Πού θα πρέπει να τοποθετήσω το εργαστήριό μου; / δροσερές τοποθεσίες + μερικές ερωτήσεις μπόνους

AspiringChemist

Don't buy from me
Member
Joined
Dec 6, 2021
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Μετακόμισα σε άλλη χώρα στο σπίτι της γυναίκας μου και δεν έχω πλέον πρόσβαση στο παλιό μου υπόγειο, όπου σχεδίαζα να ξεκινήσω να ασχολούμαι με τη χημεία. Παρόλο που πήρα ένα σωρό γυάλινα σκεύη, δεν έχω ένα μέρος για να μαγειρέψω. (Η γυναίκα ξέρει, απλά δεν το θέλει στο σπίτι) Πού νομίζετε ότι θα ήταν μια φθηνή/ασφαλής τοποθεσία για να φτιάξω ένα εργαστήριο; Ορισμένες ιδέες είναι η χρήση ενός εμπορευματοκιβωτίου, η ενοικίαση Airbnbs και η χρήση τους για μαγείρεμα, ένα RV (lol).

Δεδομένου ότι πρόκειται επίσης να χρησιμοποιήσω μια σκηνή για να κρατήσω τις μυρωδιές στο ελάχιστο (μυρωδιά βουτύρου από το gaba στο ghb), κάτι σαν θερμοκήπιο, η μόνη απαίτηση είναι ένα φρεάτιο εξαερισμού/ανοιχτός αέρας. Το ρεύμα/αέριο/νερό μπορεί να είναι φορητό.
Αναρωτιόμουν ποια πλαστικά είναι τα καλύτερα κατά την κατασκευή αυτής της σκηνής; PVC, PP, PE ή νάιλον. Υπάρχουν άλλα;

Τέλος, υπάρχει κατάλογος/οδηγός για αυτοσχέδιο εργαστηριακό εξοπλισμό, για μη κρίσιμα πράγματα, όπως το να μετατρέψω το χωνί πτώσης μου σε χωνί εξισορρόπησης πίεσης προσθέτοντας μερικά κομμάτια σωλήνων; Αυτός είναι άλλος ένας λόγος για τον οποίο πρέπει να ξέρω ποια υλικά είναι ασφαλή για χημικά, εξ ου και η ερώτηση για το πλαστικό. Ο παλιός μου γυάλινος τύπος συνελήφθη για κλοπή, οπότε πρέπει να βάλω μερικά εξαρτήματα.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας!
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
663
Points
93
Για να γίνουν οι συμβουλές όσο το δυνατόν πιο χρήσιμες, είναι απαραίτητο να διευκρινιστούν διάφορα ζητήματα. Ποιες ουσίες σκοπεύετε να συνθέσετε και σε ποιες ποσότητες; Ο αριθμός των οσμών, οι τεχνικές συνθήκες, καθώς και οι συστάσεις για τον εργαστηριακό εξοπλισμό θα εξαρτηθούν από τη μέθοδο σύνθεσης. Ζείτε εσείς και η σύζυγός σας σε ιδιωτικό σπίτι; Έχετε ελεύθερο χώρο στο οικόπεδο του σπιτιού; Ή μήπως πρόκειται για κάποιες άλλες συνθήκες;
 

AspiringChemist

Don't buy from me
Member
Joined
Dec 6, 2021
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
GABA --> GBL --> GHB (Sandmeyer) σε baches περίπου 1 kg ghb ανά μαγείρεμα και περίπου 1 μαγείρεμα ανά εβδομάδα. Το σπίτι είναι ιδιωτικό, αλλά το σπίτι και το ακίνητο στο οποίο βρίσκεται δεν αποτελούν καθόλου επιλογές.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Γεια σας. Το μέρος όπου θα μαγειρέψετε εξαρτάται από την τοποθεσία σας. Οι καλύτεροι τρόποι είναι ένα μικρό εξοχικό σπίτι με κρυφό υπόγειο, το οποίο θα χρησιμοποιήσετε ως εργαστήριο. Το RV είναι αρκετά ύποπτο, μπορείτε να φανταστείτε γιατί =)
Υποθέτω ότι δεν έχει σημασία τι είδους πλαστικό θα χρησιμοποιήσεις αν δεν το ζεστάνεις.
Σχετικά με το χωνί πτώσης - μπορείτε να προσαρτήσετε έναν απλό προσαρμογέα Claisen στο λαιμό μιας τρίλαιμης φιάλης στρογγυλού πυθμένα, η οποία θα εξισώσει την ατμόσφαιρα στην αντίδραση rbf. Ένας λαιμός του προσαρμογέα Claisen συνδέεται με το χωνί πτώσης, ένας άλλος λαιμός συνδέεται με την ατμόσφαιρα μέσω του σωλήνα CaCl2. Εκτός αυτού, πρέπει να ανοίξετε το χωνί πτώσης για να εξισώσετε την πίεση.
 
Last edited by a moderator:

xiluh

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 3, 2021
Messages
20
Reaction score
14
Points
3
Έχω μια πολύ καλή ιδέα για σένα φίλε μου, τι θα έλεγες να έρθεις στην Ινδονησία; και ό,τι κι αν χρειάζεσαι, όπως το σπίτι και οι ανάγκες του εργαστηρίου, θα προσπαθήσω να τις εκπληρώσω. Αλλά, πραγματικά, πραγματικά ελπίζω να φτιάξεις ένα συνθετικό κανναβινοειδές και να μου το πουλήσεις, θα το αγοράσω αντί να ζητήσω τίποτα.
Κρατήστε την υπόσχεσή μου, είμαι απλά ένας επιχειρηματίας που χρειάζεται συνθετική κάνναβη.
 

xiluh

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 3, 2021
Messages
20
Reaction score
14
Points
3
Συγγνώμη αν τα λόγια μου είναι αλαζονικά, ίσως είμαι πολύ ενθουσιασμένος.
Χαιρετισμούς από την Ινδονησία👋
 

rickyrick

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2021
Messages
91
Reaction score
48
Points
18
αγοράσει ένα ακίνητο διακοπών με ηλεκτρικό ρεύμα. στο όνομα κάποιου άλλου ή μέσω μιας υπεράκτιας εταιρείας που δεν μπορεί να εντοπιστεί σε εσάς.
 

rickyrick

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2021
Messages
91
Reaction score
48
Points
18
Πιστεύω ότι μπορείτε να προμηθευτείτε τα κανναβινοειδή πολύ εύκολα μέσω των ινδικών χημικών εταιρειών. δεν είμαι σίγουρος αν και δοκιμάστε το indiamart και επικοινωνήστε με μερικές εταιρείες (μην ενεργείτε ύποπτα.)
 

NoNameNoSlogan

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 25, 2022
Messages
25
Reaction score
13
Points
3
Έχετε κάνει ποτέ κάτι τέτοιο. Δεν είναι τόσο εύκολο όσο νομίζουν οι περισσότεροι. Παρακαλώ, διδάξτε με.
 

rickyrick

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2021
Messages
91
Reaction score
48
Points
18
Εγώ το έκανα. σου προτείνω να βρεις έναν δικηγόρο που να είναι πρόθυμος να το κάνει αυτό για σένα. μπορείς να το δοκιμάσεις μόνος σου στο διαδίκτυο αλλά αν θέλεις να είσαι σίγουρος για όλα χρειάζεσαι έναν καλό δικηγόρο να τα κανονίσει όλα για σένα(να επιλέξει τη σωστή χώρα χωρίς απαιτήσεις φορολογικής αναφοράς,κανονισμούς,ερωτήσεις)και να κάνει τη γραφειοκρατία. πες του επίσης να ορίσει έναν διαχειριστή που θα είναι ο διευθύνων σύμβουλος για επιπλέον ασφάλεια.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
PP και HDPE (HDPP) για δοχεία και σωλήνες.
 

MagikalFlashTrax

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 24, 2021
Messages
10
Reaction score
8
Points
3
Θεωρώ περίεργο το γεγονός ότι το σπίτι πρέπει να μην μπορεί να εντοπιστεί η πραγματική του ταυτότητα. Αν χρειαστεί να γίνει μια σύλληψη και ακόμα και αν ο μάγειρας λείπει θα ψάξουν για ADN παντού στα γυαλιά του και παντού στο εργαστήριό του οπότε σε όλη τη διαδρομή σου την πάτησαν
 

rickyrick

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2021
Messages
91
Reaction score
48
Points
18
Και βέβαια αν ο LE ξέρει τι κάνεις ur fucked ούτως ή άλλως. είναι μια προφύλαξη όχι μια αλεξίσφαιρη τακτική.
 
Top