Αποτελεσματικός τρόπος λήψης της DMT;

amphmnamii

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 10, 2022
Messages
67
Reaction score
34
Points
18
Helou😶‍🌫️
Έχω πάρει αυτή την εβδομάδα ~0,6g DMT ήταν ωραία αλλά θέλω να ξέρω πώς μπορώ να πάρω το φάρμακο με τον πιο αποτελεσματικό τρόπο.
Σκεφτόμουν 🤔 bout να το εγχύσω, αλλά έχω ανησυχήσει αν αυτό θα μπορούσε να επηρεάσει αρνητικά ολόκληρο το ταξίδι, αν έχω χρόνο να πάρω σύριγγα από τη φλέβα μου, και αν η χημική επιθετικότητα θα μπορούσε να βλάψει το ενδοφλέβιο σύστημά μου.
(Επειδή προσπάθησα να το ρουφήξω, και ήταν ο πιο τσουχτερός πόνος που έχω νιώσει ποτέ)
Το κάπνισμα είναι άνετο, αλλά τα αποτελέσματα διαρκούν μόνο λίγα λεπτά, και η ανοχή έρχεται πολύ γρήγορα,
Το σνιφάρει είναι επώδυνο, αν και το κάνει περισσότερο από το κάπνισμα.
Η λήψη από το στόμα δεν είναι επίσης ιδανική, είναι σπατάλη της DMT επειδή το οξύ του στομάχου έπρεπε να "αποσυνθέσει" το μόριο.
Δεν υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το κάνετε σωστά;
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
452
Reaction score
692
Points
93
Υπάρχουν μόνο λίγοι τρόποι κατανάλωσης ουσιών: από το στόμα, από το στόμα, ενδοφλέβια, ενδομυϊκά, ορθικά, εισπνοή. Για την DMT, το κάπνισμα ή η χρήση MAOIs για την ενίσχυση της επίδρασης όταν λαμβάνεται από το στόμα είναι το καλύτερο.
 

amphmnamii

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 10, 2022
Messages
67
Reaction score
34
Points
18
Πρέπει να ψάξω τι είναι το maoi wow. Idk πού να το πάρετε και κανένα από τα χάπια φαρμάκων που είναι στη Wikipedia, δεν είναι διαθέσιμο για αγορά σε αυτό το φόρουμ (δεν εμπιστεύομαι άλλες αγορές) υπάρχει κάποιος τρόπος πώς να αυξήσετε αυτούς τους αναστολείς με φυσικό τρόπο;
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,472
Solutions
4
Reaction score
1,003
Points
113
Deals
1
Δεν είναι το οξύ του στομάχου, είναι το mao-A ( monoamine oxidase a) δεν το αφήνει καν να φτάσει στον εγκέφαλό σας μέσω της εντερικής οδού, εκτός αν πάρετε αρκετό για να χρησιμοποιήσετε το σώμα σας MAO μέχρι συν αρκετό επιπλέον για να είναι αποτελεσματικό. Το dmt και το maoi διαρκούν ώρες και ώρες.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
221
Reaction score
228
Points
43
Ας δούμε τις κύριες οδούς χορήγησης της DMT και τις επιδράσεις τους στον οργανισμό.
  1. Κάπνισμα/ατμοποίηση της DMT. Αυτή είναι η πιο κοινή και αποτελεσματική μέθοδος. Όταν καπνίζεται ή εξατμίζεται, η DMT εισέρχεται γρήγορα στην κυκλοφορία του αίματος μέσω των πνευμόνων, με αποτέλεσμα σχεδόν άμεσες επιδράσεις (εντός 30 δευτερολέπτων έως 1 λεπτού), που κορυφώνονται γρήγορα και διαρκούν περίπου 5-15 λεπτά. Η ένταση είναι συχνά συντριπτική για κάποιους, και όπως αναφέρατε, τα αποτελέσματα είναι βραχύβια. Η ταχεία έναρξη μπορεί επίσης να προκαλέσει άγχος σε ορισμένους χρήστες λόγω της ξαφνικής, βαθιάς φύσης της. Η ανοχή αναπτύσσεται γρήγορα μέσα σε μια συνεδρία, αλλά επανέρχεται γρήγορα, συνήθως μέσα σε μια ώρα.
  2. Αναρρόφηση (Insufflation). Το σνιφάρισμα της DMT οδηγεί σε μεγαλύτερη διάρκεια των επιδράσεων σε σύγκριση με το κάπνισμα. Οι επιδράσεις μπορεί να αρχίσουν μέσα σε 5-10 λεπτά και να διαρκέσουν 20-40 λεπτά. Ο πόνος είναι συνηθισμένος, καθώς είναι ιδιαίτερα ερεθιστικό για τους βλεννογόνους της μύτης. Αναφέρεται επίσης ότι η εμπειρία είναι λιγότερο ομαλή και δυσκολότερα διαχειρίσιμη σε σύγκριση με το κάπνισμα.
  3. Κατανάλωση από το στόμα με ένα ΜΑΟΙ (όπως η Αγιαχουάσκα). Οι επιδράσεις μπορεί να διαρκέσουν από 4 έως 6 ώρες. Ο ΜΑΟΙ αποτρέπει τη διάσπαση της DMT στο στομάχι, επιτρέποντάς της να φτάσει στον εγκέφαλο. Αλλά πρέπει να χρησιμοποιήσετε το σωστό MAOI (όπως η αρμαλίνη ή η αρμίνη) για να λειτουργήσει αυτό. Είναι μια πιο χρονοβόρα και συχνά σωματικά απαιτητική εμπειρία λόγω της ναυτίας, της κάθαρσης και της επιβάρυνσης του σώματος, αλλά κάποιοι τη βρίσκουν βαθιά ουσιαστική. Χωρίς ΜΑΟΙ, το οξύ του στομάχου θα υποβαθμίσει την DMT πριν φτάσει στην κυκλοφορία του αίματος.
  4. Ενδομυϊκή ένεση (IM). Η ενδομυϊκή έγχυση της DMT μπορεί να οδηγήσει σε ομαλή έναρξη (εντός 2-5 λεπτών) και σε μεγαλύτερα αποτελέσματα (περίπου 30-60 λεπτά). Ορισμένοι χρήστες θεωρούν ότι αυτή η μέθοδος παρέχει μια πιο σταδιακή, ελεγχόμενη εμπειρία σε σύγκριση με το κάπνισμα. Αν και ασφαλέστερη από την ενδοφλέβια έγχυση, οι ενδοφλέβιες ενέσεις εξακολουθούν να ενέχουν κινδύνους, όπως μόλυνση ή αποστήματα εάν δεν ακολουθούνται οι κατάλληλες αποστειρωμένες τεχνικές. Η υψηλή ένταση μπορεί ακόμα να είναι συντριπτική για ορισμένους χρήστες.
  5. Ενδοφλέβια ένεση (IV). Αυτή η μέθοδος θα σας δώσει την πιο έντονη και άμεση εμπειρία. Η έναρξη είναι σχεδόν στιγμιαία και τα αποτελέσματα μπορεί να διαρκέσουν 5-30 λεπτά, ανάλογα με τη δόση. Επειδή η DMT εισέρχεται απευθείας στην κυκλοφορία του αίματος, το ταξίδι θα ήταν πολύ ισχυρό. Η ενδοφλέβια χορήγηση είναι επικίνδυνη για διάφορους λόγους: άμεση υπερφόρτωση, βλάβη στις φλέβες, πνευμονικοί κίνδυνοι, ψυχολογική υπερφόρτωση.
Συστάσεις:
  • Αν έχετε αποφασίσει να εξερευνήσετε τις ενέσεις, η ένεση IM είναι μια πολύ ασφαλέστερη εναλλακτική λύση έναντι της ενδοφλέβιας, αλλά θα σας συμβούλευα έντονα να μην κάνετε ενέσεις χωρίς σωστή γνώση της δοσολογίας, αποστειρωμένες τεχνικές και κατανόηση των κινδύνων.
  • Για να ελαχιστοποιήσετε τα απόβλητα και να βελτιώσετε την αποτελεσματικότητα κατά το κάπνισμα, εξετάστε τεχνικές όπως η χρήση ενός γυάλινου ατμομηχανήματος ή μιας πένας ατμού DMT, οι οποίες μπορούν να προσφέρουν μεγαλύτερο έλεγχο της δοσολογίας και να μειώσουν την υποβάθμιση από την υπερβολική θερμότητα.
  • Εξετάστε το ενδεχόμενο να πειραματιστείτε με Ayahuasca ή Pharmahuasca (DMT + MAOI σε ελεγχόμενο περιβάλλον), αν ψάχνετε για μια μεγαλύτερη και πιο βαθιά εμπειρία.
Τελικά, είναι σημαντικό να σταθμίσετε τους κινδύνους έναντι των πλεονεκτημάτων κάθε μεθόδου. Κάθε οδός χορήγησης συνοδεύεται από τα δικά της αντισταθμιστικά οφέλη, αλλά η ασφάλειά σας θα πρέπει πάντα να αποτελεί προτεραιότητα.
 
Top