Question Ερωτήσεις προς τους Κινέζους προμηθευτές

blacky2340

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 28, 2023
Messages
37
Reaction score
26
Points
18
Η αγορά από την Κίνα θεωρητικά ακούγεται καταπληκτική, εκτός από τους μεγαλύτερους χρόνους παράδοσης. Τώρα έχω κάποιες ερωτήσεις.
  1. Τι σημαίνει η ύπαρξη αποθήκης στην Πολωνία ή σε άλλες χώρες;
    Ας υποθέσουμε ότι θέλω να παραγγείλω μια ελεγχόμενη ουσία, όπως βοροϋδρίτη νατρίου ή πρεγκαμπαλίνη, σε μια διεύθυνση στην Πολωνία.
    Πώς λειτουργεί μετά την ολοκλήρωση της πληρωμής; Αποστέλλετε το προϊόν από την Κίνα στην εν λόγω αποθήκη για αυτό το παράδειγμα στην Πολωνία και το ξαναστέλνετε στη διεύθυνση του πελάτη στο εσωτερικό της χώρας ή το προϊόν βρίσκεται ήδη στην Πολωνία και αποστέλλεται απευθείας στον πελάτη;
  2. Ποιος είναι υπεύθυνος για το τελωνείο όταν το δέμα εισέρχεται στην Ευρωπαϊκή Ένωση στην εν λόγω αποθήκη; Ο πελάτης ή ο πωλητής;
  3. Κατά την παραλαβή του προϊόντος, θεωρείται παράδοση από την Κίνα ή παράδοση από την Πολωνία;
  4. Η εγχώρια αποστολή από την Πολωνία στην Πολωνία ενέχει ελάχιστο έως καθόλου κίνδυνο, αν και η αποστολή από την Κίνα στην Πολωνία ενέχει. Η αγορά από έναν Κινέζο πωλητή δεν ενέχει κανέναν κίνδυνο, καθώς το προϊόν αποστέλλεται από την εγχώρια αποθήκη;
  5. Ποιος φροντίζει για τους φόρους εισαγωγής, εάν υπάρχουν;
  6. Τι ακριβώς είναι η εγχώρια αποθήκη; Έχετε δική σας ιδιωτική αποθήκη στην εν λόγω χώρα ή νοικιάζετε χώρο σε δημόσια αποθήκη; Ένα παράδειγμα, όπως μια φωτογραφία ή μια διεύθυνση, θα διευκρίνιζε πολλά.
  7. Πάρτε για παράδειγμα την whwingroup Jeissychem621. Διαφημίζει μια τοπική προμήθεια στην Πολωνία. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να κάνω μια παραγγελία και να παραλάβω ένα εγχώριο δέμα από την Πολωνία στην πολωνική μου διεύθυνση χωρίς κανένα κίνδυνο να χαθεί ή να κατασχεθεί το δέμα και οτιδήποτε έχει να κάνει με την εισαγωγή του από την Κίνα στην Ευρώπη δεν με αφορά. Έχω δίκιο;

    Θέτω αυτές τις ερωτήσεις για να κατανοήσω με μεγαλύτερη σαφήνεια τη διαδικασία πριν επιχειρήσω να παραγγείλω από έναν Κινέζο προμηθευτή. Ξέρω ότι όλοι εσείς παραμονεύετε σε κάθε νήμα για να διαφημιστείτε, οπότε σας παρακαλώ να κάνετε το ίδιο και εδώ και ελπίζω να ξεκαθαρίσετε τα πάντα για μένα και για άλλους που σκέφτονται να παραγγείλουν από την Κίνα. ❤️
 

Activated11

Don't buy from me
Member
Joined
Oct 28, 2023
Messages
3
Reaction score
7
Points
3
Deals
22
Αναρωτιόμουν επίσης σχετικά με αυτό...
 
  • Like
Reactions: vis

flyrc

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Sep 19, 2023
Messages
171
Reaction score
94
Points
28
Deals
18
Γεια σας, κύριε.
Πρώτα απ 'όλα, είναι τιμή μου που με προσθέσατε στον κατάλογο των κινεζικών προμηθευτών, είμαι στην ευχάριστη θέση να συζητήσω μαζί σας σχετικά με αυτές τις ερωτήσεις και να κάνω τις απαραίτητες διευκρινίσεις σε όλους, τα παρακάτω είναι μόνο ως άποψη της ομάδας μας και δεν απευθύνονται σε καμία εταιρεία ή άτομο:
1. Πολωνικές αποθήκες ή υπερπόντιες αποθήκες σε άλλες χώρες σημαίνει ότι ο προμηθευτής μεταφέρει αυτά τα τοπικά ελεγχόμενα όπως η Prebutaline κ.λπ. από την Κίνα σε αυτές τις δημόσιες αποθήκες και στη συνέχεια τα στέλνει στον πελάτη όταν ο πελάτης τα χρειάζεται από τον αποστολέα της δημόσιας αποθήκης. Φυσικά αυτό έχει το πλεονέκτημα ότι εξασφαλίζει γρήγορη παράδοση, αλλά ταυτόχρονα υπάρχουν κάποια ζητήματα ασφαλείας που πρέπει να ληφθούν υπόψη, διότι όπως είπατε, πολλές από αυτές τις ουσίες είναι τοπικά ελεγχόμενες, οπότε αν μια από τις υπερπόντιες αποθήκες του προμηθευτή ελεγχθεί από τις αρχές ή αν ο πελάτης (παραλήπτης) στον οποίο ο προμηθευτής έστειλε από την υπερπόντια αποθήκη συλληφθεί ή αν υπάρχουν κάποια ζητήματα ασφαλείας, αυτό σημαίνει ότι όλοι οι αγοραστές που έστειλαν μέσω της αποθήκης θα κινδυνεύουν να ελεγχθούν ή να στείλουν τα εμπορεύματά τους στην αποθήκη του προμηθευτή. Εάν μία από τις υπερπόντιες αποθήκες του προμηθευτή επιθεωρηθεί από τις αρχές ή ο πελάτης (παραλήπτης) των αποστολών του προμηθευτή από την υπερπόντια αποθήκη συλληφθεί ή υπάρξει κάποιο πρόβλημα ασφαλείας, αυτό σημαίνει ότι όλοι οι αγοραστές που αποστέλλουν μέσω της υπερπόντιας αποθήκης διατρέχουν τον κίνδυνο να επιθεωρηθούν ή να χρεωθούν, πράγμα που αποτελεί κίνδυνο ασφαλείας που πρέπει να ληφθεί υπόψη.
2. Όσον αφορά τον εκτελωνισμό, ανεξάρτητα από το αν τα εμπορεύματα αποστέλλονται μέσω της υπερπόντιας αποθήκης ή όχι, ο πωλητής είναι υπεύθυνος για τον εκτελωνισμό όλων των εμπορευμάτων (εκτός από ορισμένες ειδικές χώρες όπως το Κουβέιτ, η Σαουδική Αραβία κ.λπ.)
3. Είτε τα εμπορεύματα αποστέλλονται από την πολωνική αποθήκη είτε αποστέλλονται απευθείας από την Κίνα, τα περισσότερα από τα εμπορεύματα κατασκευάζονται στην Κίνα, η διαφορά είναι ότι τα εμπορεύματα που αποστέλλονται από την πολωνική αποθήκη παραδίδονται απευθείας από το τοπικό ταχυδρομείο, ενώ τα εμπορεύματα που αποστέλλονται από την Κίνα πρέπει συνήθως να φτάσουν πρώτα στην τρίτη χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης και στη συνέχεια να προωθηθούν στο τοπικό σας ταχυδρομείο από τον μεταφορέα στην τρίτη χώρα για παράδοση, γεγονός που θα πάρει περισσότερο χρόνο.
4. Δεν νομίζω ότι η αποστολή από την Πολωνία προς την Πολωνία δεν είναι επικίνδυνη και ότι η αποστολή από την Κίνα προς την Πολωνία μπορεί να είναι επικίνδυνη. Επειδή για παράδειγμα η Premarin που αναφέρατε είναι νόμιμη ουσία στην Κίνα, αλλά όταν φτάνει σε μια πολωνική αποθήκη, είναι ελεγχόμενο λαθρεμπόριο, όπως ανέφερα και πριν, δεν είναι ασφαλές να αποθηκεύονται μεγάλες ποσότητες λαθρεμπορίου στην Πολωνία, δεν νομίζω ότι είναι ασφαλές να το κάνετε, μόλις η αποθήκη αυτή ελεγχθεί από τις αρχές όλοι οι αγοραστές εντοπίζονται εύκολα και διατρέχουν κάποιο κίνδυνο, αλλά είναι ασφαλέστερο να στείλετε τα εμπορεύματα απευθείας από την Κίνα (γενικά). Αντίθετα, είναι ασφαλέστερο να στέλνεις απευθείας από την Κίνα (συνήθως ο προμηθευτής μεταμφιέζει τα εμπορεύματα όπως χρειάζεται και προσκομίζει τα σχετικά έγγραφα), επειδή είναι πολύ δύσκολο για τα τελωνεία της ΕΕ να εντοπίσουν τα δεκάδες χιλιάδες δέματα που χαρακτηρίζονται ως νόμιμα προϊόντα που ανήκουν στον αγοραστή.
5. Προκειμένου να είναι ασφαλές, συνήθως τα κινεζικά προϊόντα εισάγονται από τρίτη χώρα στην Ευρωπαϊκή Ένωση και στη συνέχεια παραδίδονται από την τρίτη χώρα στον τοπικό μεταφορέα για μεταφορά στην καθορισμένη διεύθυνση του αγοραστή, οπότε ο φόρος εισαγωγής θα επιβληθεί από την τρίτη χώρα.
6. Όλες οι εγχώριες αποθήκες, οι οποίες είναι μισθωμένες δημόσιες αποθήκες, μπορούν να εξοικονομήσουν σε μεγάλο βαθμό το χρόνο μεταφοράς, αλλά όπως είπα προηγουμένως, θα αντιμετωπίσει κάποια προβλήματα ασφαλείας, μπορείτε να ζητήσετε από άλλους προμηθευτές που νοικιάζουν υπερπόντιες αποθήκες για μερικές φωτογραφίες των αποθηκών.
7. δεν νομίζω ότι θα είστε ασφαλέστεροι αν στέλνετε από τοπική αποθήκη, μπορείτε να ανατρέξετε στην προηγούμενη δράση ειδικής επιθεώρησης της ΕΕ, νομίζω ότι η αποστολή από την τοπική είναι πιο ανασφαλής και πιο εύκολο να εντοπιστεί από τις αρχές, φυσικά αυτό είναι μόνο η προσωπική μου γνώμη.
Επιπλέον: Ελπίζω ότι όλοι οι άνθρωποι εξετάζουν ορθολογικά τα πράγματα μεταφοράς υπερπόντιας αποθήκης, σύμφωνα με τη δική τους πραγματική κατάσταση για να επιλέξουν τον τρόπο μεταφοράς, κάθε τρόπος έχει τα δικά του πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, όσον αφορά το χρόνο, η υπερπόντια αποθήκη είναι πιο γρήγορη, αλλά η ασφάλεια της αποστολής από την Κίνα σε μια τρίτη χώρα στην Ευρωπαϊκή Ένωση και στη συνέχεια διαβιβάζεται στη χώρα του παραλήπτη, θα είναι λιγότερο πιθανό να παρακολουθείται, δεν θα αντιμετωπίσει τις αρχές για αιφνιδιαστική επιθεώρηση των αποθηκών και έναν τέτοιο κίνδυνο.
Επισυνάπτεται ο αριθμός παρακολούθησης για την αποστολή στην Πολωνία και τα νέα σχετικά με τις δραστηριότητες επιθεώρησης των αρχών της ΕΕ κατά την προηγούμενη περίοδο (όταν αναστείλαμε την αποστολή), ελπίζω όλοι να είναι ασφαλείς και να έχουν καλά Χριστούγεννα!
Πρώτα η ασφάλεια

IY0Jb6aO1v

 
Last edited:

blacky2340

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 28, 2023
Messages
37
Reaction score
26
Points
18
Σας ευχαριστώ για την αποσαφήνιση κάθε ερώτησης που είχα, με την πρόσθετη γνώμη σας. Τώρα μπορώ να επιλέξω πολύ πιο ξεκάθαρα από πού θα προμηθεύομαι τα χημικά μου. Τεράστιο σεβασμό για το χρόνο που αφιερώσατε για να γράψετε όλα αυτά, είμαι σίγουρος ότι ξεκαθαρίσατε τα πάντα όχι μόνο για μένα, αλλά και για πολλούς άλλους ανθρώπους.
 

flyrc

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Sep 19, 2023
Messages
171
Reaction score
94
Points
28
Deals
18
Ναι, είστε ευπρόσδεκτοι φίλε μου, αυτό είναι μια ανησυχία για πολλούς ανθρώπους, και ως Κινέζος προμηθευτής, Είναι απαραίτητη ευγένεια να απαντήσω στις ερωτήσεις που θέτετε ,έχετε θέσει αυτό το θέμα, και νομίζω ότι είναι σημαντικό για μένα να δώσω σε εσάς και σε όσους ανησυχούν για αυτό το θέμα τη γνώμη μου και ό, τι ξέρω για τις υπερπόντιες αποθήκες και τη ναυτιλία, όπως θα έπρεπε!
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
55
Reaction score
34
Points
18
προτείνει κανείς έναν αξιόπιστο προμηθευτή στο τμήμα αντιδραστηρίων για το γλυκιδικό οξύ bmk
 

dnBQByvHb8Zkawbjpx

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 6, 2024
Messages
41
Reaction score
29
Points
18
Χτύπησα έναν κινέζο πωλητή στο telegram χθες το βράδυ και έμαθα μια σημαντική λεπτομέρεια. Το MOQ τους (ελάχιστη ποσότητα παραγγελίας) είναι περίπου 25 κιλά, τίποτα για τον μικρό.
 
Top