Ako antisociálna porucha osobnosti eskaluje poruchy súvisiace s užívaním návykových látok

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
221
Reaction score
228
Points
43
O7Y9DNwgXE


Nová štúdia sa zaoberala zložitými vzťahmi medzi antisociálnou poruchou osobnosti (ASPD) a poruchami užívania látok (SUD) a ponúkla nový pohľad na vzorce asociácie, ktoré už dlho zaujímajú výskumníkov. Tento výskum, publikovaný v časopise Translational Psychiatry, skúma, ako ASPD interaguje s diagnózami a závažnosťou porúch súvisiacich s užívaním alkoholu, kanabisu, kokaínu, opiátov a tabaku. Zistenia štúdie majú významné dôsledky pre lepšie pochopenie súbežného výskytu týchto ochorení a mohli by ovplyvniť budúce liečebné prístupy.

ASPD je psychiatrická porucha charakterizovaná manipulatívnym, impulzívnym a často agresívnym správaním s výrazným nedostatkom výčitiek svedomia. Táto porucha je neúmerne častá u osôb trpiacich SUD. V skutočnosti predchádzajúci výskum ukázal, že zatiaľ čo ASPD sa vyskytuje približne u 3,6 % všeobecnej populácie, môže sa vyskytovať až u 81 % osôb, ktoré bojujú s užívaním návykových látok. Toto ohromujúce prekrývanie poukazuje na potrebu podrobnejšieho skúmania toho, ako ASPD interaguje s rôznymi formami závislosti.

Štúdia, ktorú viedol tím výskumníkov z Yaleovej univerzity a ďalších významných inštitúcií, sa zamerala na 1 660 osôb s diagnózou ASPD a porovnávala ich s kontrolnou skupinou 6 640 osôb. Účastníci boli vybraní na základe zhodných kritérií, ako je pohlavie, vek a rasa, aby sa kontrolovali demografické faktory, ktoré by mohli ovplyvniť výsledky. Cieľom bolo preskúmať vzťahy medzi ASPD a piatimi typmi SUD: poruchami užívania alkoholu (AUD), kanabisu (CanUD), kokaínu (CocUD), opiátov (OUD) a tabaku (TUD).

Jedným z kľúčových zistení štúdie bola silná súvislosť medzi ASPD a diagnózou a závažnosťou AUD, CanUD a TUD. Napríklad u osôb s ASPD bola takmer dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že im bude diagnostikovaná porucha užívania alkoholu (s pomerom šancí 1,89) a viac ako dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že im bude diagnostikovaná porucha užívania kanabisu (s pomerom šancí 2,13). Hoci ASPD súvisela aj s poruchami užívania kokaínu a opiátov, tieto súvislosti neprešli prísnymi štatistickými testami potrebnými na ich potvrdenie s vysokou istotou.

Výskumníci skúmali aj špecifické diagnostické kritériá pre SUD, ako je nebezpečné užívanie, abstinenčné príznaky a pokusy prestať. Pozoruhodné je, že kritérium "nebezpečného užívania" bolo konzistentne spojené s ASPD pri všetkých skúmaných látkach. To naznačuje, že jednotlivci s ASPD majú tendenciu k nebezpečnému správaniu počas užívania látok bez ohľadu na typ drogy. V štúdii sa však prekvapivo zistilo, že pokusy prestať užívať kokaín nepriamo súviseli s ASPD. Inými slovami, ľudia s ASPD sa menej často pokúšali prestať užívať kokaín v porovnaní s ľuďmi bez tejto poruchy.

Toto zistenie vyvoláva dôležité otázky o motivácii a správaní jednotlivcov s ASPD v súvislosti s užívaním návykových látok. Spôsobuje impulzívny a rizikový charakter ASPD, že jednotlivci majú menšiu pravdepodobnosť, že prestanú užívať návykové látky, alebo existuje niečo špecifické v súvislosti s kokaínom, čo ovplyvňuje toto správanie? Na odhalenie psychologických a neurobiologických mechanizmov, ktoré sú v hre, bude potrebný ďalší výskum.

Zistenia štúdie zdôrazňujú zložitosť komorbidity ASPD a závislosti od drog. Skúmaním rôznych vzorcov SUD u osôb s ASPD výskum ponúka cenné poznatky, ktoré by mohli pomôcť klinickým pracovníkom vyvinúť cielenejšie intervencie. Napríklad liečebné programy sa možno budú musieť priamo zaoberať zvýšeným rizikom nebezpečného užívania u pacientov s ASPD, ako aj jedinečnými problémami, ktoré predstavujú niektoré látky, ako napríklad kokaín.

Ďalším pozoruhodným aspektom štúdie bolo jej zameranie na závažnosť SUD. Zistilo sa, že spojenia medzi ASPD a diagnózami SUD boli silnejšie ako tie, ktoré vychádzali zo závažnosti poruchy. To naznačuje, že ASPD môže byť viac spojená s tým, či sa u osoby vyvinie závislosť, než s tým, aká závažná je táto závislosť.

Celkovo tento výskum znamená dôležitý krok vpred v chápaní dvojitých problémov ASPD a SUD. Tým, že vrhá svetlo na odlišné spôsoby interakcie týchto porúch, otvára cestu pre budúce štúdie, ktoré by mohli spresniť diagnostické kritériá a zlepšiť výsledky liečby. Ako poznamenávajú autori štúdie, "personalizované intervencie zamerané na podtypizáciu založenú na mechanizme" by mohli viesť k lepšej starostlivosti o osoby, ktoré zápasia s ASPD aj s poruchami užívania látok.

Podrobnejšie informácie nájdete v plnom znení článku tu: https://doi.org/10.1038/s41398-024-03054-z (clearnet).

Ak vás takéto publikácie zaujímajú, reagujte a zanechajte komentáre. Bude to pre mňa znamenie, aby som pokračoval.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,472
Solutions
4
Reaction score
1,002
Points
113
Deals
1
V porovnaní s kýmkoľvek, koho poznám, robím veľa kokaínu. Kokaín je dočasný liek na antisociálnu poruchu osobnosti. Keď som na kokaíne, jednoducho idem hore a rozprávam sa s každým. Málokedy sa rozprávam s niekým, koho nepoznám, iba ak mám kokaín. Kedysi som bol 25 rokov alkoholik, ale moja pečeň nie je zdravá. To spôsobil kokaín a alkohol. Nemal som žiadny problém prestať piť. Len som ho vymenil za pervitín. Nemám diagnostikovanú žiadnu poruchu, ale ani som sa o to nesnažil.
 
Top