Question Μπορώ να το χρησιμοποιήσω αυτό για ακετυλίωση;

Dr.Mirakulix

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
25
Reaction score
19
Points
18
Γεια σας παιδιά,

Χρειάζομαι έναν παράγοντα ακετυλίωσης, οξικό ανυδρίτη για την ακρίβεια (δεν θέλω να μπλέξω με περιττά τοξικά πράγματα όπως το χλωριούχο ακετύλιο).
Τέλος πάντων, ψάχνοντας τριγύρω βρήκα αυτό το προϊόν (και μόνο αυτό το προϊόν):

CwN937DJhU

(Ο τίτλος λέει 'Acetic acid 100%' στα γερμανικά).

Είναι το ίδιο με το AA; Είναι μια ρυθμιζόμενη ουσία στη χώρα μου, αλλά μόνο στη γενναιόδωρη ποσότητα των 100 λίτρων και πάνω. Παρ' όλα αυτά, φαίνεται αρκετά δύσκολο να προμηθευτεί κάποιος εδώ. Ακόμα και το παγωμένο οξικό οξύ είναι κάπως σπάνιο να το προμηθευτεί κανείς νόμιμα. 🤔

Εν συντομία: Είναι αυτό το προϊόν οξικός ανυδρίτης και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ακετυλιώσεις;

Επίσης: Είναι ασφαλές να το παραγγείλει κανείς ή θα βάλει αμέσως κάθε αγοραστή σε κάποιο είδος λίστας καταζητούμενων από την κυβέρνηση, όπως ένα δοχείο με μέλι; 🥴 Πρέπει να λάβω κάποια περίτεχνη και ειδική προφύλαξη πριν αγοράσω αυτό το προϊόν;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 😊
 
Last edited:

archae

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2022
Messages
77
Reaction score
65
Points
18
Αυτός δεν είναι ο οξικός ανυδρίτης. Είναι οξικό οξείδιο. Διαφορετικές χημικές ουσίες. Εάν έχετε αμφιβολίες, μπορείτε να ελέγξετε τον αριθμό CAS των ενώσεων, καθώς αυτό αποσαφηνίζει πλήρως τις ονομασίες. Εάν έχουν τον ίδιο αριθμό CAS, πρόκειται για την ίδια ένωση.

Τι είναι αυτό που θέλετε να ακετυλιώσετε; Μερικές φορές μπορεί να χρησιμοποιηθεί GAA. Αν πρόκειται για μορφίνη, μπορεί να είναι δυνατή η χρήση της κατά την προσθήκη θειικού οξέος ως καταλύτη, αλλά αυτή η οδός δεν περιγράφεται πολύ καλά στη βιβλιογραφία
 

Dr.Mirakulix

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
25
Reaction score
19
Points
18
Γεια σας και ευχαριστώ για την απάντησή σας! Αυτό είναι λυπηρό. Υπέθεσα ότι έπρεπε να είναι ανυδρίτης επειδή είναι 100% καθαρός, αλλά αυτό φαίνεται να είναι λάθος στη σκέψη μου. Νόμιζα ότι 99% = GAA, 100% = AA;

Ναι, ήθελα να ακετυλιώσω μορφίνη (εκχύλισμα βάσης μορφίνης για να είμαι απόλυτα ακριβής). Σας ευχαριστώ για τη συμβουλή! Μπορώ να πάρω στα χέρια μου λίγο GAA, μόνο δεν έχω ιδέα για το θειικό οξύ; Φαίνεται ότι χρειάζεται κάποιος να πειραματιστεί αν αυτό δεν είναι καλά τεκμηριωμένο ;-)

Επεξεργασία: Η έρευνά μου φάνηκε να δείχνει ότι αυτό το οξικό οξύ 100 % είναι στην πραγματικότητα GAA. Οπότε θα το αγοράσω έτσι κι αλλιώς και θα ψάξω για έναν χρησιμοποιήσιμο καταλύτη για την αντίδραση. 👍🏻
 
Last edited:
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Γεια σας. Όπως είπε ο @archae είναι διαφορετικές ουσίες. Το ΑΑ είναι η συντομογραφία για τον οξικό ανυδρίτη. Το GAA είναι το παγωμένο οξικό οξύ (99% οξικό οξύ).
 

Dr.Mirakulix

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
25
Reaction score
19
Points
18
Γεια σας και σας ευχαριστώ για τη διευκρίνιση! Οπότε ουσιαστικά αυτό σημαίνει ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω ό,τι μπορώ να βρω εδώ και (αυτό ήταν το αρχικό μου σχέδιο) να πάω για σύνθεση 6-MAM με παγωμένο οξικό οξύ.

Σχετικά με τον καταλύτη: Ξέρετε αν θα μπορούσε κανείς να χρησιμοποιήσει κάποιον εναλλακτικό καταλύτη αντί για θειικό οξύ (ίσως HCl 37%;) Ο μόνος τρόπος που ξέρω να το προμηθευτώ OTC θα ήταν το οξύ μπαταρίας και δεν θα ένιωθα καλά να το χρησιμοποιήσω σε κάτι που προορίζεται για ανθρώπινη κατανάλωση. Και το να το αγοράσω χύμα από την Κίνα δεν φαίνεται επίσης καλή λύση, καθώς θα χρειαζόμουν μόνο λίγα mL. :-/
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Απ' όσο γνωρίζω, μπορείτε να πάρετε 3-MAM από τη μορφίνη. Το 6-MAM μπορεί να ληφθεί από την ηρωίνη. Δεν έχω βρει πληροφορίες σχετικά με εναλλακτικούς τρόπους. Νομίζω ότι είναι αδύνατο να χρησιμοποιήσετε HCl σε αυτή τη σύνθεση ως καταλύτη.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Η ακετυλίωση με οξικό οξύ παράγει τη λεγόμενη "ηρωίνη πίσσας". Ο οξικός ανυδρίτης παρασκευάζεται εύκολα από το ακετυλοχλωρίδιο, είναι απλά η προσθήκη του χλωριδίου στο GAA και η απόσταξη IIRC, θα βρείτε πιο λεπτομερείς πληροφορίες στο sciencemadness.org chemistry wiki, με συνδέσμους σε σχετικά θέματα.
Ακετυλοχλωρίδιο από την Πολωνία, υποθέτω ότι γνωρίζετε τα μέρη. Μπορεί να δουλέψει και με το βενζοϋλοχλωρίδιο, που είναι διαθέσιμο στην Ολλανδία. Το κατάστημα πρέπει να είναι γνωστό.

Το H2SO4 μπορεί να αντικατασταθεί σε αυτού του είδους τις αντιδράσεις από μεταφωσφορικό οξύ, το οποίο μπορεί να αγοραστεί ή παρασκευάζεται με θέρμανση του H3PO4 στους 150 °C περίπου για παρατεταμένο χρονικό διάστημα μέχρι να μείνει μόνο μια κρυσταλλική μάζα η οποία αποτελείται αν περιμένει κανείς αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα κατά κύριο λόγο από μεταφωσφορικό οξύ. Λειτουργεί πολύ καλά και καθαρά ως καταλύτης αλλά χρειάζεται χρόνο για να κάνει τη δουλειά του, μέρες.
Άλλοι καταλύτες μπορεί να είναι το τοσικό οξύ (άνυδρο) ή το τριφλικό οξύ.
 

Dr.Mirakulix

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
25
Reaction score
19
Points
18
Σας ευχαριστούμε για την απάντησή σας!

Αναζητώντας περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτή την αντίδραση, βρήκα σε ένα άλλο φόρουμ κάποιες αναφορές ανθρώπων που χρησιμοποίησαν επιτυχώς παγωμένο οξικό οξύ με οξικό νάτριο ως καταλύτη για να σχηματίσουν 6-MAM από μορφίνη. Θέλω να δοκιμάσω πειραματικά αυτή τη διαδρομή, αλλά αναρωτιόμουν και προσπαθούσα να καταλάβω πόσο από το οξικό νάτριο θα χρειαζόταν και πώς πρέπει να προχωρήσει κανείς στην απομάκρυνση του καταλύτη από το τελικό προϊόν. Οι άνθρωποι εκεί είπαν ότι μπορείτε να υπολογίσετε στοχυομετρικά πόσο οξικό νάτριο χρειάζεται, αλλά πρέπει να παραδεχτώ ότι δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω γι' αυτό.
Συγγνώμη για τις τόσες πολλές ερωτήσεις αρχάριου, ελπίζω να μην σας έχω ήδη πάρει τα νεύρα και να μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. 😊
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Θα γλιτώνατε από πολλούς (πραγματικά πολλούς) κόπους και προβλήματα αν επικεντρωνόσασταν στην προμήθεια οξικού ανυδρίτη ή των χημικών ουσιών που απαιτούνται για την παρασκευή του. Αυτό προκαλείται από το απλό γεγονός ότι ο οξικός ανυδρίτης είναι ο αντιδραστήρας που σας επιτρέπει χωρίς σοβαρή εμπειρία στη χημεία να φτιάξετε ηρωίνη από μορφίνη.

Σε 20+ χρόνια ενασχόλησης με τη χημεία των ναρκωτικών άλλαξα από κάποιον που υπέφερε από τις αυταπάτες ότι όλα θα έπρεπε να είναι OTC σε κάποιον που μάλλον ξοδεύει περισσότερο χρόνο για την προμήθεια υψηλής ποιότητας πρόδρομων ουσιών και χημικών ουσιών, καθώς ακόμη και με αυτές στη διάθεσή του και με μια αξιοπρεπή κατανόηση της χημείας και καλή εργαστηριακή πρακτική, τις περισσότερες φορές δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται.
 
Top