Question Pot utiliza acest lucru pentru acetilări?

Dr.Mirakulix

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
25
Reaction score
19
Points
18
Bună ziua, oameni buni,

Am nevoie de un agent de acetilare, anhidridă acetică pentru a fi mai precis (nu vreau să încurc atound cu lucruri toxice inutile, cum ar fi clorura de acetil).
Oricum, în timp ce căutam în jur, am găsit acest produs (și numai acest produs):

CwN937DJhU

(Titlul spune "Acid acetic 100%" în germană)

Este același lucru cu AA? Este o substanță reglementată în țara mea, dar numai în cantități generoase de la 100 l în sus. Cu toate acestea, pare destul de dificil de procurat aici. Chiar și acidul acetic glacial este destul de rar de obținut legal. 🤔

Pe scurt: este acest produs anhidridă acetică și utilizabil pentru acetilări?

De asemenea: Este sigur să comandați acest produs sau acest lucru va pune instantaneu orice cumpărător pe un fel de listă a celor mai căutați de guvern, ca un borcan cu miere? 🥴 Ar trebui să iau măsuri de precauție elaborate și speciale înainte de a cumpăra acest produs?

Vă mulțumesc în avans! 😊
 
Last edited:

archae

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2022
Messages
77
Reaction score
65
Points
18
Aceasta nu este anhidridă acetică. Este acid acetic. Sunt substanțe chimice diferite. Dacă aveți îndoieli, puteți verifica numărul CAS al compușilor, deoarece acesta dezambiguizează complet denumirile. Dacă au același număr CAS, sunt același compus.

Ce doriți să acetilați? Uneori se poate utiliza GAA. Dacă este vorba de morfină, ar putea fi posibil să se utilizeze aceasta atunci când se adaugă acid sulfuric ca catalizator, dar această cale nu este foarte bine descrisă în literatură
 

Dr.Mirakulix

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
25
Reaction score
19
Points
18
Bună ziua și mulțumesc pentru răspuns! Oh, asta e trist. Am presupus că trebuie să fie anhidridă deoarece este pură 100%, dar se pare că este o eroare în gândirea mea. Am crezut că 99% = GAA, 100% = AA?

Da, am vrut să acetilez morfina (extractul de bază de morfină pentru a fi complet precis). Vă mulțumesc pentru sfat! Pot pune mâna pe niște GAA, numai că nu am o idee despre acidul sulfuric? Se pare că este nevoie de cineva care să experimenteze dacă acest lucru nu este bine documentat. ;-)

Edit: Cercetările mele par să arate că acest acid acetic 100 % este de fapt GAA. Așa că am de gând să îl cumpăr oricum și să caut un catalizator utilizabil pentru reacție. 👍🏻
 
Last edited:
View previous replies…

Dr.Mirakulix

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
25
Reaction score
19
Points
18
Bună ziua și vă mulțumesc pentru clarificare! Deci, practic, asta înseamnă că trebuie să folosesc ceea ce pot obține aici și (acesta a fost planul meu inițial) să merg pentru sintetizarea 6-MAM cu acid acetic glacial.

În legătură cu catalizatorul: Știți dacă se poate folosi un catalizator alternativ în locul acidului sulfuric (poate HCl 37%?) Singura modalitate pe care o cunosc de a mă aproviziona din comerț ar fi acidul pentru baterii și nu m-aș simți bine dacă l-aș folosi pe ceva destinat consumului uman. De asemenea, cumpărarea în vrac din China nu pare a fi o soluție bună, deoarece aș avea nevoie doar de câteva ml. :-/
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Din câte știu eu, se poate obține 3-MAM din morfină. 6-MAM poate fi obținut din heroină. Nu am găsit informații despre modalități alternative. Cred că este imposibil să se utilizeze HCl în această sinteză ca catalizator.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Acetilarea cu acid acetic produce așa-numita "heroină de gudron". Anhidrida acetică se obține cu ușurință din clorura de acetil, este suficient să adăugați clorura la GAA și să distilați IIRC, găsiți informații mai detaliate în wiki-ul de chimie al sciencemadness.org, cu linkuri către subiecte conexe.
Acetylchloride din Polonia, cred că știți locurile. Ar putea funcționa și cu clorură de benzoil, care este disponibilă în Olanda. Magazinul ar trebui să fie cunoscut.

H2SO4 poate fi înlocuit în acest tip de reacții cu acid metafosforic, care poate fi cumpărat sau fabricat prin încălzirea H3PO4 la aproximativ 150 °C pentru o perioadă prelungită de timp până când rămâne doar o masă cristalină care constă, dacă se așteaptă suficient de mult, predominant din acid metafosforic. Acesta funcționează foarte bine și curat ca și catalizator, dar are nevoie de timp pentru a-și face treaba, zile întregi.
Alți catalizatori ar putea fi acidul tosic (anhidru) sau acidul triflic.
 

Dr.Mirakulix

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
25
Reaction score
19
Points
18
Vă mulțumim pentru răspuns!

În căutarea mai multor informații despre această reacție, am găsit pe un alt forum câteva rapoarte despre persoane care au folosit cu succes acid acetic glacial cu acetat de natriu ca catalizator pentru a forma 6-MAM din morfină. Vreau să încerc experimental această rută, dar mă întrebam și încercam să îmi dau seama de cât acetat de natriu ar fi nevoie și cum ar trebui să procedez pentru a elimina catalizatorul din produsul final. Cei de acolo mi-au spus că se poate calcula stochiometric cantitatea de acetat de natriu necesară, dar trebuie să recunosc că nu știu de unde să încep.
Scuze pentru atâtea întrebări de începător, sper că nu vă enervez deja și că cineva mă poate ajuta. 😊
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
V-ați scuti de multe (chiar foarte multe) probleme și dureri dacă v-ați concentra asupra aprovizionării cu anhidridă acetică sau cu substanțele chimice necesare pentru producerea acesteia. Acest lucru este cauzat de simplul fapt că anhidrida acetică este reactantul care vă permite, fără experiență serioasă în chimie, să produceți heroină din morfină.

În cei peste 20 de ani în care m-am îndeletnicit cu chimia drogurilor, m-am transformat dintr-o persoană care avea iluzia că totul ar trebui să fie fără prescripție medicală într-o persoană care își petrece mai mult timp căutând precursori și chimicale de înaltă calitate, deoarece chiar și atunci când le are la îndemână și are o înțelegere decentă a chimiei și o bună practică de laborator, de cele mai multe ori nu este nici pe departe atât de ușor precum pare.
 
Top