Dimetylortuť

Status
Not open for further replies.

fallenangel

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 19, 2023
Messages
1
Reaction score
1
Points
1
Môže mi niekto pomôcť s prípravou dimetylortuti?
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
554
Reaction score
299
Points
63
Plánujete vykonať svoj vôbec posledný syntetický postup?
 

plancklong

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 7, 2022
Messages
36
Reaction score
13
Points
8
Ja by som to nerobil. Dimetylortuť je mimoriadne jedovatá. Existuje niekoľko zlúčenín, ktoré nie sú ani zďaleka také toxické a ktoré sa môžu použiť namiesto nich.
Nasledujúci text je z Wikipédie:

"Dimetylortuť má v súčasnosti len málo aplikácií kvôli rizikám, ktoré sú s ňou spojené. Tak ako mnohé metyl-organokovové zlúčeniny, je to metylačné činidlo, ktoré môže darovať svoje metylové skupiny organickej molekule; avšak vývoj menej toxických nukleofilov, ako sú dimetylzinok, trimetylhliník a Grignardove činidlá (halogenidy organického horčíka), v podstate spôsobil, že táto zlúčenina je v organickej chémii zastaraná. Skúmala sa aj pre reakcie zahŕňajúce viazanie metylortuťových katiónov na cieľové molekuly za vzniku silných baktericídov, ale bioakumulácia a konečná toxicita metylortuti viedla k tomu, že sa od nej vo veľkej miere upustilo v prospech menej toxických zlúčenín etylortuti a dietylortuti, ktoré plnia podobnú funkciu bez rizika bioakumulácie.

V toxikológii sa stále používa len v obmedzenej miere ako referenčný toxín. Používa sa aj na kalibráciu NMR prístrojov na detekciu ortuti (δ 0 ppm pre 199Hg NMR), hoci v súčasnosti sa uprednostňujú dietylortuť a menej toxické soli ortuti[8][9][10]."
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,696
Solutions
3
Reaction score
2,828
Points
113
Deals
1
Neposkytujeme informácie o jedoch. Prečítajte si pravidlá BB fóra. Téma je uzavretá.
 
Status
Not open for further replies.
Top