Diferența în reacția Leuckart cu formamidă și formatul de amoniu

kosingo

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 9, 2022
Messages
1
Reaction score
2
Points
3
Bună ziua băieți,
La început vreau să spun ce forum frumos este acesta! foarte interesant!
Am o întrebare despre reacția Leuckart pentru a produce amfetamine și poate cineva de aici mă poate ajuta:
Literatura de specialitate vorbește despre două metode diferite pentru reacția Leuckart: una cu formiat de amoniu și una cu formamidă (eventual cu acid formic adăugat). În unele surse se menționează că varianta cu formatul de amoniu ar fi mai eficientă, dar eu văd aici mai ales descrieri cu formamidă. De ce este preferată varianta cu formamidă? Ce trebuie avut în vedere în reacția Leuckart cu formiat de amoniu în ceea ce privește temperatura și raportul de amestec la BMK?
Vă mulțumesc anticipat pentru orice răspuns util.
 

workworkwork

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 22, 2022
Messages
74
Solutions
1
Reaction score
32
Points
18
Poate ar fi mai bine să întrebați în topicul pentru metoda Leuckart...
Căutam substanțe chimice pentru a produce amfetamine prin metoda Leuckart și am fost interesat de formatul de calciu deoarece este mai ieftin decât formatul de amoniu. Toate acestea sunt pentru a face formamidă, cred?
Dar m-am oprit la metoda Leuckart, acum voi încerca metoda Borohydride :)
Când voi primi o adresă anonimă pentru a primi substanțe chimice, voi încerca metoda Leuckart cu formamidă, deoarece formamida este legală și foarte ieftină, dar nu poate fi expediată prin poștă pentru comenzi mai mari de 5 l.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
180
Reaction score
84
Points
28
Unde este amina din formatul de calciu? Trebuie să obțineți amida din amoniac (amină) și acid formic (pentru a obține amida). Dar m-am întrebat și de ce se preferă formamida aici, pentru că multe lucrări spun că ruta formatului de amoniu este mai eficientă. Chiar și unchiul Fester vorbește despre formamidă și, desigur, despre N-metilformamidă pentru a produce varianta metil a benzedrinei. Foarte ciudat, dar acum încerc pentru prima dată Leuckart cu formamidă, deoarece este foarte ușor de produs din formatul de amoniu.
 
Top