Sinteza fenilacetonei (P2P) din benzaldehidă cu butanonă

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,018
Points
93
da, 10L de GAA
 

situ1988

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 22, 2024
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
Ce concentrație de GAA
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
8
Points
3
Nu trebuie decât să cumpărați GAA pur în proporție de 99% de oriunde și asta veți folosi
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Cred că ceea ce mă întreb cu adevărat este stochiometria acestei reacții. În alte descrieri ale reacției Bayer-Williger nu găsesc aceste cantități enorme de GAA. Mă poate ajuta cineva cu raționamentul? Sunt foarte aproape de a încerca acest lucru, dar cantitatea de GAA este problematică.
 

billythekid

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 18, 2024
Messages
13
Reaction score
3
Points
3
această cantitate de GAA este foarte mare, iar cea mai bună ipoteză a mea cu privire la motiv este că prepararea acidului peracetic in situ (în timpul reacției) și fără catalizator este ineficientă, astfel încât chimistul supracompensează pentru a ajuta la acest lucru; de asemenea, GAA este utilizat aici ca solvent
dacă preparați acidul peracetic cu câteva zile înainte și testați conținutul de oxigen disponibil, este posibil să obțineți rezultate mai bune. Acestea fiind spuse, am văzut profesioniști folosind această metodă și obținând doar cel mult 35-65% din produsul finit, astfel încât un chimist neexperimentat riscă să obțină rezultate și mai proaste, iar un începător riscă să eșueze sau chiar să se rănească. Vă recomand să citiți și să studiați și să începeți cu puțin
asigurați-vă că vă curățați bine amestecul de reacție finit la sfârșitul fiecărei etape, nu depășiți -5c în condensarea aldol lăsați mek/benzaldehida să se amestece peste noapte în frigider după gazare.
nu depășiți 60c în Bayer villager. și cercetați alți oxidanți, deoarece am obținut rezultate mai bune cu unul diferit.
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
147
Reaction score
66
Points
28
Poate voi încerca oxona dacă randamentul este atât de ridicat! Am citit acele forumuri thevespiary/hive, iar acum mă bazez pe acele instrucțiuni, deoarece în aceste instrucțiuni de aici, nu am făcut acest lucru cu succes.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
147
Reaction score
66
Points
28
Chiar pot distila P2P la presiune atmosferică normală fără a distruge P2P?
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Conform articolelor pe care le-am citit, se poate face, dar pierderea de randament va fi mare. Iar unele articole sugerează că P2P se va degrada înainte de atingerea temperaturii.

Distilarea cu aburi pare ușoară și curată.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
147
Reaction score
66
Points
28
Deci, cum ar fi distilarea cu aburi a uleiurilor esențiale? Pentru că nu am acel tip de aparat pe care îl prezintă în videoclipul de aici.
Așadar, pun P2P purificat cu apă în balonul de fierbere de 500 ml, iar P2P vine cu acei vapori de apă, dar, desigur, nu se amestecă, apoi extracția?
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
147
Reaction score
66
Points
28
Pentru prima dată, efectuez oxidarea peracetică cu soluție neutralizată, iar în stratul superior există un strat portocaliu roșiatic, care, cred eu, devine din ce în ce mai mare în funcție de orele de oxidare. Mențin temperatura în jur de 55-60 C, dar este din ce în ce mai greu să învârt și să amestec cu mâinile (magn.agitator este mort), deoarece stratul superior este foarte gros.
Ce naiba fac eu aici. Face bule, da. Cred că este prima dată când acidul meu peracetic funcționează, pentru că l-am ținut în dulap timp de 3,5 zile înainte de asta, și am neutralizat soluția. Poate explica cineva ce se întâmplă? Fac bine aici? Aceasta este aproximativ o oră opt.
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Nu aș minți dacă aș spune că nu știu aproape nimic despre oxidarea BV.

Chiar acum fac cercetări pentru a crește randamentele în timpul oxidării înainte de a încerca ceva. Cel mai bun lucru pe care l-am înțeles până acum este că motivul pentru care randamentele rămân în jurul valorii de 35 % este din cauza cantității de apă din masa de reacție în timpul oxidării.

În ceea ce privește distilarea, da. Este ca distilarea uleiurilor esențiale. Presupun că se poate face așa cum ați spus, dar va dura prea mult. Cu siguranță nu este practic. Atunci când P2P este supus refluxului (fierbere), volumul de abur extern trebuie să fie mai mare decât volumul de abur din balonul de reacție în care P2P este supus refluxului. Puteți obține volumul de abur necesar cu o oală sub presiune.

Dar cu siguranță nu aveți nevoie de nimic sofisticat, cum ar fi oala sub presiune. O instalație foarte simplă va fi suficientă.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
147
Reaction score
66
Points
28
Am observat că am obținut 30,5 grame de acetoxifenilpropenă din 55 de grame de MPB, atunci când am preparat peracidul, nu "in situ", ci mai întâi l-am preparat comparând molurile exacte și am lăsat peracidul în închis timp de 3,5 zile cu, bineînțeles, catalizatorul H2SO4. Apoi am neutralizat soluția cu sodumbicarbonat la pH:7. Acestea sunt trucurile pentru a obține chiar și o cantitate decentă de acetoxi. Nu vă lăsați păcăliți de preparatele "in-situ" dacă faceți o cantitate de 10-50 de grame.
 
Last edited:

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Condensarea Aldol.

Instrucțiunile pentru această operațiune se găsesc în Reacții organice



Acest articol pare a fi mai în conformitate cu ceea ce văd eu. A încercat cineva de fapt să extragă cu solvent din stratul organic. Utilizarea cloroformului nu va funcționa, deoarece este miscibil cu stratul organic. Dacă nu îmi scapă ceva, scrierea trebuie testată și modificată.

A mai încercat cineva acest sintetizator.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
147
Reaction score
66
Points
28
BINE. Doar încălziți benz-hida și MEK cu acid clorhidric aproximativ 3-5 ore. Temperatură: 90-110 C.
Doar mulțumiți-mi. :)
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
147
Reaction score
66
Points
28
Am pus totul cu lichid și cristale într-un vas de pirex și puțin etanol 96% și l-am încălzit, astfel încât tot materialul să treacă la forma lichidă. Când etanolul fierbe, elimină apa suplimentară din amestec. Apoi îl pun înapoi în congelator într-un balon de măsurat de 100 ml. Las să stea în balonul dozator în congelator timp de o zi.
Toate produsele secundare (lichidul închis la culoare) se află apoi în stratul superior și le torn pe scurgere. Apoi încălzesc puțin balonul și aproape întotdeauna se va forma un strat de apă pe fundul balonului de măsurat. Aspir apa cu pipeta și o pun din nou în congelator pentru aproximativ o zi. Se va forma din nou ulei de produs lateral în stratul superior. Se aruncă din nou la scurgere. Acum ar trebui să aveți cristale care nu se lichefiază la temperatura camerei. Se transformă poate puțin în mâzgă, dar este ceea ce este.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
147
Reaction score
66
Points
28
Punctul de topire al metilfenilbutenonei este: 13,04°C, iar temperatura camerei este de aproximativ 22°C, cel puțin în
apartament, așa că acolo te duci. Și am găsit în sfârșit punctul de topire, pentru că și eu mă întrebam de el.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
147
Reaction score
66
Points
28
Iar primul meu răspuns este o modalitate bună de a elimina toate reacțiile secundare din aceste cristale.
 

Cbison

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Nov 29, 2023
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Prin urmare, se aplică căldură pentru a elimina solventul în exces, apoi se lasă să se răcească pentru a se produce cristalizarea. Credeți că se poate trece la reacția Baeyer villager fără cristalizare MPB?
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
147
Reaction score
66
Points
28
De asemenea, o puteți distila din amestecul de soluții. Cineva a spus că trebuie doar să distilați tot ceea ce distilează la 150 C și sub 150 C și să le aruncați. Metilfenilbutenona distilează în jur de 270-300 C la presiune normală. Și puteți folosi acel ulei de culoare galbenă în Baeyer-Williger, care este același MPB, dar în formă diferită. Nu am făcut asta, dar și cristalele mele vor deveni suspensii aici. Este vară, iar punctul de topire este de aproximativ 13-14 C. Dacă temperatura apartamentului meu este de aproximativ 22 C, deci ...
 

Phoneix73

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 25, 2022
Messages
19
Reaction score
6
Points
3
Am avut și un termometru, așa că a fost împărțit în două, a fost foarte amuzant😂
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
147
Reaction score
66
Points
28
Eram la telefon și m-am uitat la noul meu echipament. L-am luat și *snap!*. Oh, era noul meu termometru. A FOST. :)
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Există posibilitatea distilării cu abur a produsului. Veți vedea ce vreau să spun prin gudron când veți ajunge la extracție. Folosiți cloroform sau DCM?
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
147
Reaction score
66
Points
28
Nu înțeleg de ce nu folosiți solvenți diferiți pentru extracție. Doar uitați-vă cum se va dizolva molecula la diferiți solvenți și alegeți soluția care funcționează cel mai bine pentru dvs. Smh ..
 

Irving Langmuir

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 23, 2024
Messages
9
Reaction score
5
Points
3
Bună ziua tuturor!

Am încercat această sinteză de două ori și iată concluzia mea cu privire la aceasta.

În primul rând, sunt departe de a fi un chimist instruit, așa că ceea ce spun ar trebui să fie luat cu un grăunte de sare. Nu ezitați să corectați ceea ce spun.

Reacțiile și mecanismele sunt rezultatul cercetărilor mele și al înțelegerii mele a sintezei și, prin urmare, sunt, de asemenea, deschise criticii.

Tocmai am văzut că o mulțime de oameni au discutat deja subiectul, așa că sper că postarea mea nu va fi redundantă. De asemenea, link-ul de la sfârșitul postării mele a fost deja postat pe acest subiect. Îmi pare rău dacă nu veți învăța nimic din postarea mea.


Pasul 1: condensarea aldol încrucișată :
În mod normal, folosim un mic exces de MEK în această reacție, deoarece cetonele se pot autocondensa, dar această reacție este termodinamic devafabilă și se va face până la un maxim de 5% în literatura pe care am reușit să o găsesc. Cu toate acestea, conform acestei lucrări, benzaldehida poate reacționa cu produsul final, ceea ce ar reduce foarte mult randamentul, de unde și utilizarea excesului de MEK pentru a se asigura că benzaldehida reacționează cu molecula corectă. (În plus, conform aceleiași lucrări, distilarea între condensarea aldol încrucișată și oxidarea Baeyer-Villiger nu este utilă, deoarece produsele secundare nu vor reacționa în timpul oxidării Baeyer-Villiger și pot fi eliminate cu următoarea distilare). M-am întrebat dacă nu ar fi mai bine să adaug benzaldehida picătură cu picătură, ceea ce ar asigura că există un exces de MEK și, astfel, ar împiedica benzaldehida să reacționeze cu produsul nou format. Și deoarece autocondensarea aldol a cetonelor nu este foarte favorabilă, procedând în acest fel poate fi mai bună pentru randament. Dar, după cum am spus, ceea ce spun trebuie verificat.

Ca și catalizator putem folosi în mod normal fie un acid, fie o bază pentru reacțiile aldol. Presupun, totuși, că aici folosim un acid pentru a evita o reacție Cannizzaro, deoarece benzaldehida este neenolizabilă. Prin utilizarea unui catalizator acid, trecem prin formarea unui enol în loc de enolat.

Ca și catalizator acid, am încercat o adăugare puternică de H2SO4 concentrat prima dată când am făcut această reacție, iar a doua oară am adăugat doar câteva picături. Diferența pe care am observat-o între cele două a fost că, dacă s-a adăugat prea mult H2SO4, produsul s-a polimerizat, făcând distilarea aproape imposibilă din cauza bumping-ului.

Condensarea aldol încrucișată va conduce la 3-metil-4-fenil-3-buten-2-one.

Pentru oxidarea Baeyer-Villiger, am vrut să încerc perboratul sau percarbonatul de sodiu. Singura problemă pe care am văzut-o cu utilizarea percarbonatului de sodiu a fost că acesta ar reacționa cu GAA și l-ar neutraliza treptat. Și, într-adevăr, aceasta este o idee destul de proastă, după ce am încercat-o la scară mică. Percarbonatul are probleme de solubilizare și are nevoie de un mediu care să conțină un pic mai multă apă. Odată făcut acest lucru, trebuie să aveți grijă să nu eliberați prea mult CO2. Acidul peracetic se formează in situ și reacționează cu 3-metil-4-fenil-3-buten-2-one. Pentru a-mi solubiliza percarbonatul, am adăugat puțin H2O2. Dar aș spune, dacă nu aveți 50% H2O2, nu vă pierdeți timpul cu această sinteză. Și aceasta este concluzia mea. Deși această sinteză poate părea atractivă, este plictisitoare și necesită multă muncă, în special cu toate aceste distilații în vid (am încercat fără, funcționează, dar duce la lucrul cu temperaturi ridicate și chiar am reușit să distrug produsul în acest fel!) Așa că aș sfătui pe oricine să apeleze la o altă metodă de sinteză. Am reușit să obțin ceea ce cred că a fost produsul dorit în cele din urmă, dar, în opinia mea, nu suficient pentru a justifica întreaga procedură. Pentru cei care doresc să afle mai multe, le recomand să citească lucrarea, să caute "Two dogs aldol", să învețe despre mecanismele reacției aldol, oxidarea baeyer-villiger și hidroliza esterilor.



 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,018
Points
93
Excesul de MEK acționează, de asemenea, ca solvent pentru reacție (cu excepția a ceea ce ați scris). Eliberarea unui produs fără distilare este posibilă după diluarea cu apă (MEK în exces și alte impurități) și extragerea sedimentului sub formă de ulei. Uleiul cristalizează bine într-un produs intermediar după recristalizare cu etanol. În această etapă, obținem produsul din prima etapă fără manipulări complicate (nu este necesar să extragem cloroformul și, în general, tehnica din acest subiect trebuie să fie ușor corectată). Nu putem folosi hidroxid, acest lucru va da un alt produs secundar ca rezultat.
 
View previous replies…

Cbison

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Nov 29, 2023
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
William D. Puteți explica, vă rog, procedura de obținere a cristalului MPB fără distilarea în vid. Am urmat pașii sugerați, dar se pare că nu reușesc. Am spălat, am neutralizat, am dizolvat în etanol și am congelat, dar din anumite motive nu știu de ce cristalul meu se lichefiază la temperatura camerei. Ce fac greșit în această procedură. Pot continua cu reacția Baeyer Villiger fără a extrage cristalul? Vă rog, contribuția dumneavoastră experimentată va fi apreciată
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
147
Reaction score
66
Points
28
Fac acum, pentru prima dată, mai întâi acid peracetic singur. Va avea nevoie de 5-7 zile pentru a atinge echilibrul.
Deci, aștept până în ziua 5 și continui cu cele 55 g de MPB + 200 ml:s de GAA ca solvent.
Toate etapele se găsesc la site-ul Rhodium.
 

Y12

Don't buy from me
New Member
Joined
May 22, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Este posibil să nu se utilizeze vidul, ci destilarea normală pentru a purifica cloroformul din intermediar/produs, deoarece BP ale acestora sunt foarte diferite. dar pentru ultima purificare a P2P utilizați distilarea cu abur.
 

situ1988

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 22, 2024
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
Poate vreun bucătar să dea un tutorial despre cum să facă un randament de 100 g?
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
147
Reaction score
66
Points
28
Trebuie doar să puneți mai mulți reactivi în balon. Simplu.
 
Top