Προβλήματα με τη σύνθεση της ηρωίνης Labdas;

Darksmoke

Don't buy from me
New Member
Joined
May 15, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Γεια σας,

Έπεσα πάνω σε αυτό το εγχειρίδιο σύνθεσης και έχω μερικές ερωτήσεις σε αυτό.
Αν και είναι στα γερμανικά, ίσως μπορείτε να το μεταφράσετε...

Σύνθεση: Σε einem 10-ml-Zentrifugenglas werden 28,5 mg Morphin, 29,4 mg N,N-(Dimethylamino)-pyridin, 1 ml Dichlormethan (DCM) και 100 µ l Essigsäureanhydrid vorgelegt. Das Gemisch bleibt nun 5 bis 6 min stehen. Nach Ablauf der Zeit wird das Gemisch mit 2 ml Wasser versetzt und in einem Scheiderichter mit 10 ml Dichlormethan ausgeschüttelt. Das Wasser wird abgetrennt und die organische Phase mit wasserfreiem Natriumsulfat getrocknet. Nach dem Verdampfen des Lösungsmittels bleibt Heroin zurück.

1. Αν σε 100 yl ακετανυδρίτη και 1ml χλωροφόρμιο προστίθεντο 2ml νερό δεν θα έκανε το υπόλοιπο μη αντιδρών ακετανυδρίτη να αραιωθεί στο νερό και να αντιδράσει σε οξικό οξύ;
1β) το οξικό οξύ δεν θα εκχύλιζε στη συνέχεια ένα μέρος της βάσης της ηρωίνης στην όξινη φάση του νερού;

2. Εάν έχετε στο μείγμα τόσο 4-DMAP (το οποίο είναι καλύτερα διαλυτό στο DCM παρά στο νερό, και είναι στερεό υλικό, δεν θα έμενε μετά την εξάτμιση του DCM όχι μόνο η Ηρωίνη αλλά και περισσότερο 4DMAP;

Νομίζω ότι αυτά είναι 2 μεγάλα ερωτηματικά για αυτή τη σύνθεση, αλλά δεν έχω βαθιά γνώση της χημείας...

Έχω επίσης κάποιες ερωτήσεις που δεν σχετίζονται με τη σύνθεση αλλά με τη διαδικασία καθαρισμού ή τη διαδικασία κρυστάλλωσης.

3. Τι είναι το "τρυγικό οξύ της μορφίνης" και το "ουδέτερο άλας του" Δεν υπάρχει μόνο τρυγική μορφίνη και βάση μορφίνης; Ποιο θα πρέπει να είναι το όξινο άλας της τρυγικής μορφίνης (αν η τρυγική είναι το ουδέτερο άλας;)

4. Αν από ένα μίγμα 1-βουτανόλης και τολουόλης εκχυλιστεί η μορφίνη με υδατικό διάλυμα 1% τρυγικού οξέος, δεν θα διαλυθεί τότε και ένα μέρος της 1-βουτανόλης επίσης στο νερό και αργότερα, όταν η τρυγική μορφίνη αποκοπεί πάλι με αμμωνία, δεν θα διαλυθεί τότε η βάση της μορφίνης με τη μερική 1-βουτανόλη που διαλύθηκε στο νερό; Επίσης, δεν θα μπορούσε να στεγνώσει από το νερό και μετά να γίνει το αντίθετο.

5. (πολύ σημαντική βασική ερώτηση) Θα ήταν επίσης δυνατό να εξαχθεί μια βάση στο άλας από μια καθαρή οργανική φάση όπως DCM+Μορφίνη-βάση με ένα υδατικό όξινο διάλυμα; Ή μήπως το οξύ δεν θα έφτανε ποτέ στη Μορφίνη-βάση, καθώς αυτή είναι εντελώς ξεχωριστά από το νερό (με το οξύ).

Ίσως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει! Θα ήμουν εξαιρετικά ευγνώμων αν κάποιος ειδικός χημικός με εκπαίδευε για τις (ίσως χαζές) ερωτήσεις μου.

Σας ευχαριστώ ήδη,

Darksmoke.
 

Teck Tonik

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 18, 2021
Messages
13
Reaction score
14
Points
3
Ειλικρινά δεν έχω την παραμικρή ιδέα ωστόσο κάνετε αυτό που πάντα ονειρευόμουν να φτιάξετε το δικό σας ηρώο lol. Προσπαθώ να καταλάβω αν η φεντανύλη είναι περίπλοκο να φτιαχτεί γιατί αυτό είναι περίπου το μέγεθος της ανοχής μου.
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Είστε σίγουρος ότι απαιτείται αυτή η ποσότητα καταλύτη (29,4 mg ανά 28,5 mg μορφίνης); Νομίζω ότι αυτό δεν είναι απολύτως ακριβές.
Προστίθεται νερό για την εκχύλιση των υπολειμμάτων οξικού ανυδρίτη. Νομίζω ότι η ηρωίνη δεν θα φύγει από την οργανική φάση με τέτοια αναλογία διαλυτών (H2O/dcm - 2/10).
 
Top