Ghidul TheVacuumGuy pentru construirea unei pompe de vid multifuncționale.

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
128
Reaction score
59
Points
28
Pompă de vid multifuncțională

by the VACUUM guy




Ce?


Pompele de vid sunt o bestie destul de scumpă, plus că trebuie să se acorde multă atenție pentru a nu o strica din cauza gazelor, acizilor și așa mai departe.

În acest ghid vă voi descrie cum să vă construiți propria pompă, pentru o fracțiune din costuri și cu beneficii suplimentare:



  • are performanțe foarte rezonabile. ar putea fierbe apă la temperatura camerei

  • este rezistent la substanțe chimice

  • este capabil să pompeze fluide (din amestecul dvs. de reacție sau apă dintr-o baie caldă/frigidă)

  • ar putea fi utilizat ca spălător de gaze.

  • Atinge o presiune suficient de scăzută pentru a fierbe apa la temperatura camerei.

  • Controlați puterea cu ajutorul unui buton.



Temp F
Temp. C
Microni
inHg
PSIA
FIERBERE APĂ
212
100
759,968
0.00
14.696
DEVICE AVG
76
24.44
22,860
29.02
0.442
DISPOZITIV MAX
59
15
12,700
29.42
0.245



Materiale necesare



1 - O pompă de apă. Nu mergeți ieftin pe amazon! Plătiți ceva mai mult pentru lucruri bune!

Asigurați-vă că este de 12v (sau 24v). Optați pentru o presiune mai mare decât pentru un debit mai mare. Un debit de aproximativ 5 până la 8 L/m este suficient. Dar presiunea ar trebui să fie de cel puțin 5Bar/80psi. Pompele amazon se strică în prima săptămână. Acele pompe mai scumpe vor dura ani de zile! ( și am pompat aproape orice (brom, soluție piranha, etc). Pompele nu se strică nici când sunt uscate.

.



R3gsJ1CWSP







2 - O cutie de plastic, gen curver sau ceva.
Recomandată pentru a lua modelul superior. Dimensiuni medii:
w: 30cm x d: 35cm x h: 40cm

DzmQINqgB8







3 - Tubulatură . Nu vă zgârciți nici voi. Am luat un furtun de benzină EPDM cu dimensiunea interioară de 10mm. În jur de un metru sau 4 vă lasă o marjă de eroare.

Wq3sAbanlh





4 - Pompă cu jet de apă. Sau pompă ventauri. Nu ar trebui să vă coste mai mult de 50 €. Alegeți PTFE!
asigurați-vă că are un adaptor cu ea, astfel încât să puteți înlocui conectorul cu șurub cu un "conector de furtun

ScLUpDofrd





5 - sursa de alimentare. Acest lucru poate fi (spre deosebire de punctul 1), perfect bough cu Amazon. Asigurați-vă că aveți cel mai bun amperaj, deci 30V-10A în loc de 60V-5A sau 120V-3A

9pSkNaiotL






6 - Opțional, dar care este ceea ce am făcut eu. Unele rack

3CJAirz0tD
9a2S0CmviM













7 - Cablare și furtunuri de vid (silicon de exemplu) 10 mm. Și cleme pentru furtun (cele cu o piuliță sunt cele mai convenabile)

Pd4NaUeLOG
4epdLh8VNB
WQVCLRyKAk










Vedere laterală "Schematic"



Raftul din lateral , cu motorul dedesubt pe podea.

Pe prima tavă vine cutia de plastic a curverului.

pe a doua tavă vine unitatea de alimentare.



Cutia curver poate fi ușor golită prin simpla extragere a celor 2 hoze din ea și
trageți-o afară. Apoi, cu apă proaspătă, o împingeți înapoi înăuntru și lăsați furtunurile să intre din nou în apă.


- Când este nevoie de o presiune scăzută reală, o puteți pune pe steroizi adăugând o încărcătură de cuburi de gheață în apă.
- Puteți adăuga bicarbonat de sodiu în apă pentru a funcționa ca un neutralizator
- Puteți utiliza linia de vid cu un anumit adaptor pentru a capta gazul de ieșire al aparatului dvs. în loc de un furtun către exterior.

NU folosiți acest lucru și pentru răcirea condensatoarelor dumneavoastră!



C4pWx0qlvR
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,505
Solutions
4
Reaction score
1,040
Points
113
Deals
1
Ce fel de ventuze folosiți? Când mă uitam la ele, părea că ai de ales între 20 de dolari pentru unul din plastic și 300 de dolari pentru unul din metal de marcă științifică
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
128
Reaction score
59
Points
28
Ptfe unul . Like so

ZBdf95hb7a
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,505
Solutions
4
Reaction score
1,040
Points
113
Deals
1
Mă întrebam dacă cele din plastic pot face un vid utilizabil și da, pot. Aspiratoarele din sticlă și metal pot TRAGE CU ADEVĂRAT un vid dacă folosiți gheață. Am văzut că un aspirator din plastic poate atinge 150 mm/hg (presiunea atmosferică este de 760 mm/hg), iar unele aspiratoare scumpe pot aspira până la 50 mm/hg, -13,7 psi. Cred că ați menționat că nu răciți apa, dar presiunea de vapori a apei determină cât de mult vid poate trage, astfel încât apa rece ar face-o să tragă mai greu, dar nu văd un motiv pentru care ați avea nevoie de asta
 
Top