Sinteza 1-fenil-2-propanonei (P2P) din dietil(fenilacetil)malonat

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Băieți, nu cădeți în capcana cultului sfântului reflux. Refluxul nu are nicio valoare în sine, cu excepția iluziei de a se întâmpla ceva pe care o creează.

Cu H2SO4 și acid oxalic (cel mai bun), dar acidul fosforic și aproape orice acid organic, cum ar fi acidul acetic, formic sau citric, se obțin randamente aproape cantitative dacă amestecul se încălzește lent timp de două ore până la cel mult 95 °C, se menține acolo timp de 30 de minute și apoi se lasă să se răcească. Se adaugă o cantitate mică de solvent, altul decât DCM (toluen, xilen, eter), deoarece acidul organic poate cădea și se recomandă colectarea de sus. Se poate utiliza Petrol Eter 40/60 și nu este nevoie de prea mult, dar se obțin TREI straturi în final: Stratul superior este Pet-Ether cu P2P dizolvat. Stratul de mijloc este P2P cu Pet-Ether dizolvat*. Și mai jos este amestecul acid (care poate fi reutilizat btw. fără probleme).

*Sună ciudat, dar așa este: Atât Pet-Ether, cât și P2P dizolvă o parte din celălalt, dar cele două nu sunt liber miscibile. Și astfel se obțin cele trei straturi care m-au înnebunit cu mult timp în urmă. Până când mi-am dat seama de asta.......

200 g acid oxalic dihidrat
300 ml apă
100 ml H2SO4 37% (acid pentru baterii)
nu tot acidul oxalic se va dizolva - nicio problemă
Cu acesta se pot prelucra minimum 200 ml ulei roșu 20230
Este necesară o agitare foarte puternică tot timpul.
Amestecul de apă/acid poate fi reutilizat.
Nu mai mult de 95 °C dă P2P galben deschis direct fără abur sau altă distilare.
Atunci când folosiți un sep-funnel, separați cel mai bine atât timp cât este încă fierbinte și oxalicul nu cade. sau îl puneți într-un pahar în congelator, cu fundul paharului atingând frigul, astfel încât să înceapă să cristalizeze de acolo. Dacă faceți acest lucru, nu aveți nevoie de niciun solvent, acidul și apa care se cristalizează de jos vor duce P2P la vârf și îl puteți turna după două sau trei ore și NU va rămâne P2P în urmă.

Am muncit mult la asta, lol
 
View previous replies…

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Profesore, fenilacetona poate fi sintetizată folosind doar acid oxalic, acid de baterie cu apă și aceste trei materiale
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
indicați randamentul substanței p2p, vă rog.
aveți ulei roșu? în mod ciudat, am avut ulei galben la același număr.
 
View previous replies…

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Cum miroase? În orice caz, ar trebui să fie galben deschis până la auriu cel mult (culoarea mai deschisă este mai bună), este foarte ușor, ulei roșu + apă + acid oxalic + 38% H2SO4, se încălzește până la un maxim de 95°C, se menține la această temperatură pentru o perioadă și se lasă să se răcească. Este foarte important să agitați puternic! Până când se termină și se lasă să se răcească, bineînțeles.
Randamentul maxim teoretic este de aproximativ 45 g de P2P din 100 g de 20320-59-6, randamentul meu nu a fost niciodată mai mic de ~40 g de P2P de înaltă calitate din 100 g de materie primă după ce mi-am dat seama de metodă, care este btw. foarte aproape de metoda pe care inventatorul sintezei a folosit-o și a publicat-o în articolul pe care l-a scris despre aceasta.

 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Uite că există două posibilități:
Prima: nu aveți 20230-59-6, ci altceva
În al doilea rând: credeți că ați făcut ceea ce am scris, dar, la o privire mai atentă, nu ați făcut-o din cauza unor neînțelegeri/probleme lingvistice sau orice altceva.

Bănuiesc că numărul doi este, după experiența mea va fi .
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Domnule profesor, pot să vă întreb ce tip de ulei roșu este
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Scuzați-mă, este ulei roșu Türkiye?
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Ce fel de solvent este acetatul de dietil (fenilacetil) malonat
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună ziua, nu este un solvent. Este precursorul pentru P2P. Dietil(fenilacetil)malonat cas 20320-59-6.
 
View previous replies…

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Profesore, este vorba de acetofenonă?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
sunteți interzis în Google?
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Nu este interzisă de Google
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Deci, ce te-a determinat să o folosești? Ți-am trimis numele și cas.
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Bună ziua profesor, deoarece sunt australian, este dificil să găsesc materialele, dar ar trebui să le pot găsi pe toate
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Dle profesor, efedrina trebuie neutralizată înainte de sintetizarea amfetaminei și a efedrinei? Nu am știut înainte că se irosește multă efedrină, așa că am vrut să termin mai întâi materialele rămase
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Profesore, cunoști N-feniletilcetona
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
30
Points
28
Bună, prietene, judecând după întrebarea pe care ai trimis-o. Baza ta chimică este zero. Îți recomand să te uiți mai întâi la introducerea în chimie, încălzire, agitare, filtrare, extracție, antiextracție și câteva echipamente chimice simple, baloane, pahare, pâlnii de separare a lichidelor și alte consumabile chimice de bază. În acest fel, puteți înțelege mai ușor unele subiecte publicate de BB Forum.
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Mulțumesc, domnule profesor. Voi studia din greu
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Cum se sintetizează fenilacetilmalonatul de dietil
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Profesore, cum sintetizează acidul malonic malonatul de dietil?
 

ryan

Don't buy from me
Member
Joined
Dec 10, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
IlkqYCsUOz


oricine poate ajuta
După finalizarea unui reflux de cinci ore, am transferat amestecul într-o baie de gheață și am intenționat să îl fac alcalin pH(12)

Inițial, totul mergea bine, dar am făcut o greșeală și am ridicat pH-ul la 14, cauzând coagularea amestecului.

Mai poate fi utilizat amestecul?"
 
Last edited by a moderator:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună ziua, diferența de pH de 12 și 14 nu poate cauza această problemă. Probabil, există precursor nereacționat sau amestecul/impuritățile acestuia. Îl puteți filtra și distila cu abur pentru o utilizare ulterioară.
 
Top