Sinteza fenilacetonei (P2P) din benzaldehidă cu butanonă

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
De ce ați dori să înlocuiți cloroformul? Este ușor de sintetizat singur cu acetonă și înălbitor. Consultați youtube.
Dar dacă chiar aveți nevoie pentru un anumit motiv, diclormetanul și cloroformul sunt de obicei interschimbabile.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Am încercat DCM pentru prima dată și am eșuat total.
Am extras produsul cu acetat de etil (mai mult) și xilen (mai puțin) - amestec.
 

Cbison

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Nov 29, 2023
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Cum se obține solidificarea MPB? În congelator văd cristalele, dar în afara congelatorului se lichefiază.
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Condensarea Aldol.

Instrucțiunile pentru această operațiune se găsesc în Reacții organice



Acest articol pare a fi mai în conformitate cu ceea ce văd eu. A încercat cineva de fapt să extragă cu solvent din stratul organic. Utilizarea cloroformului nu va funcționa, deoarece este miscibil cu stratul organic. Dacă nu îmi scapă ceva, scrierea trebuie testată și modificată.

A mai încercat cineva acest sintetizator.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
BINE. Doar încălziți benz-hida și MEK cu acid clorhidric aproximativ 3-5 ore. Temperatură: 90-110 C.
Doar mulțumiți-mi. :)
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Se realizează condensarea aldol a MEK și a benzaldehidei. Produsul este: Metilfenilbutenonă.
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Pari foarte sigur de procedura ta. Putem concluziona că ați încercat-o și ați reușit?
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
BINE. Am cheltuit sute de euro pentru a face acest lucru să funcționeze, iar acum vă întrebați dacă va funcționa?!
Sunt foarte supărat acum! Nu voi mai publica... cu lingurița informațiile mele nimănui de aici de acum înainte.
La naiba! Vă sugerez să citiți și chimie înainte de a începe să puneți la îndoială metodele mele. Dacă chimia nu vă interesează, dar vreți informații despre toată această sinteză, pe care am încercat-o de 16 ori cu dificultate, lăsați-o baltă. Nu am de gând să răspund deloc la întrebările nimănui, pentru că eu însumi mi-am luat cunoștințele din articole științifice, dar le-am aplicat în practică cu propriile mele cunoștințe de chimie. Da. Condensarea Aldol la punctul de sinteză funcționează cu randamente mai bune decât în gazeificare. Nu am de gând să răspund nimănui despre niciun alt punct referitor la sinteza în cauză. Vă mulțumesc și la revedere!
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Nu înțeleg de ce vi se pare atât de ofensator. Am încercat doar să comunic folosind un limbaj formal.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Îmi pare rău pentru frustrarea mea. Am fost foarte obosit la momentul respectiv. Aldolul funcționează.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Și, folosind procedura "Twodogs" și "Bio", acetoxifenilpropenul a funcționat ca un farmec.
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Este în regulă. Suntem cu toții ființe umane la sfârșitul zilei. Puteți să ne comunicați cantitățile de reactivi pe care le utilizați?
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Cea mai bună cantitate pe care am obținut-o a fost cantitatea minimă în care am folosit reactivii. Astfel, am pus 10 g de benzaldehidă + 25 g de MEK + 30 g de acid clorhidric. Am obținut 28 de grame de cristale, care erau umede, iar când le-am uscat cât am putut, am obținut 13 grame de metilfenilbutenonă.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Săptămâna viitoare voi primi sticlărie nouă, astfel încât să pot începe experimentele la nivelul următor.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Am greșit punctul de topire al MPB, acesta este: 37-38°C
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Ok, pasul 3 - am adăugat soluție de NaOH încălzită la 50c și pusă în mag Stir după 6 ore o mizerie cremoasă groasă aproape solidă era în rbf-ul meu. Am adăugat DCM și au apărut două straturi. La început, am fost foarte fericit!!! Deoarece stratul gros cremos stătea pe fund și am crezut că stratul mai clar era bunătățile extrase din DCM era deasupra. Nu, nu, nu..... Stratul gros lăptos era DCM-ul. Știu sigur că atunci când voi elimina DCM nu voi avea un ulei galben clar aka p2p.


@HEISENBERG

Ați echipa revizuit acest proces înainte de publicare. Se pare că experții au tăcut pe această procedură. Ar fi frumos pentru a obține un sprijin pe o metodă echipa ta a publicat.

Ok, așa că voi încerca distilarea pe mizeria cremoasă și să vedem ce vine peste.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Folosiți metoda mea proprie, adică: Încălziți MEK și benz, cu acid clorhidric: 90-110 C, 3-5 ore.
Apoi puneți o soluție de KOH 10%, iar cristalele apar imediat. Scăpați de apă. Puneți-le în congelator. Se scapă de ulei. Cristale pure, albe. ...sunteți bineveniți!
 
View previous replies…

Cbison

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Nov 29, 2023
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Răciți amestecul BENZ & MEK înainte de a adăuga soluția de KoH 10%. Cu această procedură nu va fi nevoie de distilarea în vid.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Se răcește la temperatura camerei. Se colectează apoi stratul organic maro. Se pun în el 20 ml de soluție KOH 10%. Dacă pH-ul este prea acid sau prea bazic, se aduce la pH: 7. Se scapă de apă, când pH-ul este 7. Se pune balonul în congelator timp de cel puțin 4 ore. Aruncați rahatul uleios superior când este congelat. Nu este necesară distilarea sau chiar uscarea soluției, deoarece cristalele apar imediat în balon, trebuie doar să le congelați, pentru a obține stratul uleios, care este doar un produs secundar.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Am uitat să menționez că, înainte de a introduce soluția de KOH, spălați stratul organic cu aceeași cantitate de acid pe care ați utilizat-o.
 

Cbison

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Nov 29, 2023
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Am deja soluția MPB și aș dori să obțin cristalele fără distilare. Condensarea adolului a fost realizată prin gazare cu acid. Credeți că dacă se introduce acid în soluția Benz + MEK prin gazare și se încălzește până la 90-110°C timp de 3-5 ore și se spală cu hcl înainte de a adăuga 10% KoH, există posibilitatea ca cristalele să precipite imediat? Este important să înghețați soluția pentru a obține cristale și care sunt măsurătorile dvs. de reactivi.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
O, Doamne. NU vă spălați cu acid, OK. Aceeași cantitate de apă cu care ai folosit acidul.
 

bigbadbear

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jul 1, 2023
Messages
20
Reaction score
8
Points
3
 

bigbadbear

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jul 1, 2023
Messages
20
Reaction score
8
Points
3
Pentru a doua etapă, pot utiliza un balon de 15 litri și să efectuez procesul de extracție într-un butoi de plastic de 50 de litri?
 

Irving Langmuir

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
11
Reaction score
6
Points
3
Bună ziua tuturor!

Am încercat această sinteză de două ori și iată concluzia mea cu privire la aceasta.

În primul rând, sunt departe de a fi un chimist instruit, așa că ceea ce spun ar trebui să fie luat cu un grăunte de sare. Nu ezitați să corectați ceea ce spun.

Reacțiile și mecanismele sunt rezultatul cercetărilor mele și al înțelegerii mele a sintezei și, prin urmare, sunt, de asemenea, deschise criticii.

Tocmai am văzut că o mulțime de oameni au discutat deja subiectul, așa că sper că postarea mea nu va fi redundantă. De asemenea, link-ul de la sfârșitul postării mele a fost deja postat pe acest subiect. Îmi pare rău dacă nu veți învăța nimic din postarea mea.


Pasul 1: condensarea aldol încrucișată :
În mod normal, folosim un mic exces de MEK în această reacție, deoarece cetonele se pot autocondensa, dar această reacție este termodinamic devafabilă și se va face până la un maxim de 5% în literatura pe care am reușit să o găsesc. Cu toate acestea, conform acestei lucrări, benzaldehida poate reacționa cu produsul final, ceea ce ar reduce foarte mult randamentul, de unde și utilizarea excesului de MEK pentru a se asigura că benzaldehida reacționează cu molecula corectă. (În plus, conform aceleiași lucrări, distilarea între condensarea aldol încrucișată și oxidarea Baeyer-Villiger nu este utilă, deoarece produsele secundare nu vor reacționa în timpul oxidării Baeyer-Villiger și pot fi eliminate cu următoarea distilare). M-am întrebat dacă nu ar fi mai bine să adaug benzaldehida picătură cu picătură, ceea ce ar asigura că există un exces de MEK și, astfel, ar împiedica benzaldehida să reacționeze cu produsul nou format. Și deoarece autocondensarea aldol a cetonelor nu este foarte favorabilă, procedând în acest fel poate fi mai bună pentru randament. Dar, după cum am spus, ceea ce spun trebuie verificat.

Ca și catalizator putem folosi în mod normal fie un acid, fie o bază pentru reacțiile aldol. Presupun, totuși, că aici folosim un acid pentru a evita o reacție Cannizzaro, deoarece benzaldehida este neenolizabilă. Prin utilizarea unui catalizator acid, trecem prin formarea unui enol în loc de enolat.

Ca și catalizator acid, am încercat o adăugare puternică de H2SO4 concentrat prima dată când am făcut această reacție, iar a doua oară am adăugat doar câteva picături. Diferența pe care am observat-o între cele două a fost că, dacă s-a adăugat prea mult H2SO4, produsul s-a polimerizat, făcând distilarea aproape imposibilă din cauza bumping-ului.

Condensarea aldol încrucișată va conduce la 3-metil-4-fenil-3-buten-2-one.

Pentru oxidarea Baeyer-Villiger, am vrut să încerc perboratul sau percarbonatul de sodiu. Singura problemă pe care am văzut-o cu utilizarea percarbonatului de sodiu a fost că acesta ar reacționa cu GAA și l-ar neutraliza treptat. Și, într-adevăr, aceasta este o idee destul de proastă, după ce am încercat-o la scară mică. Percarbonatul are probleme de solubilizare și are nevoie de un mediu care să conțină un pic mai multă apă. Odată făcut acest lucru, trebuie să aveți grijă să nu eliberați prea mult CO2. Acidul peracetic se formează in situ și reacționează cu 3-metil-4-fenil-3-buten-2-one. Pentru a-mi solubiliza percarbonatul, am adăugat puțin H2O2. Dar aș spune, dacă nu aveți 50% H2O2, nu vă pierdeți timpul cu această sinteză. Și aceasta este concluzia mea. Deși această sinteză poate părea atractivă, este plictisitoare și necesită multă muncă, în special cu toate aceste distilații în vid (am încercat fără, funcționează, dar duce la lucrul cu temperaturi ridicate și chiar am reușit să distrug produsul în acest fel!) Așa că aș sfătui pe oricine să apeleze la o altă metodă de sinteză. Am reușit să obțin ceea ce cred că a fost produsul dorit în cele din urmă, dar, în opinia mea, nu suficient pentru a justifica întreaga procedură. Pentru cei care doresc să afle mai multe, le recomand să citească lucrarea, să caute "Two dogs aldol", să învețe despre mecanismele reacției aldol, oxidarea baeyer-villiger și hidroliza esterilor.



 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Excesul de MEK acționează, de asemenea, ca solvent pentru reacție (cu excepția a ceea ce ați scris). Eliberarea unui produs fără distilare este posibilă după diluarea cu apă (MEK în exces și alte impurități) și extragerea sedimentului sub formă de ulei. Uleiul cristalizează bine într-un produs intermediar după recristalizare cu etanol. În această etapă, obținem produsul din prima etapă fără manipulări complicate (nu este necesar să extragem cloroformul și, în general, tehnica din acest subiect trebuie să fie ușor corectată). Nu putem folosi hidroxid, acest lucru va da un alt produs secundar ca rezultat.
 
View previous replies…

Cbison

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Nov 29, 2023
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Vă rugăm să împărtășiți procedura de obținere a uleiului MPB din amestec brut dacă nu doriți să distilați în vid.
 

Cbison

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Nov 29, 2023
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
William D. Puteți explica, vă rog, procedura de obținere a cristalului MPB fără distilarea în vid. Am urmat pașii sugerați, dar se pare că nu reușesc. Am spălat, am neutralizat, am dizolvat în etanol și am congelat, dar din anumite motive nu știu de ce cristalul meu se lichefiază la temperatura camerei. Ce fac greșit în această procedură. Pot continua cu reacția Baeyer Villiger fără a extrage cristalul? Vă rog, contribuția dumneavoastră experimentată va fi apreciată
 
Top