Sinteza video a 1-fenil-2-nitropropenei (P2NP) din benzaldehidă și nitroetan. Reacția Henry.

Bhuro

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jun 7, 2022
Messages
9
Reaction score
11
Points
3

BongMan

Don't buy from me
Resident
Joined
May 31, 2022
Messages
34
Reaction score
3
Points
8
Câte grade tem


Câte grade temperatură ați păstrat pentru reflex..
 

quite

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 4, 2022
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Vă mulțumim!
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Nu pot obține decât acid acetic 50 % pe plan local, pot folosi acest acid? dacă da, ce modificări aș face (metoda termică).
Știu că acidul acetic poate fi dificil de concentrat complet, există vreo modalitate de a-l crește la 80%?
Sau poate fi utilizat un alt acid?
De asemenea, există riscuri despre care ar trebui să știu? (fumuri explozive/toxice?)
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Citiți subiectul. Acest lucru a fost deja întrebat.
 

Sitr1x

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
13
Reaction score
9
Points
3
Doar un avertisment SWIM a aflat undeva pe clearweb că anumite lichide "pentru salvarea pensulei" conțin în principal nitroetan și nu sunt prea scumpe.
 

wael gano

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
103
Reaction score
40
Points
28
Bine ați venit
Există un subiect pe forum pentru sinteza nitroetanului
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Unii oameni raportează că nu este etno2, nu-mi amintesc de ce sau unde am citit, dar pariez că pot dezgropa.
În orice caz, este o schemă grozavă de a deturna nitroetanul dacă îl înlocuiesc cu altceva.
 

Sitr1x

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
13
Reaction score
9
Points
3
Este păcat =(

S-ar putea să trebuiască să comand câteva în curând pentru a face un test folosind această metodă pentru a vedea dacă este ETNO2 legitim. Am citit o postare a cuiva care susține că a folosit-o fără probleme pentru a produce P2NP, deci cine știe. Aș vrea să am o modalitate ușoară de a o face eu însumi
 

Sitr1x

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
13
Reaction score
9
Points
3
Mă întrebam doar dacă această metodă ar putea fi redusă la jumătate din cantitățile originale, împreună cu un balon de 5 litri folosit de exemplu ?
Ta
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Bien sûr. 100g de alcenă pot fi reacționate liniar cu reactiv de scalare, cu excepția poate mai puțin ipa, nu știu exact, mă ghidez după ochi, într-un erlenmeyer de 1L fără probleme. recunosc că ai putea ajunge la 200, dar umplerea peste un anumit punct nu este cușer
 

Sitr1x

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
13
Reaction score
9
Points
3
Mulțumiri va scala în jos liniar și să dea o încercare
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
Am citit undeva că acetatul de amoniu poate fi folosit ca catalizator în reacțiile Henry, îl pot folosi aici în metoda cu microunde și ce cantitate aș avea nevoie? Mulțumesc.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Se poate, dar rezultatele sunt mai proaste, nu mi-a plăcut niciodată să folosesc acetatul în această sinteză. Ciclohexilamina și butilamina sunt cei mai buni catalizatori.
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
Am găsit o metodă prin care se lasă soluția de benzaldehidă și nitroetan cu metilamină ca catalizator într-un loc întunecos timp de 2 săptămâni și au raportat randamente mai mari, a încercat cineva asta înainte sau știe dacă ar putea funcționa?
 

plancklong

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 7, 2022
Messages
36
Reaction score
13
Points
8
Bună s3v3n,
Am încercat acest lucru folosind benzaldehidă, nitroetan și n-butilamină. Ca șablon, am folosit 3,4-DMA de la PIHKAL. În loc de veratraldehidă și n-amilamină, am folosit benzaldehidă și n-butilamină, și am ajustat cantitățile în consecință.

RM pare neschimbată după o lună. Nu au precipitat deloc substanțe solide.

Acesta a fost ultimul meu efort dintr-un șir de reacții nereușite cu acest nitroetan:

Aditiv de îmbogățire a combustibilului Nipron ®™ cas 79-24-3 Pe bază de nitroetan pur, 100 ml.

Acesta trebuia să fie >98% nitroetan (NE). Nu am avut nicio modalitate de a-l verifica definitiv, deci ar putea fi altceva decât NE sau să aibă un conținut ridicat de apă. A fost și scump - 125 de dolari pentru 100 ml livrați.

Cred că această reacție (și am crezut că este o reacție Knovenagle, nu o reacție Henry!) ar funcționa, dar este posibil ca benzaldehida nesubstituită să necesite condiții de reacție diferite.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Utilizați proporțiile și condițiile scrise în acest subiect, funcționează optim.
Produs prin diverse căi. Butilamina și ciclohexilamina sunt cei mai buni catalizatori pentru acest proces.
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
ar fi, de asemenea, posibil să se utilizeze metilamin hcl ca catalizator, ar fi mult mai ușor de obținut pentru mine
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Da, și etilamina funcționează bine.

EDIT: Ați spus HCl, care nu va funcționa, trebuie să adăugați o soluție alcalină pentru a obține metilamina liberă, apoi să o utilizați ca în procedură.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Nu sunt sigur că metilamina bază are suficientă potență de bază. Puteți încerca triethylamine sau dietilamie.
 
Top