Diclofenac sodic și medicamente

Dr. X

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 24, 2023
Messages
43
Reaction score
18
Points
8
Bună ziua. Am întrebări pentru toți profesioniștii din domeniul medical. Im în prezent în prescris un Diclofenac de sodiu de către un medic și prescripția a spus că eu nu pot bea alcool în timp ce-l utilizați și a vrut să știe ce altceva pot să-l folosesc cu. Voi merge la petrecere cu prietenii mei în trei zile și mă gândeam să folosesc cocaină sau amfetamine, cum ar fi Adderall sau Meth bcs. Este o idee bună sau nu ar trebui să o combin cu ea și doar să încetez să folosesc medicamentul aproximativ o zi? Este prescris pentru pentru o afecțiune medicală, inclusiv "apă" în genunchi, infecție pe care o am de 3 ani acum care mi-a luat toate articulațiile în durere.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
200
Points
43
Salutări!
Combinarea Diclofenacului cu un stimulent al sistemului nervos central nu are, în general, interacțiuni directe majore. Cu toate acestea, trebuie luați în considerare mai mulți factori:

1. Condiții individuale de sănătate: Ambele medicamente pot crește tensiunea arterială. Dacă aveți hipertensiune arterială sau probleme cardiovasculare, combinarea lor ar putea exacerba aceste afecțiuni.

2. Efecte secundare: Diclofenacul poate provoca probleme gastrointestinale, în timp ce stimulentele pot provoca pierderea apetitului, anxietate și insomnie. Combinarea lor poate crește probabilitatea sau severitatea acestor efecte secundare.

3. Funcția hepatică și renală: Diclofenacul este metabolizat în ficat și excretat de rinichi. Adderall poate afecta activitatea enzimelor hepatice și funcția renală. Dacă aveți probleme cu ficatul sau rinichii, combinarea acestor medicamente poate cauza probleme.

4. Dozaj și durată: Riscul de efecte adverse poate depinde de doza și durata de utilizare pentru ambele medicamente. Dozele mari sau utilizarea prelungită a oricăruia dintre ele poate crește riscul de complicații.

Deși nu există o interacțiune directă majoră între Diclofenac și stimulente, utilizarea lor combinată trebuie abordată cu prudență.
 

Dr. X

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 24, 2023
Messages
43
Reaction score
18
Points
8
Bine, deci principala problemă ar trebui să fie ficatul meu, deoarece din rezultatele analizelor de sânge am aflat (din cunoștințele mele) că ficatul meu se luptă cu o infecție, deoarece leucocitele mele sunt mai mult decât normal și așa mai departe. Ultima mea întrebare este dacă ar trebui să nu fac nimic și să am o zi normală cu prietenii mei sau este o opțiune să opresc medicația pentru o zi și, dacă simt durere, să folosesc alte medicamente care nu luptă împotriva infecției, ci doar ajută la durere și care pot fi folosite cu amfetamine sau alcool?
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
200
Points
43
Având în vedere toate datele de intrare, aș sări peste petrecere de data aceasta pentru a termina tratamentul, a depăși o posibilă infecție și a fi în formă pentru ca data viitoare să mă distrez. Cu toate acestea, în cele din urmă, nimeni în afară de tine nu poate face o alegere. Principalul lucru este să înțelegeți consecințele acesteia și să vă acceptați rolul în apariția lor.
 
Top