μπορώ να δημοσιεύσω μια εικόνα αυτού, και μπορώ να δημοσιεύσω και μια εικόνα του ακετοξυφαινυλοπροπενίου, με τις αποδόσεις.
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Αυτό είναι αυτό το λάδι (100 γραμμάρια) με το υπεροξικό οξύ μου στις 21:ου ώρα. Φουσκώνει σε θερμοκρασία δωματίου.XW7imVvhtZ
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Δεν ξέρω γιατί αυτή η εικόνα πήγε στο πλάι, αλλά μπορείτε να δείτε αυτές τις φυσαλίδες εκεί μέσα, και
το δροσερό χρώμα που παίρνω πάντα στη διαδικασία της υπεροξειδωτικής οξείδωσης. Ο χρόνος οξείδωσης ήταν 24,5 ώρες.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Έχω πάρει 100 γραμμάρια ακετοξυφαινυλοπροπένιο από αυτά τα 100 γραμμάρια MPB. Τώρα είμαι ευτυχισμένος!
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Όταν βάζω το διάλυμα P2P σε ξυλόλιο στο ψυγείο, βγαίνουν κάποια σωματίδια. Αυτά τα σωματίδια ανήκουν στο P2P ή μπορώ να τα φιλτράρω; Την τελευταία φορά τα φιλτράρισα. Ήταν λάθος ή είναι συνετό να τα φιλτράρω ξανά; Το διάλυμα είναι ακόμα ακατέργαστο και όχι καθαρισμένο.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Πρέπει να ξεκαθαρίσω ότι αυτά δεν είναι σαν μικρά σωματίδια (τα σκουριασμένα αγγλικά μου), αλλά σαν μια μάζα που θα πέσει στον πάτο του ποτηριού μου στο ψυγείο. Σε θερμοκρασία δωματίου, αυτά τα κομμάτια δεν διαλύονται πλέον σε θερμοκρασία δωματίου. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει και να μου δώσει οδηγίες, παρακαλώ; Θα ήμουν πολύ ευτυχής, γιατί δεν θέλω να κάνω κανένα λάθος, γιατί έχω τόσο πολύ P2P στο διάλυμα αυτή τη στιγμή.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Έπλυνα το διάλυμα με ~ 12% HCL-διάλυμα x 4. και πήρα σχεδόν διαυγές διάλυμα. Πλύθηκε επίσης πολλές φορές με νερό. Αποξηράνθηκε με MgSO4.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Το προϊόν της οξείδωσης της BV, το οξικό βινύλιο είναι αναμίξιμο με το ξυλόλιο, το P2P που σχηματίζεται από την υδρόλυση είναι επίσης αναμίξιμο με το ξυλόλιο, οπότε ό,τι πέφτει έξω είναι απλά χάλια. Η διήθηση είναι απαραίτητη εάν κάποιο από τα ενδιάμεσα προϊόντα σας ή το τελικό προϊόν σε διαλύτη δεν είναι διαυγές αλλά θολό ή θολό.
 
Top