Sinteza video a 1-fenil-2-nitropropenei (P2NP) din benzaldehidă și nitroetan. Reacția Henry.

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
De fapt, ștergeți asta! S-a cristalizat bine peste noapte. Dar există această suspensie maro în jurul cristalelor galbene și cu siguranță miroase urât.
Am făcut un alt lot fără probleme de temperatură (de fapt, folosind un stick de încălzire sous-vide este un sistem de încălzire perfect pentru acest sintetizator! Menține o baie de apă perfectă, circulată, la o temperatură exactă, doar un sfat). Acum, al doilea lot constă aproape exclusiv din cristale galbene solide, perfecte.

Dar pentru lotul rău: Vreau să îl curăț cum trebuie. Dar găsirea datelor de solubilitate - sau mai degrabă INSOLUBILITATE pentru P2NP este dificilă. Amintiți-mi @G.Patton @William Dampier etc., este P2NP insolubil în apă? Se pare că este perfect solubil atât în metanol cât și în DCM.- Dar în non-polari? Cum ar fi toluenul? Aș putea să-l spăl cu acesta? Care ar fi cea mai bună procedură de curățare?
Recristalizarea din IPA în afară, vreau să spun.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Deci, iată imaginea. În stânga, cristale de culoare galben canar rezultate în urma controlului perfect al temperaturii, iar în dreapta, cristale de culoare galben mai închis, rezultate în urma unui ciclu care a depășit cu mult 110 C pentru o perioadă destul de lungă.

Cea mai bună curățare acum? Recristalizarea din metanol sau IPA?
 

Attachments

  • lF8dcjxSik.JPG
    lF8dcjxSik.JPG
    450.6 KB · Views: 306

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Produsul poate fi recristalizat din hexan, metanol, etanol, izopropanol
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Așa că am optat pentru recristalizarea din metanol Diferența de culoare este încă acolo, dar puțin mai mică. Totuși, este dificil să scot metanolul din cristale, am umblat toată ziua la uscarea în vid.

Dar am trecut la faza de reducere cu NaBH4, acum am o sticlă de formilamfetamină în acetonă peste MgSO4 în frigider pentru sărare mâine. Trebuie doar să obțin un acid de sărare curat și bun, pe care, din păcate, nu îl am acum.
 

Dreadnsalty

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 16, 2022
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Obțin 2 straturi separate în timpul refluxului. Unul de culoare chihlimbar mai închis deasupra și un strat mai mic de culoare galben deschis dedesubt. Aceasta împreună cu un precipitat alb pe fund, de asemenea. Este acest lucru normal?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Straturile înseamnă apă, GAA-ul dumneavoastră este pur?
precipitatul alb ar putea fi produsul dumneavoastră, se dizolvă la încălzire?
 

Dreadnsalty

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 16, 2022
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Sticlă nouă de GAA cu o puritate de 99,85 %. Totuși, RM miroase puternic a GAA. Voi verifica dizolvarea produsului de îndată ce se termină cristalizarea (sperăm)
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Această reacție generează apă, nu-i așa? Există o modalitate de a elimina apa pentru a conduce reacția? Îmi amintesc că am văzut undeva pe cineva care a folosit toluen ca solvent și a folosit un start Dean pentru a elimina apa, dar căldura se ridică la 86 sau oricare ar fi azeotropul cu toluen. Este ceva în neregulă cu această idee? Ar putea crește randamentul?
 

Hank Schrader

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 10, 2022
Messages
79
Reaction score
165
Points
33
Când am produs fenilnitropropenă, nu am folosit încălzirea.
Turnat într-un balon
nitroetan+benzaldehidă+catalizator a fost închis și lăsat la temperatura camerei.
Balonul a fost agitat o dată pe zi. După 8 zile, soluția a fost turnată în apă ... și cristalele de propenă au căzut imediat la fund. Apa a fost decantată și cristalizată în alcool.

Dacă cineva dorește să obțină propenă de foarte înaltă calitate,
vă voi da tehnologia de mai jos:

1 mol de benzaldehidă
1,2 mol de nitroetan
+ 18 ml n-butilamină

Puneți acest lucru într-o sticlă de sticlă și închideți-o.
Agitați puternic de câteva ori pe zi.
După 8 zile, deschideți sticla și turnați 1 litru într-un recipient cu apă fierbinte.
Agitați... scurgeți apa, repetați procedura cu 500 ml de apă.
Se toarnă fenilnitropropenă cu alcool și se încălzește până la dizolvarea completă și se lasă în congelator.
Propenele se obțin prin această metodă practic fără culoare.
Culoarea este galben transparent, structura este asemănătoare cristalului de metamfetamină.

Conform metodei mele, va rezulta ~ 135-140g
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Sunt doar curios cum se obține un mol de nitroetan... Tocmai mi-am petrecut weekend-ul făcându-mi propriul bromoetan și făcând în prezent mai multe run-uri de nitrit de sodiu... Voi obține în cele din urmă un mol pus împreună lol
 
View previous replies…

Hank Schrader

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 10, 2022
Messages
79
Reaction score
165
Points
33
Mulți oameni obișnuiau să aibă acces nelimitat la nitrometan.
Nitroetanul costă 16,5 euro pe kg la achizițiile angro.
 

Hank Schrader

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 10, 2022
Messages
79
Reaction score
165
Points
33
Stocurile de nitroetan sunt întotdeauna bune.

YboYKLUdlX Y2s974pCvw
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
wowww... yea well im in USA so its harder for us here.... at least for me. Fac asta pentru mine, un fel de proiect de hobby, așa că sunt de acord să-mi fac propriul nitroetan. Deși, dacă pot face un produs destul de decent, mă voi gândi să urc pe scara ierarhică, de ce nu?

Oamenii chiar cumpără săruri de amfetamină în cantități mari? Este profitabil? Mă gândesc că toți ar cumpăra orice este metilat și nu doar amfetamine plictisitoare.....
 

Hank Schrader

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 10, 2022
Messages
79
Reaction score
165
Points
33
Prin vânzarea de amfetamină puteți câștiga prin cantitate și preț scăzut.
Metamfetamina este cu siguranță un produs mai profitabil.
Din punct de vedere chimic, pentru mine nu contează ce să produc - atâta timp cât ei plătesc.
 

Akashic

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 19, 2023
Messages
9
Reaction score
2
Points
3
atunci când se agită zilnic soluția inițială timp de 8 zile la temperatura camerei, va fi necesar ca balonul cu capac să fie ventilat? și ar trebui ca rv-ul să evite expunerea la lumină? Mi-am imaginat că voi alege un flacon media mare de chihlimbar și îl voi depozita în dulap înainte de momentul spălării/xtalării
Mulțumesc pentru împărtășirea informațiilor, mi-ar plăcea foarte mult să încerc metoda dvs.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Avatarul meu este un cristal mare din această metodă, mărit
 

JustMe

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 22, 2023
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Pot înlocui ciclohexilamina?
Benzaldehidă 50 ml
Nitroetan 50 ml
Acid acetic glacial 20 ml
Metilamină apoasă 10 ml
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Bună ziua, puteți să vă clarificați întrebarea, vă rog? Ce doriți să înlocuiți mai exact?
 
View previous replies…

JustMe

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 22, 2023
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
se înlocuiește ciclohexilamina cu metilamina apoasă
adăugarea de metilamină apoasă în locul ciclohexilaminei
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Nu sunt sigur că metilamina are suficient potențial Lewis-bază.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Interesant, există metilamină metanolică snl.
Există randamente mai scăzute 52-55%. În plus, metilamina este mai greu de obținut decât ciclohexilamina
 

JustMe

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 22, 2023
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
* Engleza mea este slabă

a se vedea thes
[Fenil-2-Nitropropenă à la Barium: 1 mol benzaldehidă, 1,2 mol nitroetan și 15 ml metilamină apoasă diluată în 150 ml alcool. Se agită și se încălzește ușor timp de cca 4 ore. Amestecul de reacție se transferă într-un pahar și se răcește în frigider (4°C). Dacă precipitarea nu începe în acest moment, se toarnă apă și amestecul se pune din nou în frigider. Stratul de ulei P2NP va începe încet (sau uneori rapid) să formeze un strat cristalin. În caz contrar, zgârierea peretelui cu, de exemplu, o baghetă de sticlă va ajuta. Dacă nici măcar acest lucru nu ajută, înseamnă că probabil ați greșit ceva. Randamentele pe care le-am obținut folosind această "adaptare": 81%(i-PrOH), 79%(i-PrOH), 75% (EtOH) și 71% (EtOH) (randamente calculate după cristalizare o dată; îmi păstrez cristalele în congelator și, de asemenea, le recristalizez înainte de utilizare)].

*nu am ciclohexilamină.
 
Top