Синтез на фенилацетон (P2P) от бензалдехид с бутанон

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Защо бихте искали да замените хлороформа? Лесно е да си го синтезирате сами с ацетон и белина. Проверете в youtube.
Но ако наистина ви се налага по някаква причина, дихлорметанът и хлороформът обикновено са взаимозаменяеми.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Опитах DCM за първи път и се провалих напълно.
Екстрахирах продукта с етилов ацетат (повече) и ксилол (по-малко)-смес.
 

Cbison

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Nov 29, 2023
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Как да накарате МПБ да се втвърди? Във фризера виждам кристали, но извън фризера той се втечнява.
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Алдол-кондензация.

Указанията за това са в раздел Органични реакции



Този запис изглежда е по-съобразен с това, което виждам. Някой опитвал ли е действително да извлече с разтворител от органичния слой. Използването на хлороформ няма да се получи, тъй като той се смесва с органичния слой. Освен ако не пропускам нещо, записът трябва да бъде тестван и модифициран.

Някой да е опитвал този синтез преди.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
ДОБРЕ. Просто нагрейте бензохида и МЕК със солна киселина за около 3-5 часа. Температура: 90-110 С.
Просто ми благодарете. :)
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Извършва се алдолна кондензация на МЕК и бензалдехид. Продуктът е: Мехтилфенилбутенон.
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Изглеждате много сигурни в процедурата си. Можем ли да заключим, че сте я изпробвали и сте успели?
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
ДОБРЕ. Похарчих стотици евро, за да направя това, а сега се питате дали ще се получи!
Наистина съм ядосан в момента! Отсега нататък няма да публикувам... лъжица да подава информацията ми на никого тук.
По дяволите! Предлагам ви да прочетете и химията, преди да започнете да поставяте под въпрос методите ми. Ако химията не ви интересува, но искате информация за целия този синтез, който опитах 16 пъти с трудности, забравете. Изобщо няма да отговарям на ничии въпроси, защото аз самият получих знанията си от научни статии, но ги приложих на практика със собствените си знания по химия. Да. Алдолната кондензация в точката на синтез работи с по-добри добиви, отколкото при газификацията. Няма да отговарям на никого за нито един друг въпрос, свързан с въпросния синтез. Благодаря ви и довиждане!
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Не разбирам защо го намирате за толкова обидно. Просто се опитвах да общувам, използвайки официален език.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Съжалявам за разочарованието си. По това време бях много уморен. Алдолът работи.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
И, използвайки процедурата на "Тудогс" и "Био", ацетоксифенилпропенът също се получи като по поръчка.
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Това е добре. В края на краищата всички ние сме човешки същества. Можете ли да споделите количествата реагент, които използвате?
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Най-доброто количество, което получих, беше минималното количество, в което използвах реактивите. И така, поставих 10 г бензалдехид + 25 г МЕК + 30 г солна киселина. Получих 28 грама кристали, които бяха мокри, а когато ги изсуших, колкото МОЖЕХ да ги получа, получих 13 грама метилфенилбутенон.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Следващата седмица ще получа нова стъклария, за да мога да започна експерименти на следващо ниво.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Сбърках температурата на топене на МРВ, тя е такава: 37-38°C
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Добре, стъпка 3 - добавих разтвор на NaOH, загрят до 50с и поставен в маг Stir След 6 часа в моя rbf имаше гъста, почти твърда кремообразна каша. Добавих DCM и се появиха два слоя. Отначало бях много щастлив!!! Тъй като гъстият кремообразен слой седеше на дъното, а аз мислех, че по-ясният слой е екстрахираното от DCM благо е отгоре. Не, не, неһттр://..... Млечният дебел слой беше DCM. Знам със сигурност, че когато премахна DCM, няма да имам жълто прозрачно масло, известно още като p2p.


@HEISENBERG

Екипът ви прегледа ли този процес, преди да го публикува. Изглежда, че експертите са замълчали по отношение на тази процедура. Би било хубаво да получите някаква подкрепа за метода, който вашият екип е публикувал.

Добре, така че ще опитам да дестилирам кремообразната каша и ще видя какво ще излезе.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Просто използвайте собствения си метод, тоест: Загрейте МЕК и бенз със солна киселина: 90-110 С, 3-5 часа.
След това сложете 10% разтвор на KOH и веднага се появяват кристали. Отървете се от водата. Сложете ги във фризера. Отстранете маслото. Чисти, бели кристали. ...добре дошли!
 
View previous replies…

Cbison

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Nov 29, 2023
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Охлаждате ли сместа BENZ & MEK преди да добавите 10% разтвор на KoH. При тази процедура няма да има нужда от вакуумна дестилация нали.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Той е охладен до стайна температура. След това се събира кафявият органичен слой. Поставете в него 20 ml 10% разтвор на KOH. Ако рН е твърде кисело или твърде основно, доведете го до рН: 7. Отървете се от водата, когато рН е 7. Поставете колбата във фризера за поне 4 часа. Изхвърлете горната маслена част, когато е замразена. Няма нужда от дестилация или дори от изсушаване на разтвора, защото кристалите се появяват веднага в колбата, просто трябва да ги замразите, за да получите мазния слой, който е просто някакъв страничен продукт.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Забравих да спомена, че преди да поставите разтвора на KOH, промийте органичния слой със същото количество киселина, което сте използвали.
 

Cbison

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Nov 29, 2023
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Вече разполагам с разтвор на MPB и бих искал да получа кристали без дестилация. Кондензацията на адола е извършена чрез газообразуване с киселина. Смятате ли, че ако в разтвора на Бенц + МЕК се въведе киселина чрез обгазяване и се нагрее до 90-110°С за 3-5 часа и се промие с hcl, преди да се добави 10% KoH, има ли възможност кристалите да се утаят веднага? Важно ли е разтворът да се замрази, за да се получат кристали, и какви са вашите измервания на реактивите.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
О, Боже мой. НЕ мийте с киселина, добре. Същото количество вода, което сте използвали киселина.
 

bigbadbear

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jul 1, 2023
Messages
20
Reaction score
8
Points
3
 

bigbadbear

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jul 1, 2023
Messages
20
Reaction score
8
Points
3
За втората стъпка мога ли да използвам 15-литрова колба ? и да извърша процеса на екстракция в 50-литров пластмасов варел?
 

Irving Langmuir

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
11
Reaction score
6
Points
3
Здравейте на всички !

Опитах този синтез два пъти и ето какво е заключението ми за него.

Първо, аз далеч не съм обучен химик, така че това, което казвам, трябва да се приема с известна доза сол. Чувствайте се свободни да поправите това, което казвам.

Реакциите и механизмите са резултат от моите изследвания и моето разбиране за синтеза, поради което също подлежат на критика.

Просто видях, че много хора вече са обсъждали темата, така че се надявам постът ми да не бъде излишен. Освен това линкът в края на поста ми вече е публикуван по темата. Съжалявам, ако не научите нищо от поста ми.


Стъпка 1: кръстосана алдолова кондензация :
Обикновено използваме малък излишък на МЕК в тази реакция, защото кетоните могат да се самокондензират, но тази реакция е термодинамично опустошителна и ще се извърши до максимум 5% в литературата, която успях да намеря. Въпреки това, според този документ, бензалдехидът може да реагира с крайния продукт, което значително би намалило добива, откъдето идва и използването на излишък от МЕК, за да се гарантира, че бензалдехидът реагира с правилната молекула. (Освен това, според същия документ, дестилацията между кръстосаната алдол кондензация и окислението на Байер-Вилигер не е полезна, тъй като страничните продукти няма да реагират по време на окислението на Байер-Вилигер и могат да бъдат елиминирани при следващата дестилация). Чудех се дали няма да е по-добре да добавям бензалдехида капка по капка, което ще гарантира, че има излишък на МЕК, и по този начин ще предотврати реакцията на бензалдехида с новообразувания продукт. И тъй като алдолната самокондензация на кетони не е много благоприятна, този начин може да е по-добър за добива. Но както казах, това, което казвам, трябва да се провери.

Като катализатор обикновено можем да използваме или киселина, или основа за алдолните реакции. Предполагам обаче, че тук използваме киселина, за да избегнем реакцията на Каницзаро, тъй като бензалдехидът не се енолизира. Като използваме киселинен катализатор, преминаваме през образуването на енол вместо на енолат.

Като киселинен катализатор опитах силно добавяне на концентрирана H2SO4 първия път, когато направих тази реакция, а втория път добавих само няколко капки. Разликата, която забелязах между двата случая, беше, че ако се добави твърде много H2SO4, продуктът се полимеризира, което прави дестилацията почти невъзможна поради накъсване.

Кръстосаната алдолова кондензация ще доведе до 3-метил-4-фенил-3-бутен-2он.

За окислението на Байер-Вилигер исках да опитам с перборат или натриев перкарбонат. Единственият проблем, който видях при използването на натриев перкарбонат, беше, че той ще реагира с GAA и постепенно ще го неутрализира. И наистина това е доста лоша идея, след като я изпробвах в малък мащаб. Перкарбонатът има проблеми с разтварянето и се нуждае от среда, съдържаща малко повече вода. След като това стане, трябва да се внимава да не се освободи твърде много CO2. Пероцетната киселина се образува на място и реагира с 3-метил-4-фенил-3-бутен-2он. За да накарам моята перокарбонат да се разтвори, добавих малко H2O2. Но бих казал, че ако не разполагате с 50% H2O2, не си губете времето за този синтез. И това е моето заключение. Въпреки че този синтез може да изглежда привлекателен, той е досаден и трудоемък, особено с всички тези вакуумни дестилации (опитвал съм и без тях, работи, но води до работа с високи температури и дори съм успявал да унищожа продукта по този начин!) Затова бих посъветвал всеки да се обърне към друг метод за синтез. В крайна сметка успях да получа това, което според мен беше желаният продукт, но според мен не достатъчно, за да оправдае цялата процедура. За тези, които искат да научат повече, препоръчвам да прочетат статията, да потърсят "Two dogs aldol", да се запознаят с механизмите на реакцията на алдола, окислението на Байер-Вилигер и хидролизата на естери.



 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Излишъкът от МЕК действа и като разтворител за реакцията (освен това, което сте написали). Освобождаването на продукта без дестилация е възможно след разреждане с вода (излишния МЕК и други примеси) и извличане на утайката под формата на масло. Маслото кристализира добре в междинен продукт след рекристализация с етанол. На този етап се получава продуктът от първия етап без сложни манипулации (не е необходимо да се извлича хлороформ и като цяло техниката в тази тема трябва леко да се коригира). Не можем да използваме хидроксид, това ще даде друг страничен продукт като резултат.
 
View previous replies…

Irving Langmuir

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
11
Reaction score
6
Points
3
Това е интересно, благодаря ви! Какво бихте поправили за техниката в тази тема?
 

Cbison

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Nov 29, 2023
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Моля, споделете процедурата за получаване на масло от MPB от сурова смес, ако не искате да дестилирате във вакуум.
 

Cbison

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Nov 29, 2023
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Уилям Д. Можете ли да обясните процедурата за получаване на MPB кристал, без да правите вакуумна дестилация. Следвах предложените стъпки, но изглежда, че не мога да се справя. Промих, неутрализирах, разтворих в етанол и замразих, но по някаква причина не знам защо кристалът ми се втечнява при стайна температура . Какво правя погрешно в тази процедура. Мога ли да продължа с реакцията на Байер Вилигер, без да извличам кристала? Ще се радвам на вашия опит.
 
Top