"Vai man ir problēma?"

Chem-Safe

Chem-Safe - Energy Control
Joined
Feb 22, 2023
Messages
43
Reaction score
25
Points
18
Aizspriedumi pret narkotikām apgrūtina, un to uzskatīšana par galveno cēloni, kad cilvēkam attīstās vielu lietošanas traucējumi, var apgrūtināt patiesu problēmas saknes noskaidrošanu. Dažiem speciālistiem problemātiska ir gandrīz jebkura narkotiku lietošana, izņemot sabiedrībā pieņemtās. Morālistiska vai pārspīlēta pieeja apgrūtina patieso cēloņu atpazīšanu, izpratni un novēršanu.

Liela daļa vēstījumu par narkotikām ir negatīva rakstura, koncentrējoties tikai uz riskiem un problēmām, nenošķirot tās, kas ir iespējamas un biežas, no tām, kas ir anekdotiskas vai sporādiskas. Daudz mazāk tiek atzīts prieks. Tā rezultātā tiek zaudēta uzticēšanās ekspertiem un netiek identificētas situācijas, kas patiešām ir bīstamas. No otras puses, mēs visi mēdzam uzskatīt savu uzvedību par "normālu", un paštaisnošanās vai pašapmāns ir bieža reakcija, kad rodas grūtības;

Ja cilvēkiem rodas šaubas vai aizdomas, bieži vien profesionāļu komandas ziņā ir novērtēt, vai pastāv vai nepastāv problēma. Patiesībā svarīga ir personīga un dziļa pārdomu veikšana par to, cik lielu gandarījuma pakāpi mūsos rada mūsu uzvedība un ieradumi. Vai prieks ir lielāks par riskiem, kuriem mēs sevi pakļaujam, vai mēs patiesi izjūtam, ka kontrolējam savu dzīvi, un vai tas, ko darām, ļauj mums dzīvot dzīvi tā, kā mēs to vēlamies;

Tas nenozīmē pakļauties nopratināšanai, bet gan uz brīdi apstāties un padomāt par dažiem aspektiem. Iespējams, jums nav nekā, ko mainīt. Iespējams, ka jūs iepriekš neesat sev uzdevis dažus jautājumus. Iespējams, ka dažas lietas varat mainīt paši, ja uzskatāt, ka jums tas ir nepieciešams. Var gadīties arī tā, ka jums ir nepieciešams kaut ko mainīt, bet jums tas neizdodas. Tādā gadījumā var rasties problēma. Dažreiz problēmas ir atrisināmas individuāli, ar laiku vai ar tuvu cilvēku palīdzību. Citos gadījumos var būt noderīgs vai pat nepieciešams profesionālas komandas padoms vai atbalsts;

Dažas pārdomas, ko mēs varam izdarīt:
  • Kāpēc es lietoju narkotikas un vai es to daru tā, kā es gribētu?
  • Cik bieži es to daru? Cik bieži es vēlētos to darīt?
  • Vai mans patēriņš laika gaitā mainās, vai es patērēju vairāk nekā agrāk?
  • Kāds ir mans sociālais loks? Cik daudz manu draudzību nav saistītas ar narkotikām? Vai man ir brīvais laiks bez narkotiku lietošanas?
  • Kādas ir manas attiecības nedēļas laikā ar tiem pašiem cilvēkiem, ar kuriem es ballējos? Vai esmu izmēģinājis dažādas lietas? Vai man tas ir izdevies? Kā es jutos?
  • Vai man ir vai ir bijušas finansiālas problēmas saistībā ar narkotiku lietošanu? Cik daudz naudas es tērēju? Vai man ir bijušas grūtības kontrolēt savus tēriņus? Vai esmu darījis lietas, ko parasti nedarītu, lai iegūtu narkotikas?
  • Cik bieži pēc ballītes esmu pārstājis pildīt savus pienākumus (darbs, ģimene, mācības...)? Cik bieži man ir bijušas seksuālas attiecības, lietojot narkotikas? Un bez narkotiku lietošanas? Vai šajā ziņā es jūtos apmierināts ar sevi?
  • Vai es vielu ietekmē esmu darījis lietas, ko es nedarītu normālos apstākļos? Kā es par to jūtos?
  • Ja man ir kāda slikta pieredze, vai es rūpējos par to, lai noskaidrotu, kas notika un kā no tā izvairīties? Vai es zinu riska mazināšanas stratēģijas, bet joprojām tās nepielietoju?
  • Vai es plānoju savu patēriņu vai rīkojos instinktīvi? Vai man rūp vielu kvalitāte? Vai piegādātāji ir uzticami, vai es tos pārbaudu?
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Pašrefleksija mums ir ļoti svarīga, taču mūsdienu pasaule tai atstāj mazāk iespēju un laika. Es papildinātu sarakstu ar dažiem jautājumiem un dažos mainītu formulējumu - manuprāt, tas ir svarīgi:
  • Vai esmu pamanījis, ka man ir nepieciešams lietot vairāk narkotiku, lai sasniegtu tādu pašu kāpumu (toleranci)?
  • Vai es izjūtu abstinences simptomus, kad nelietoju narkotikas
  • Cik daudz laika es pavadu, domājot par narkotikām?
  • Vai es turpinu lietot narkotikas, neskatoties uz to, ka zinu, ka tas rada problēmas manā dzīvē?
  • Vai esmu mēģinājis samazināt vai kontrolēt narkotiku lietošanu, bet man tas nav izdevies?
  • Vai es esmu aizbildniecisks vai noslēgts, kad kāds piemin manu narkotiku lietošanu?

Tomēr mūsu apziņa ir tik sakārtota, ka, aplūkojot sevi no iekšpuses, tā var izdomāt pārliecinošus trikus atbildēs, radot no realitātes atšķirīgu priekšstatu un nostāju. Un šeit ir svarīgi atpazīt, kad pašrefleksija ir noderīgs uzraudzības veids un kad tā ir dezinformācija vai lietošanas attaisnojums. Tāpēc arī pastāv visas ar psihi saistītās profesijas - noteiktās, sarežģītās un mulsinošās situācijās mums ir nepieciešams skatījums no malas.
 

NinjaFlakkaZombie

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2023
Messages
22
Reaction score
43
Points
13
Tas viss ir ļoti labi, bet es esmu pirmais, kurš saprot, ka esmu pilnīgs narkomāns. Es pavirši pārlasīju jautājumus, bet visi jautājumi, kurus izlasīju, bija tieši tie, kuru dēļ es lietoju narkotikas. Bez tām es nevaru veidot attiecības ar cilvēkiem vai funkcionēt sabiedrībā. Es esmu pilnīgs introverts un barikādējos vientulībā, kad esmu atturīgs, un vienmēr daru lietas, ko nožēloju, kad lietoju... tas ir divējāds zobens. Pašlaik esmu rehabilitācijas iestādē ( jo narkomānija nesen padarīja mani par bezpajumtnieku), atšķirībā no citiem rehabilitācijas posmiem. Tiklīdz es dabūju iziet dienas laikā, es uzreiz devos pirkt koksu un zemādas adatas. Es izniekoju lielāko daļu injekciju pēc pirmajiem 3, jo es nevaru noturēt vēnā. Bet joprojām es nevaru apstāties, un, godīgi sakot, es esmu tādā brīdī, kad es pat negribu.

Es ticu, ka kaitējuma mazināšana ir primitīva. Nekad dalīties adatām... cenšos darīt visu iespējamo, lai vienmēr izmantotu jaunu.

Es tikai vēlos, lai man būtu vieglāk atrast vēnas.

BTW pat ja ur nav šaušana. Nekad nedalieties ar pīpēm vai salmiņiem, hepatīts nav joks. Par laimi, es dzīvoju valstī, kur veselības aprūpe ir bezmaksas un tiek uzskatīta par pamattiesībām, un, tiklīdz manas asins analīzes bija pozitīvas, es saņēmu 3 mēnešu terapiju ar 2 tabletēm dienā, un, lai gan tā nav izārstēšana, es vairs neesmu ne lipīgs, ne arī man draud 3 nopietns aknu bojājumu risks... tomēr es joprojām varu saķert citu hepatīta C celmu un atkal ārstēties. Mans viedoklis ir tāds, ka kaitējuma mazināšana nav laba sajūta, ko neuztvert nopietni. Pat ja jūs tikai smēķējat nezāli, uztveriet to nopietni.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Pareizie vārdi. Paldies par dalīšanos. Ja vēlaties kaut ko apspriest, jebko, vienkārši rakstiet man privātās ziņās
 
Top