Kuidas antisotsiaalse isiksusehäire eskaleerib ainete kasutamise häireid

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
221
Reaction score
228
Points
43
O7Y9DNwgXE


Uus uuring on süvenenud antisotsiaalse isiksusehäire (ASPD) ja ainete tarvitamise häirete (SUD) vahelistesse keerulistesse seostesse, pakkudes uusi teadmisi seosemustritest, mis on teadlasi pikka aega intrigeerinud. Avaldatud ajakirjas Translational Psychiatry, uurib see uuring, kuidas ASPD suhtleb alkoholi, kanepi, kokaiini, opioidide ja tubaka tarvitamise häirete diagnooside ja raskusastmega. Uuringu tulemused avaldavad olulist mõju nende seisundite koosesinemise paremale mõistmisele ja võivad mõjutada tulevasi ravimeetodeid.

ASPD on psühhiaatriline häire, mida iseloomustab manipulatiivne, impulsiivne ja sageli agressiivne käitumine, mida iseloomustab märgatav kahetsuse puudumine. See häire on ebaproportsionaalselt levinud SUD-i all kannatavate isikute seas. Tegelikult on varasemad uuringud näidanud, et kuigi ASPD esineb umbes 3,6%-l üldpopulatsioonist, võib seda leida kuni 81%-l narkootikumide tarvitamisega võitlevatest inimestest. See hämmastav kattuvus rõhutab vajadust üksikasjalikumate uuringute järele, kuidas ASPD suhtleb erinevate sõltuvusvormidega.

Uuring, mida juhtis Yale'i ülikooli ja teiste silmapaistvate asutuste teadlaste rühm, keskendus 1660 inimesele, kellel oli diagnoositud ASPD, võrreldes neid 6640 inimesest koosneva kontrollrühmaga. Osalejad valiti välja selliste sobituskriteeriumide alusel nagu sugu, vanus ja rass, et kontrollida tulemusi mõjutada võivaid demograafilisi tegureid. Eesmärgiks oli uurida seoseid ASPD ja viie tüüpi SUD-de vahel: alkoholi (AUD), kanepi (CanUD), kokaiini (CocUD), opioidide (OUD) ja tubaka (TUD) tarvitamise häireid.

Üks uuringu peamisi tulemusi oli tugev seos ASPD ning AUD, CanUD ja TUD diagnoosi ja raskusastme vahel. Näiteks oli ASPD-ga isikutel peaaegu kaks korda suurem tõenäosus, et neil diagnoositakse alkoholi tarvitamise häire (koefitsient 1,89) ja üle kahe korra suurem tõenäosus, et neil diagnoositakse kanepi tarvitamise häire (koefitsient 2,13). Kuigi ASPD oli seotud ka kokaiini ja opioidide tarvitamise häiretega, ei pidanud need seosed üle elama rangeid statistilisi teste, mis olid vajalikud nende suure kindlusega kinnitamiseks.

Teadlased uurisid ka SUD-i spetsiifilisi diagnostilisi kriteeriume, nagu ohtlik tarvitamine, võõrutusnähud ja loobumiskatsed. Nimelt oli "ohtliku kasutamise" kriteerium järjekindlalt seotud ASPDga kõigi uuritud ainete puhul. See viitab sellele, et ASPD-ga isikud kalduvad ainete kasutamise ajal ohtlikku käitumist harrastama, sõltumata uimastitüübist. Üllataval kombel leiti aga uuringus, et kokaiinist loobumise katsed olid pöördvõrdeliselt seotud ASPD-ga. Teisisõnu, ASPD-ga inimesed üritasid kokaiinist loobuda vähem kui need, kellel see häire puudub.

See avastus tõstatab olulisi küsimusi ASPD-ga inimeste motivatsiooni ja käitumise kohta seoses nende ainete kasutamisega. Kas ASPD impulsiivne ja riskihimuline olemus muudab sõltuvust tekitavatest ainetest loobumise vähem tõenäoliseks või on kokaiinis midagi spetsiifilist, mis seda käitumist mõjutab? Psühholoogiliste ja neurobioloogiliste mehhanismide lahtimõtestamiseks on vaja täiendavaid uuringuid.

Uuringu tulemused rõhutavad ASPD-SUD-komorbiidsuse keerukust. Uurides erinevaid SUD-mustreid ASPD-ga inimeste seas, pakub uuring väärtuslikke teadmisi, mis võiksid aidata arstidel välja töötada sihipärasemad sekkumised. Näiteks võivad raviprogrammid olla vaja käsitleda otsesemalt ASPD-patsientide kõrgendatud ohtliku tarvitamise riski, samuti teatavate ainete, nagu kokaiin, poolt põhjustatud unikaalseid probleeme.

Teine tähelepanuväärne aspekt uuringus oli keskendumine SUD-i raskusastmele. Selles leiti, et seosed ASPD ja SUD-diagnooside vahel olid tugevamad kui need, mis põhinevad häire raskusastmel. See viitab sellele, et ASPD võib olla tihedamalt seotud sellega, kas isikul tekib sõltuvus või mitte, mitte aga sellega, kui raskeks see sõltuvus muutub.

Üldiselt tähistab see uuring olulist sammu edasi ASPD ja SUD-i topeltprobleemide mõistmisel. Valgustades nende häirete erinevatele viisidele, kuidas need häired interakteeruvad, sillutab see teed tulevastele uuringutele, mis võivad täpsustada diagnostilisi kriteeriume ja parandada ravitulemusi. Nagu uuringu autorid märgivad, võivad "personaliseeritud sekkumised, mis on suunatud mehhanismipõhisele alamtüübile", viia parema hoolduse osutamiseni nii ASPD kui ka ainete tarvitamise häiretega võitlevatele inimestele.

Täpsemalt saate täieliku artikliga tutvuda siin: https://doi.org/10.1038/s41398-024-03054-z (clearnet).

Kui olete huvitatud sellistest väljaannetest, reageerige ja jätke kommentaarid. See on minu jaoks märk, et jätkata.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,472
Solutions
4
Reaction score
1,002
Points
113
Deals
1
Võrreldes kõigi minu tuttavatega teen ma palju kokaiini. Kokaiin on antisotsiaalse isiksusehäire ajutine ravi. Ma lihtsalt lähen üles ja räägin kõigiga, kui olen kokaiinil. Ma räägin harva kellegagi, keda ma ei tunne, kui ma ei ole kokaiinil. Olin varem 25 aastat alkohoolik, aga mu maks ei ole terve. Kokaiin ja alkohol tegid seda. Mul ei olnud mingeid probleeme joomisest loobumisega. Ma lihtsalt vahetasin selle amfetamiini vastu. Mul ei ole diagnoositud mingit häiret, aga ma ei ole ka püüdnud olla.
 
Top