Probleme cu sinteza Heroinei Labdas?

Darksmoke

Don't buy from me
New Member
Joined
May 15, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Bună ziua,

Am dat peste acest manual de sinteză și am câteva întrebări la el.
Deși este în germană, poate îl puteți traduce...

Sinteză: In einem 10-ml-Zentrifugenglas werden 28,5 mg Morphin, 29,4 mg N,N-(Dimethylamino)-pyridin, 1 ml Dichlormethan (DCM) und 100 µ l Essigsäureanhydrid vorgelegt. Das Gemisch bleibt nun 5 bis 6 min stehen. După expirarea timpului, gelul este amestecat cu 2 ml de apă și se introduce într-un vas Scheiderichter cu 10 ml de diclormetan ausgeschüttelt. Das Wasser wird abgetrennt und die organische Phase mit wasserfreiem Natriumsulfat getrocknet. Nach dem Verdampfen des Lösungsmittels bleibt Heroin zurück.

1. Dacă se adaugă 2 ml de apă la 100 yl Acetanhidrid și 1 ml Cloroform, nu ar face ca restul Acetanhidridului care nu a reacționat să se dilueze în apă și să reacționeze la acid acetic?
1b) acidul acetic nu ar extrage apoi o parte din baza heroinei în faza acidă a apei?

2. Dacă amestecul conține 4-DMAP (care este mai solubil în DCM decât în apă) și este un material solid, după evaporarea DCM nu ar rămâne nu numai heroină, ci și mai mult 4DMAP?

Cred că acestea sunt două mari semne de întrebare pentru această sinteză, dar nu am cunoștințe profunde de chimie...

De asemenea, am câteva întrebări care nu sunt legate de sinteză, ci de un proces de purificare sau de cristalizare.

3. Ce este "tartratul acid de morfină" și "sarea neutră a acestuia" Nu există doar Morfină-tartrat și Morfină-bază? Care ar trebui să fie sarea acidă a tartratului de Morfină (dacă tartratul este sarea neutră?)

4. Dacă dintr-un amestec de 1-butanol și toluol se extrage morfina cu soluție apoasă de acid tartric 1%, nu cumva și o parte din 1-butanol se dizolvă în apă și mai târziu, când tartratul de morfină se extrage din nou cu amoniac, nu cumva baza de morfină nu intră în soluție cu 1-butanul parțial care s-a dizolvat în apă? De asemenea, ea nu ar putea fi uscată din apă decât invers.

5. (întrebare de bază foarte importantă) Ar fi posibilă, de asemenea, extragerea unei baze în sare dintr-o fază organică pură precum DCM+Morfină-bază cu o soluție acidă apoasă? Sau acidul nu ar ajunge niciodată la Morfina-bază, deoarece aceasta este complet separată de apă (cu acidul).

Poate că cineva mă poate ajuta! Aș fi extrem de recunoscător dacă vreun chimist expert m-ar școlariza cu privire la întrebările mele (poate stupide).

Vă mulțumesc deja,

Darksmoke.
 

Teck Tonik

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 18, 2021
Messages
13
Reaction score
14
Points
3
Sincer, nu am nici cea mai vagă idee cu toate acestea, faci ceea ce am visat întotdeauna să-ți faci propriul herion lol. Încerc să-mi dau seama dacă fentanilul este complicat de făcut pentru că asta este aproximativ mărimea toleranței mele.
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Sunteți sigur că este necesară această cantitate de catalizator (29,4 mg pentru 28,5 mg de morfină)? Cred că acest lucru nu este în întregime corect.
Se adaugă apă pentru a extrage reziduurile de anhidridă acetică. Cred că heroina nu va părăsi faza organică cu un astfel de raport de solvenți (H2O/dcm - 2/10).
 
Top