Σύνθεση 5-MeO-DMT από 5-MeO-Τρυπταμίνη

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
TNpxDuS7Aq


Ξεκινήστε τη συγγραφή: 5,95 g (26,25 mmol) 5-MeO-Tryptamine HCL προστέθηκαν σε μια φιάλη στρογγυλού πυθμένα με 3 λαιμούς, με ένα θερμοστοιχείο τοποθετημένο στο μεσαίο λαιμό, και διαλύθηκαν σε 150 mL MeOH. Προστέθηκαν θρυμματισμένα σφαιρίδια KOH για τη μετατροπή του άλατος της τρυπταμίνης στη μορφή ελεύθερης βάσης (pH ~9). Το MeOH και ο ξηρός πάγος τοποθετήθηκαν σε λουτρό κάτω από τη φιάλη και το μείγμα αφέθηκε να ψυχθεί σε θερμοκρασία μεταξύ -15 και -20 βαθμών Κελσίου. 5,0 g NaBH4 (132,15 mmol) διαλύθηκαν σε 12,5 mL 3% υδατικού διαλύματος KOH και τοποθετήθηκαν στην κατάψυξη για να ψυχθούν κάτω από τους 15 βαθμούς Κελσίου. Ένα δεύτερο διάλυμα 37% υδατικού διαλύματος φορμαλδεΰδης σταθεροποιημένο με 12% μεθανόλη τοποθετήθηκε στον καταψύκτη για να κρυώσει κάτω από τους 15 βαθμούς.

Αφού ψύχθηκαν, και τα δύο διαλύματα προστέθηκαν σε χωνιά προσθήκης και άρχισε η σταγόνα προς σταγόνα προσθήκη και των δύο διαλυμάτων. Λόγω στοιχειομετρικών και μηχανιστικών ανησυχιών, το διάλυμα φορμαλδεΰδης προστέθηκε με διπλάσιο ρυθμό από το διάλυμα βοροϋδρίτη (βλέπε την προηγούμενη ανάρτησή μου για χρήσιμα σχόλια που εξηγούν γιατί συμβαίνει αυτό). Η θερμοκρασία της αντίδρασης κατά τη διάρκεια αυτής της προσθήκης θα πρέπει να παρακολουθείται στενά, καθώς ο σχηματισμός και η επακόλουθη αναγωγή της ιμίνης είναι μια εξώθερμη διαδικασία. Αφού ολοκληρώθηκαν και οι δύο προσθήκες, το μείγμα της αντίδρασης αφέθηκε να συνεχίσει να αναδεύεται, ενώ στο λουτρό που περιείχε τη φιάλη αντίδρασης προστέθηκε επιπλέον ξηρός πάγος και μεθανόλη για να διατηρηθεί η θερμοκρασία της αντίδρασης μεταξύ -15 και -20 βαθμών. Στο απόσπασμα της εκπομπής του, νομίζω ότι ο Hamilton λέει λίγο κάτω από τους 0 βαθμούς, και αυτό αρχικά με μπέρδεψε, αλλά δεν μπορώ να τονίσω αρκετά ότι αυτή η αντίδραση πρέπει να διατηρείται κάτω από τους -15 βαθμούς. Απλά εμπιστευτείτε με. Η απόδοση και η εξειδίκευση της αντίδρασης βοηθούνται σημαντικά από τη μειωμένη θερμοκρασία.

Η αντίδραση παρακολουθούνταν περιοδικά με TLC, αφαιρώντας ένα aliquot από το μίγμα της αντίδρασης, προσθέτοντας μια μικρή ποσότητα νερού και στη συνέχεια εκχυλίζοντας αυτό το aliquot με μια μικρή ποσότητα αιθέρα και στη συνέχεια κηλιδώνοντας το στρώμα του αιθέρα έναντι της ελεύθερης βάσης 5-MeO-Tryptamine. Αυτό ήταν αρχικά ένα από τα κύρια προβλήματά μου με την αρχική σύνθεση, καθώς το σύστημα διαλύτη που χρησιμοποιήθηκε στην εκπομπή παρήγαγε μη ιδανικό διαχωρισμό, γεγονός που με έκανε να σβήσω την αντίδρασή μου πρόωρα την πρώτη φορά που έτρεχε αυτή η αντίδραση. Από προηγούμενη εμπειρία, γνωρίζω ότι το 8:2 CHCl3/MeOH είναι ένα εξαιρετικό σύστημα διαλύτη για τις ενώσεις τρυπταμίνης, οπότε αυτό χρησιμοποίησα. Μπορεί να μην είναι το τέλειο σύστημα διαλύτη, αλλά όταν συνδυάστηκε με μερικές σταγόνες NH4OH, ο διαχωρισμός μεταξύ της μεθυλιωμένης και της μη μεθυλιωμένης τρυπταμίνης ήταν περισσότερο από επαρκής (διαφορά Rf ~0,3).

Μετά από 2 ώρες λειτουργίας, η TLC δεν έδειξε περαιτέρω κατανάλωση της αρχικής ύλης, οπότε προστέθηκε μικρή ποσότητα (0,25 g) NaBH4 για να δούμε αν η αντίδραση θα προχωρούσε περαιτέρω. Στις 3 h, η κηλίδα της αρχικής ύλης είχε μειωθεί σε μικρή ποσότητα και στις 4 h η κατανάλωση της αρχικής ύλης είχε σταματήσει και πάλι. Ο Hamilton αναφέρει την πιθανότητα ύπαρξης κηλίδων τόσο για τη Ν-μεθυλο-5-MeO-Tryptamine όσο και για το προϊόν κυκλοποίησης Pictet-Spengler 6-MeO-THBC, αλλά όπως και ο ίδιος, παρατήρησα κηλίδες μόνο για την 5-MeO-Tryptamine και την 5-MeO-DMT.

Για να μην αλλοιωθεί περαιτέρω η διαδικασία της αντίδρασης, δεν προστέθηκε περαιτέρω φορμαλδεΰδη ή NaBH4 και η αντίδραση αφέθηκε να θερμανθεί σε θερμοκρασία δωματίου. Το MeOH αποσύρθηκε από την αντίδραση και το υπόλειμμα επαναιωρήθηκε σε νερό και εκχυλίστηκε με CHCl3. Η χρήση του διαλύτη εκχύλισης ήταν ένα άλλο μέρος της αντίδρασης που παρέκκλινε από την προσέγγιση του Hamiltons, καθώς σε προηγούμενες δημοσιευμένες (βλ. προηγούμενη δημοσίευση) εργασίες είχε βρεθεί ότι το χλωροφόρμιο ήταν πιο αποτελεσματικό από τον οξικό αιθυλεστέρα, αλλά ο οξικός αιθυλεστέρας μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να διατηρηθεί η αντίδραση πράσινη ή αν το χλωροφόρμιο δεν είναι άμεσα διαθέσιμο. Δεν είμαι σίγουρος γιατί η τρυπταμίνη δεν καταναλώθηκε εξ ολοκλήρου, καθώς η αναλογία των αντιδραστηρίων που χρησιμοποιήθηκαν ταίριαζε με εκείνες που χρησιμοποιήθηκαν στην εκπομπή του Hamiltons και είδε πλήρη μετασχηματισμό του αρχικού υλικού. Μπορώ μόνο να υποθέσω ότι τα αντιδραστήρια που έχω είναι κατώτερης ποιότητας (παλιά) ή ότι κράτησα το NaBH4 στην κατάψυξη για πολύ καιρό και ότι είχε χάσει μέρος της ισχύος του μέχρι να το προσθέσω. Αλλά παρεκκλίνω.

Το CHCl3 απομακρύνθηκε υπό κενό και το προκύπτον καφέ-ροζ έλαιο ξηράνθηκε υπό μειωμένη πίεση. Έχω διαπιστώσει ότι η παρουσία ροζ χρώματος στο προϊόν τείνει να υποδηλώνει ότι παραμένει κάποια ποσότητα 5-MeO-Tryptamine. Το βάρος του ξηρού ελαίου ήταν 5,8 γραμμάρια πριν από οποιονδήποτε καθαρισμό. Αφού παρέμεινε το Σαββατοκύριακο σε θερμοκρασία δωματίου, εμφανίστηκαν κάποιοι λεπτοί καφέ κρύσταλλοι στο έλαιο. Οι προσπάθειες απομάκρυνσης του στερεού από το έλαιο ήταν ανεπιτυχείς, οπότε χρησιμοποιήθηκε η χρωματογραφία στήλης τώρα που είχε βρεθεί ένα κατάλληλο σύστημα διαλύτη με αποδεκτό διαχωρισμό. Χρησιμοποιήθηκε το σύστημα 8:2 CHCl3/MeOH με μερικές σταγόνες NH4OH και ελήφθησαν πολλά κλάσματα που περιείχαν μόνο την 5-MeO-DMT και καθόλου 5-MeO-Tryptamine. Η πρόοδος της 5-MeO-DMT προς τα κάτω στη στήλη ήταν ευδιάκριτη μέσω του υπεριώδους φωτός μεγάλου μήκους κύματος, αν και το προϊόν συνέχισε να κατεβαίνει από τη στήλη πολύ μετά την παρέλευση της αρχικής φωσφορίζουσας ζώνης.

Δεν είμαι σίγουρος ποια είναι η συναίνεση εδώ, αλλά προτιμώ να μην αποστάζω εν μέρει επειδή είμαι κακός σε αυτό, και δεύτερον επειδή φοβάμαι να θερμαίνω ενώσεις με χαμηλό σημείο ζέσεως όπως αυτές, καθώς είχα κακή τύχη με αυτό στο παρελθόν. Αν έχετε τη δυνατότητα ή/και την τεχνική να κάνετε κλασματική απόσταξη υπό κενό, κάντε το. Δεν θα έλεγα ότι είμαι ιδιαίτερα καλός ούτε στη χρωματογραφία στήλης, αλλά το σύστημα διαλυτών που χρησιμοποιείται το καθιστά σχεδόν ανόητο. Για άλλη μια φορά, παρεκκλίνω.

Τα κλάσματα που περιείχαν το προϊόν και μόνο το προϊόν συνδυάστηκαν και απογυμνώθηκαν από το διαλύτη υπό μειωμένο κενό. Το προκύπτον κεχριμπαρένιο έλαιο αφέθηκε να παραμείνει και πάλι σε θερμοκρασία δωματίου και το προϊόν ήταν επαρκούς καθαρότητας ώστε να κρυσταλλωθεί αυθόρμητα σε μακριούς, λεπτούς, κηρώδεις κεχριμπαρένιους κρυστάλλους καθαρής 5-MeO-DMT freebase. Το οξαλικό άλας παρασκευάζεται πολύ εύκολα με τη διάλυση της ελεύθερης βάσης σε αιθέρα και την προσθήκη κορεσμένου διαλύματος οξαλικού οξέος σε αιθέρα. Κράτησα το δικό μου ως ελεύθερη βάση.

Θεωρητική απόδοση: 5,73 g. Πραγματική απόδοση: 4,44 g. Ποσοστιαία απόδοση: 73%.
 
Last edited by a moderator:

deinemudda69

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
12
Reaction score
6
Points
3
Γεια σας,

σας ευχαριστώ πολύ για αυτές τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες.
Θα μπορούσε η διαδικασία να εφαρμοστεί και για τη σύνθεση της DMT εάν η 5-MeO-Tryptamine αντικατασταθεί από την Tryptamine;

Με εκτίμηση
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Ο Χάμιλτον Μόρις το κάνει αυτό στο Youtube:
Το εργαστήριο στο οποίο εργάζεται είναι πραγματικό εργαστηριακό πορνό. Χρησιμεύει ως εικονογράφηση αυτού του εξαιρετικού κειμένου!
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Νομίζω ότι ναι, επειδή η αντίδραση λαμβάνει χώρα με ένα άτομο αζώτου ως ισχυρό πυρηνόφιλο.
 
Last edited by a moderator:

deinemudda69

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
12
Reaction score
6
Points
3
Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας.

Από το κείμενο και το βίντεο λείπουν λεπτομερείς πληροφορίες σχετικά με την ποσότητα φορμαλδεΰδης που απαιτείται.
Υποθέτω ότι κάποιος θα χρειαστεί τουλάχιστον 2 mole φορμαλδεΰδης ανά 1 mole μεξάμης.
Η αντίδραση Pictet-Spengler / ο σχηματισμός β-καρμπολίνης φαίνεται να είναι η μεγαλύτερη απειλή κατά τη μεθυλίωση της τρυπταμίνης και των παραγώγων της.
Είναι καλύτερα να προσθέτουμε φορμαλδεΰδη σε περίσσεια ή μήπως αυτό αυξάνει την πιθανότητα της αντίδρασης Pictet-Spengler;


Αυτό που με κάνει επιφυλακτικό ως προς τη σύνθεση του Hamilton είναι η σχετικά υψηλή απόδοση. Αναρωτιέμαι αν η μέθοδος του Χάμιλτον επαληθεύτηκε ανεξάρτητα;

Οι Simon et al 2010 (DOI 10.1002/dta.142) αναφέρουν απόδοση 2,9% για τη σύνθεση της DMT όταν αντικαθίσταται το συνήθως χρησιμοποιούμενο NaBH3CN από NaBH4.
Κατά κύριο λόγο παράγεται τετραϋδρο-β-καρβολίνη όταν χρησιμοποιείται NaBH4.

Φυσικά η χρήση του NaBH4 είναι ευνοϊκότερη από το NaBH3CN, καθώς είναι εύκολη στη σύνθεση και αποφεύγονται οι τοξικές κυανομεθυλο-ομάδες στο τελικό προϊόν.

Αναρωτιέμαι επίσης γιατί χρησιμοποιείται η 5-MeO-τρυπταμίνη, ενώ η τρυπταμίνη μπορεί να συντεθεί ευκολότερα με την αποκαρβοξυλίωση της άμεσα διαθέσιμης τρυπτοφάνης.

Με εκτίμηση
 

victorplum

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 20, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
1
Το κείμενο που δημοσίευσε ο William προέρχεται από έναν χρήστη του reddit που έχει όντως δοκιμάσει τη σύνθεση του Hamilton, για μένα αυτό μετράει ως επαλήθευση (δυστυχώς ο χρήστης έχει πλέον διαγραφεί). Στα σχόλια ανέφερε επίσης ότι τα αντιδραστήρια που χρησιμοποίησε ήταν παλιά (δεν προσθέτει και πολλά), οπότε αν κάποιος έχει αρκετή εμπειρία νομίζω ότι μπορεί να φτάσει στα ίδια αποτελέσματα.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Θα έλεγα, από την αντίδραση που παρουσιάζεται στο βίντεο του Χάμιλτον, ότι η μοριακή αναλογία τρυπταμίνης:φορμαλδεΰδης πρέπει να είναι 1:2.
Εξάλλου, η τρυπταμίνη πρέπει να αντιδράσει με τη φορμαλδεΰδη δύο φορές για να μετατραπεί.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63

Πρόκειται για μια αντίδραση που χρειάζεται πραγματικά να δοκιμαστεί. Έχω πολλά έργα σε εξέλιξη, αλλά θα το στριμώξω και αυτό. Αν αυτή η αντίδραση μπορεί να γίνει με αξιοπρεπή απόδοση είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Το 2,9% δεν ακούγεται σαν να αξίζει τον κόπο.
Επίσης, πρέπει να βάλω στα χέρια μου τον βοροϋδρίτη. Είναι δύσκολο και πολύ ακριβό να το βρω. Λες ότι είναι εύκολη σύνθεση, θα ήθελα πολύ να διαβάσω μια περιγραφή της!

Και πώς προτείνεις να γίνει η αποκαρβοξυλίωση της τρυπτοφάνης; Έχω δει ένα write-up όπου χρησιμοποιήθηκαν ο-ξενόνη και ακετοφαινόνη, αλλά φαίνεται υπερβολικά περίπλοκο. Καμία άλλη συμβουλή;
 
Last edited:

victorplum

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 20, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
1
Προσπάθησε κανείς να κάνει αυτή τη σύνθεση σε μεγαλύτερη κλίμακα / γνωρίζει αν μπορεί να γίνει στην τάξη των 50 γρ. αντί για 5; Έχω τις καλές μου γνώσεις χημείας, αλλά η κλιμάκωση δεν συζητήθηκε ποτέ σε καμία εξέταση Οργανικής που έδωσα, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω μόνος μου
 

iLLCiD

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 28, 2022
Messages
4
Reaction score
2
Points
1
Επεξεργασία: Παλιό πέλμα
 

highTEMPO

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2022
Messages
3
Reaction score
1
Points
1
ο τριακετοξυβοροϋδρίτης του νατρίου θα μπορούσε να είναι χρήσιμος εδώ αν κάποιος διστάζει να χρησιμοποιήσει NaCNBH3
 

farukhocaoglu

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
14
Reaction score
1
Points
3
αυτή η μέθοδος φαίνεται εφικτή για τους περιορισμούς της χώρας μου, αλλά δεν έχω LiAlH4 ή NaBH4 τριγύρω και πιθανώς δεν μπορώ να τα πάρω ούτε από την Κίνα, και γνωρίζοντας ότι δεν υπάρχει τρόπος να τα φτιάξω αυτά σε ένα ερασιτεχνικό εργαστήριο, ποιες άλλες επιλογές έχω να χρησιμοποιήσω ως αναγωγικό μέσο;
 

farukhocaoglu

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
14
Reaction score
1
Points
3
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί μυρμηκικό οξύ ως δότης υδριδίων αντί για NaBH4 ή NaBH3CN; Έχω ακούσει ότι η αντίδραση Pictet-Spengler είναι ο λόγος που αυτό δεν είναι δυνατό, αλλά γιατί τότε είναι δυνατό για τους βορειοϋδρίτες;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Γεια σας, όχι
Υποθέτω ότι θα λάβετε κυκλικό προϊόν σε μια τέτοια πορεία
MSGwh48IUo
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Είναι αλήθεια ότι, το μυρμηκικό οξύ τείνει να σχηματίζει κυκλοποιήσεις τύπου Pictet-Spengler των τρυπταμινών σε προϊόντα τετραϋδροβετακαρμπολίνης.
 

huanf

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 18, 2023
Messages
14
Reaction score
4
Points
3
Έχετε δοκιμάσει αυτή τη μέθοδο?γιατί δεν χρησιμοποιείτε απλώς την 5-MeO-τρυπταμίνη όπως κάνει ο Χάμιλτον?Νομίζω ότι διέλυσε υδροξείδιο του καλίου και βοροϋδρίδιο του νατρίου μαζί, πιθανώς χρησιμοποιώντας υδροξείδιο του καλίου ως βασικό καταλύτη
 

T 3

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
Έτσι, αυτό σας δίνει ή θα σας έδινε το ίδιο υψηλό επίπεδο με τη χρήση του Bufo alvarius
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Το 5-MeO-DMT είναι η κύρια δραστική ουσία που εκκρίνεται από τον φρύνο, οπότε δεν θα πρέπει να απέχει πολύ
 
  • Like
Reactions: T 3

gonki

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 20, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1

"ηλεκτροφιλικότητα του ιμινίου που παράγεται από τη συμπύκνωση της αλδεΰδης και της αμίνης υπό όξινες συνθήκες. Αυτό εξηγεί την ανάγκη για έναν όξινο καταλύτη στις περισσότερες περιπτώσεις, καθώς η ιμίνη δεν είναι αρκετά ηλεκτρόφιλη για το κλείσιμο του δακτυλίου, αλλά το ιόν ιμινίου είναι ικανό να υποστεί την αντίδραση." - Hamilton χρησιμοποιώντας KOH για να κάνει Hight ph propably σε σταθερό ph 14

Κατά τη γνώμη μου η αντίδραση Hamilton λειτουργεί, πρέπει να δώσετε περισσότερη ενέργεια για να κάνετε δακτύλιο από την προσθήκη CH2/CH3 κλάδου. Η αντίδραση Springel πιθανόν να γίνει σε ph 2-4.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bc/Pictet-Spengler_Isoquinoline_Synthesis_Scheme.png/1000px-Pictet-Spengler_Isoquinoline_Synthesis_Scheme.png

Αναφέρεται σαφώς ότι η φορμαλδεΰδη σχηματίζει μια ιμίνη και το HCL βοηθά στο κλείσιμο του δακτυλίου.
 

PseudoMicroGravity

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 28, 2023
Messages
39
Reaction score
35
Points
18
Πολύ καλή σύνθεση γράφουν μέχρι William, σας ευχαριστώ!
 
Top