Anksiyeteye karşı Gabapentinoidler. Olağanüstü Phenibut

Paracelsus

Addictionist
Reaction score
201
18sdFE4xDn

Bugün, ilginç etki mekanizmalarına ve yatıştırıcı, anksiyete önleyici ve hipnotik olarak çoklu uygulamalara sahip bir grup maddeden bahsedeceğiz. Genel olarak gabapentinoidler ve bunların sıra dışı temsilcisi olan fenibut hakkında konuşacağız.

Breaking Bad kullanıcıları için neden ilginç olabilir? Bence anksiyete, günümüzde sadece hayatları risk, psikoaktif maddeler ve sıkı çalışma ile ilişkili olan insanlara değil, aynı zamanda genel olarak neredeyse herkese eşlik eden sorunlardan biridir. Büyük değişimlerin ve paradigma kaymalarının yaşandığı bir dönemdeyiz. Bu çok ilginç bir zaman. Ancak ruhsal ve öznel yaşam algısı için rahatsız edici olabilir.

Genellikle anksiyete sakinleştiricilerle yatıştırılır, ancak bence bunlar çok sert önlemler. Yan etkileri ve tıbbi bir madde için yüksek bağımlılık potansiyeli nedeniyle sakinleştiricileri sevmiyorum. Diğer yöntemler işe yaramadığında kullanılmaları gerekiyor. Bu nedenle dikkatinizi başka bir ilaç grubuna çekmek istiyorum. Bunlar daha erişilebilir, daha az bağımlılık yapıcıdır ve doğru yaklaşımla hem günlük yaşamda hem de madde kullanırken veya iyileşme faaliyetleri sırasında anksiyete belirtilerinden kurtulmaya yardımcı olabilir.

Gabapentinoidler

Gabapentinoidler, nörotransmitter gama-aminobütirik aside (GABA) (yani GABA analogları) belli belirsiz benzeyen bir ilaç sınıfıdır. GABA'nın etkisini taklit etmek için tasarlanmış olmalarına rağmen, daha yeni çalışmalar başka bir hedefi, kalsiyum kanallarının A2D alt birimini etkilediklerini bulmuştur. İki gabapentinoid FDA tarafından onaylanmıştır: gabapentin ve pregabalin. Birkaç tanesi daha şu anda test edilmekte (imagabalin), diğerleri ise bilimsel araştırmalarda kullanılmaktadır (atagabalin).

Gabapentin 2004 yılından beri evrensel bir ilaçtır. Nöbetler, sinirsel ağrılar, alkolizm, uyuşturucu bağımlılığı, kaşıntı, huzursuz bacaklar, uyku bozuklukları ve anksiyete için yaygın olarak kullanılmaktadır. Alışılmadık derecede geniş bir doz aralığına sahiptir: tavsiyeler günde 100 mg ila 3600 mg arasında kullanılmasını önermektedir. Çoğu doktor bunu oldukça göze çarpmayan düşük bir seviyede kullanır (okuyun: genellikle işe yaramaz). En yüksek seviyede ise sedasyon, kafa karışıklığı ve bağımlılığa neden olabilir.

DnuoyKrdU5

Pregabalinin etki mekanizması. Aşağıdaki mekanizma aracılığıyla hipereksite nöronları modüle eder:
Pregabalin, voltaj kapılı kalsiyum kanallarının alfa2-delta (α 2-δ) alt birimindeki presinaptik nöronlara bağlanır.
İlaç bağlanması presinaptik terminallere kalsiyum akışını azaltır. Kalsiyum akışının azalması
uyarıcı nörotransmitterlerin (örneğin glutamat,P maddesi,noradrenalin) aşırı salınımını azaltır.

Pregabalini analiz eden bilim insanlarının bakış açısına göre, kesinlikle gabapentin ile aynı şeyi yapar. Ancak pratikte, genellikle gabapentinin o kadar da iyi çalışmadığı ortaya çıkmaktadır. Hastalar, anksiyetenin minimal belirtileri olsa bile, tek başına gabapentin ile yapamazlar. Çalışmalar pregabalinin anksiyete için harika olduğunu doğrularken. Aynı zamanda, gabapentin sadece sosyal fobi gibi bazı durumlarda kendini iyi gösterir. Panik veya agorafobi için etkili değildir ve yaygın anksiyete bozukluğu durumunda, sadece sakinleştiricilerle kombinasyon halinde kendini gösterir. Bunun neden olduğu hala belirsizdir.

Bir olasılık, alınan bu maddelerin dozajlarının yanlış olmasıdır. UpToDate, anksiyete bozukluklarının günde 600 mg başlangıç dozu kullanılarak gabapentin ile tedavi edilmesini önermektedir. Ancak günde 300 mg pregabalin önermektedir. Bu dozaj tablosunda 1 mg pregabalin = 5 mg gabapentin, yani 300 mg pregabalin = 1500 mg gabapentin olduğu varsayılmaktadır! Belki de onların "yüksek doz" olarak düşündükleri gabapentin, bizim "düşük doz" olarak düşündüğümüz pregabalin ile örtüşüyordur. Belki de tüm gabapentin dozları çok düşüktür? Bu açık bir sorudur, ancak daha fazla gabapentin tüketilmesi için bir öneri değildir. Unutmayın ki daha fazla mg - daha fazla advers reaksiyon riski.

Bir başka olası neden de bazı belirsiz farmakolojik mekanizmalardır. Bir çalışmada, iki ilacın farmakolojisini karşılaştırmaya çalıştık. Vücudun pregabalini kolayca absorbe edebildiğini, ancak gabapentini absorbe etme yeteneğinin sınırlı olduğunu söylüyorlar - gabapentin ne kadar fazla olursa, yüzde o kadar az emilir.

Bir başka önemli fark: gabapentin genellikle kontrollü bir madde değildir veya daha az kontrollüdür, ancak pregabalin teknik olarak bağımlılık yapar, ancak bu konuda çok fazla endişelenmeye değmez. Gabapentin bağımlısı olmak teorik olarak mümkün olsa da, gerçekten yüksek bir doz alırsanız ve çok çabalarsanız, uyuşturucu bağımlılarının standartlarına göre bile çaresiz olmalısınız. Pregabalin bağımlılığına ilişkin çok daha fazla vaka vardır, ancak çoğu uzman bunun hala oldukça sıra dışı olduğu konusunda hemfikirdir. Muhtemel suçlulardan biri emilim hızıdır: pregabalin yaklaşık bir saat içinde, gabapentin ise üç veya dört saat içinde emilir. Hızlı etki eden maddeler her zaman daha fazla bağımlılık yapar; daha yüksek ve daha erken zirve yaparlar ve beynin uyarıcıyı (ilacı almak) reaksiyonla (iyi hissetmek) ilişkilendirmesi daha kolaydır.

Fenibut

91DuRroLT3

Anatomik Terapötik Kimya Sınıflandırma Sistemine (ATC) göre, fenibut sürekli olarak analeptikler, psikostimülanlar, DEHB ilaçları ve nootropikler gruplarına dahil edilmektedir. Zaten bu aşamada garip şeyler başlıyor. Daha önce açıkça anti-anksiyete, sakinleştirici ve dolayısıyla yatıştırıcı etkilerden bahsetmiştik, ancak burada tam tersini görüyoruz - fenibut bir uyarıcı olarak anılıyor.

Çoğu ülkede fenibut reçetesiz satılmaktadır. Dahası, genellikle tıbbi bir ilaç olarak değil, eczanelerde değil, mağazalarda bir besin takviyesi olarak satılmaktadır. Fenibutu toz halinde veya normal tıbbi ambalajı olmadan mağazalardan veya çevrimiçi olarak satın almanızı önermiyorum - bu senaryoda içine ne alacağınız bilinmemektedir. Phenibut'u eczanelerden veya en azından Phenibut, Phenibut, Noofen, Citrocard lisanslı isimleri altındaki paketlerde satın almaya değer.

FDA'nın bazen insanlardan bunu satmayı bırakmalarını istemesi komiktir, ancak hiçbir zaman ciddileşmediler ve hala açık internette kolayca bulunabiliyor. Ancak son yıllarda bazı ülkelerde reçeteli hale getirildi. Bu durum özellikle eski Sovyetler Birliği ülkeleri için geçerli. Aklıma fenibutun bulunabilirliğinin toplumdaki özgürlük düzeyini yansıttığı gibi komik bir düşünce geldi. Serbestçe bulunabildiği sürece rahatlayabilirsiniz. Ama bu kadar şaka yeter, devam edelim.

Sosyal anksiyete, panik reaksiyonların önlenmesi, agorafobi, yaygın anksiyete ile ilgili olarak, fenibut genellikle çok iyi sonuçlar verir. Buna ek olarak, tarif edilmesi zor bir sakinlik ve esenlik hissi verebilir.

Fenibut ile ilgili ilk araştırmalar, ana inhibitör nörotransmitter olan GABA'ya odaklanmıştır. Beyinde GABA-A ve GABA-B olmak üzere iki tür GABA reseptörü vardır. Alkol, Xanax, Valium, Ambien, barbituatlar ve diğer klasik sakinleştiricilerin hepsi GABA-A'yı vurur. GABA-B'ye etki eden çok fazla kimyasal yoktur ve var olan birkaçı da biraz tuhaf olma eğilimindedir - bunlardan biri Dünya'ya bir meteorla düşmüştür. Ama fenibut bir GABA-B agonistidir. Bu, gizeme güzel bir çözüm gibi görünüyor: benzersiz anti-anksiyete özelliklerine sahip bir ilaç, benzersiz bir inhibitör reseptörü etkiliyor. Ancak bir başka GABA-B agonisti olan baklofenin anksiyete karşıtı etkileri çok azdır. Çoğunlukla sadece sıkıcı bir kas gevşeticidir (alkolizmi tedavi edebileceği ihtimali üzerine biraz heyecan vardı, ancak son çalışmalar hayır diyor). Yani muhtemelen GABA-B tek başına fenibutu açıklamıyor.

Fenibutun etki mekanizmasına göre sınıflandırmadaki yerine gelince, bugün hem GABA reseptör agonistlerine hem de gabapentinoidlere atıfta bulunmaktadır. Fenibutun bir gabapentinoid olarak hareket ettiği gerçeği nispeten yakın zamanda keşfedilmiştir. Buna işaret eden 2015 tarihli makaleler buldum. O zamana kadar fenibut sadece GABAB reseptörünün agonisti olarak kabul ediliyordu. Ancak gabapentinoid aktivitesi gabapentinin kendisinden çok daha zayıf, öyleyse etkisi neden daha güçlü olsun?

Baklofen bir GABA-B agonisti olarak fenibuttan üstündür ve gabapentin bir gabapentinoid olarak fenibuttan üstündür, ancak fenibut her ikisinden de daha iyi çalışır. Sihirli! Bu iki farklı etki arasında sinerjik bir etki olabilir mi? Eğer bu doğru olsaydı, gabapentin ve baklofenin birlikte alımının fenibuta benzer bir etkiye sahip olmasını beklerdik. Ancak bu ilaçlar bazen aynı nöromüsküler hastalıklar için kullanılıyor ve hiç kimse olağandışı bir şey fark etmedi. Nasıl çalışıldığını görmek isterdim ama fazla bir şey beklemiyorum.

Fenibutun iki enantiyomeri vardır, r-fenibut ve s-fenibut. Her ikisi de iyi birer gabapentinoiddir, ancak sadece r-fenibut GABA-B aktivitesine sahiptir. Her ikisi de eşit derecede iyi çalıştıysa, bu fenibutun A2D üzerinde çalıştığını gösterir; r-fenibut daha iyi çalıştıysa, bu GABA'yı ima eder. Birisi fenibutun muhtemelen gabapentinoidden daha fazla GABA-B agonisti olduğunu düşünüyor, ancak этоне объясняет neden baklofenden bu kadar farklı olduğunu açıklıyor.

Baklofen'in kan-beyin bariyeri geçirgenliği ile ilgili bazı sorunları vardır. Bir kısmı geçse de, plazmada beyinden çok daha hızlı birikerek orantısız periferik etkiler yaratabilir.

Öneriler

Phenibut anksiyete, korku, obsesif durumlar, uykusuzluk ve kabuslar, baş dönmesinde etkinliğini gösterir. Alkol, uyarıcılar veya öforetiklerden yoksunluk durumlarında. Bu durumlarda, ilaç kurs tarafından alınmalıdır.

Yetişkinler için tek doz 20 - 750 mg'dır. 20 mg çok küçük bir doz gibi görünüyor, benim uygulamamda 65 ile başladım ve 250 mg'a ulaştım. Benim için en uygun doz 125 mg'dır. Minimum dozla başlamak daha iyidir. Genellikle ilaç günde 3 kez alınır: sabah, öğleden sonra ve akşam. Maksimum günlük doz 2,5 g'ı geçmemelidir (bir kişi 8'den fazla ve 60 yaşından küçükse).

Fenibut'u 2-3 hafta boyunca almaya değer, kursu 6 haftaya kadar uzatabilirsiniz. Uzun süreli kullanım ve yüksek dozajlarda, karaciğer fonksiyon göstergelerini ve periferik kanın biyokimyasal resmini izlemek gerekir. Kurslar arasında 2-4 hafta ara vermeye değer. İlacı uzun süre aldıktan sonra, yavaş yavaş durdurmak daha iyidir.

Söylemeye gerek yok, fenibut potansiyel olarak bağımlılık yapar ve hayatınızı ciddi şekilde mahvedebilir. Fenibut kullanıcı topluluğundaki geleneksel bilgelik, haftada bir (veya belki her iki haftada bir) 500 mg'ı güvenle alabileceğinizdir. Bunun ötesine geçerseniz hızla tolerans geliştirirsiniz. Toleransla mücadele etmek için dozu artırırsanız, almadığınız günlerde daha kötü hissetmeye başlarsınız, geri tepmeyi telafi etmek için daha fazla kullanırsınız ve sonunda bazen iyileşen alkolikleri öldüren delirium tremens ile yakından ilişkili olan yoksunluk sendromuna yakalanırsınız.

Fenibut hipnotiklerin, narkotik analjeziklerin, antiepileptik, antipsikotik ve antiparkinson ilaçların etkisini uzatır ve arttırır. Ayrıca, alkol ile karıştırılmamalı ve fenibut kullanımı sırasında alkol tüketimi engellenmeli ya da en azından azaltılmalıdır.

Mide problemleriniz varsa fenibut tüketilmemelidir - mukoza zarı üzerinde güçlü bir tahriş edici etkiye sahiptir. En azından, midede artan mide ekşimesi veya hoş olmayan hisler hissederseniz dozu azaltmaya değer.

Uyarıcılar, öforetikler, esrar, kannabinoidler, psychedelics kullanımına gelince. Genel olarak, belirli koşullar altında doğrudan veya dolaylı olarak kaygıyı artıran tüm maddeler. Phenibut bu belirtileri azaltabilir. Hem doğrudan kullanımdan kaynaklananlar hem de kullanım sonrası etkiler yaşayanlar için. Bu durumlarda, fenibutu yetişkinler için 20 - 750 mg'lık tek bir dozajda almaya değer. Ne yazık ki, dozajın bağımsız olarak seçilmesi gerekecektir - fenibut oldukça bireysel olarak etki eder ve farklı insanlar için çok heterojendir. Biz şu kurala bağlıyız: En küçük tek dozla başlarız. Çalışma dozuna kadar boyarız. Daha yükseğe çıkarmıyoruz.

Örneğin birkaç vaka:
1. Bir kişi esrar kullanıyor, ancak son zamanlarda kullanırken panik reaksiyonlar yaşıyor. Bir mola, sınıf, set ve ayar değişikliği yardımcı olmaz. Planlanan sigara içiminden 20-30 dakika önce 60-125-250 mg fenibut alın (burada ve daha sonra olası dozaj aralıklarını belirtin).

2. Kişi uyarıcı veya öforetiklerle bir seans geçirmiştir. Bu günü beklemeyi planlamıyor. Uzaklaşmak ve dinlenmek istiyor. Bu maddelerin etkisinin sona ermesinin karakteristik olaylarından korkuyor. Bir kez 250-375-500 mg fenibut alın. Küçük porsiyonlarda gazsız maden suyu için. Fiziksel eforu, güçlü görsel, işitsel ve stresli uyaranları ortadan kaldırın.

Fenibut, anksiyolitik ve öforik özellikleri nedeniyle eğlence amaçlı alınmakta olup, tolerans ve yoksunluk sendromları yaygın olarak bildirilen yan etkilerdir. Ağızdan ortalama 2,4 g dozunda alınır - gerçekten çok büyük bir dozdur. Tıbbi literatürdeki vaka raporları, acil servislere ağır şekilde yatıştırılmış olarak başvuran veya yoksunluk yaşayan kullanıcıları içermektedir. Fenibut kullanımına bağlı herhangi bir ölüm vakası bildirilmemiştir. Sadece yukarıda açıklanan endikasyonlara göre ve dozajlarda veya bir doktora danıştıktan sonra kullanmanızı öneririm.

Sakin olun ve kendi nörokimyanızla ne yapacağınızı anlayın.
Her zaman olduğu gibi, ilgilenen herkesi tartışmaya davet ediyorum.
Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

HIGGS BOSSON

Expert
Reaction score
659
Bir yeraltı laboratuvarında çalışmak yasal riskler taşır. Uzun süre yasadışı faaliyetlerde bulunursanız, birçok kişi bu arka plana karşı paranoya geliştirir. Phenibut polisle ilişkili paranoyadan kurtulmaya yardımcı olur mu?

Paracelsus

Addictionist
Reaction score
201
Bence fenibut yardımcı olabilir. Paranoyayı ortadan kaldırmaz, çünkü tarif edilen durumda mantıksal ve gerçektir. Ancak (diğer gabapentinoidler gibi) kaygı, korku ve konsantrasyona yardımcı olabilir. Bu, kişinin işleri daha verimli yapmasını, iş dışında daha sakin vakit geçirmesini ve yaşam kalitesini artırmasını sağlayacaktır. Bu seçenek için, konuda açıklanan kurs planı uygundur. Bu her derde deva bir ilaç değil, bir seçenektir.

AlexBarkat

Don't buy from me
New Member
Reaction score
1
Gabapentinoidler ve anksiyeteyi yönetme potansiyelleri hakkında bu bilgileri paylaştığınız için teşekkürler. Yalnızca sakinleştiricilere güvenmeden anksiyeteyi ele almanın alternatif yollarını keşfetmek her zaman iyidir. Ruh sağlığı çok önemlidir ve bu konuya ışık tutmanız harika. Ruh sağlığından bahsetmişken, https://www.mentalhealth.com/therapy/benefits-of-healthy-high-self-esteem adresinde genel refahın sürdürülmesinde sağlıklı öz saygının önemini vurgulayan bazı değerli görüşlere rastladım. Anksiyete pek çok insanı çeşitli şekillerde etkiliyor ve potansiyel çözümler hakkında açık tartışmalar yapmak çok önemli.

blacky2340

Don't buy from me
Resident
Reaction score
26
Ben şahsen pregabalin kullanıyorum ve bu ilaç bana doktor bir arkadaşım tarafından daha kaliteli bir uyku için önerildi. Sabahları günde 150 mg pregabalin alıyorum, bu da ruh halimi iyileştiriyor ve anksiyeteyi azaltıyor, ancak tedavi gibi bir şey değil. Uykudan önce 250-300 mg beni o kadar kötü bayıltıyor ki, üzerinde bir sıra hız yapabiliyorum ve yine de beni bayıltıyor. Uyumadan önce ilk kez aldığımda, bana gerçekten anlamlı gelen ve aynı zamanda anlamlı olan bir rüya gördüm, daha iyi uyuduğumdan emin değilim. (Duygudurum bozukluğum var, canlı halüsinasyonlar görene kadar bir hafta uykusuz kalabiliyorum, bu benim için gerçekten zor)
Fenibut veya gabapentin denemedim, ama eminim benzer şekilde çalışıyorlar.

Paracelsus

Addictionist
Reaction score
201
Doğru, tüm bu maddeler Gabapentinoidlere aittir. Bununla birlikte, etki mekanizmaları farklı olabilir. Bu da etki ve etkinlikte farklılıklara yol açar. Bazen önemsiz, bazen belirgin. Bununla birlikte, bunları düzenli olarak kullanmak, dozajı arttırmaktan kaçınmak daha iyidir ve etkiler zayıflamaya başlarsa, tolerans ve yoksunluk sendromunun gelişmesini önlemek için ara verme seçeneğini düşünmeye değer. Hoş olmayabilir, ancak evde taşımak oldukça gerçekçidir. Elbette durum, nörokimyanızın mevcut özellikleri nedeniyle karmaşık hale gelebilir.