"Έχω κάποιο πρόβλημα;"

Chem-Safe

Chem-Safe - Energy Control
Joined
Feb 22, 2023
Messages
43
Reaction score
25
Points
18
Οι προκαταλήψεις απέναντι στα ναρκωτικά δυσχεραίνουν και η θεώρησή τους ως κύρια αιτία όταν ένα άτομο αναπτύσσει διαταραχή χρήσης ουσιών μπορεί να δυσχεράνει την πραγματική προσέγγιση της ρίζας του προβλήματος. Για ορισμένους επαγγελματίες, σχεδόν οποιαδήποτε χρήση ναρκωτικών εκτός από τις κοινωνικά αποδεκτές είναι προβληματική. Οι ηθικιστικές ή υπερβολικές προσεγγίσεις δυσχεραίνουν την αναγνώριση, την κατανόηση και την αντιμετώπιση των πραγματικών αιτιών.

Μεγάλο μέρος των μηνυμάτων σχετικά με τα ναρκωτικά είναι αρνητικής φύσης, εστιάζοντας μόνο στους κινδύνους και τα προβλήματα, χωρίς να διακρίνουν αυτά που είναι πιθανά και συχνά από αυτά που είναι ανεπίσημα ή σποραδικά. Πολύ λιγότερο αναγνωρίζουν τις απολαύσεις. Αυτό οδηγεί σε απώλεια εμπιστοσύνης στους ειδικούς και σε αδυναμία εντοπισμού καταστάσεων που πραγματικά ενέχουν κίνδυνο. Από την άλλη πλευρά, όλοι τείνουμε να βλέπουμε τις συμπεριφορές μας ως "φυσιολογικές" και η αυτοδικαιολογία ή η αυταπάτη είναι μια συχνή αντίδραση όταν προκύπτουν δυσκολίες,

Όταν οι άνθρωποι έχουν αμφιβολίες ή υποψίες, συχνά αφήνεται σε μια επαγγελματική ομάδα να αξιολογήσει αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι. Στην πραγματικότητα, αυτό που έχει σημασία είναι ο προσωπικός και βαθύς προβληματισμός σχετικά με τον βαθμό ικανοποίησης που μας προκαλούν η συμπεριφορά και οι συνήθειές μας. Αν οι απολαύσεις είναι μεγαλύτερες από τους κινδύνους στους οποίους εκθέτουμε τον εαυτό μας, αν πραγματικά αντιλαμβανόμαστε ότι έχουμε τον έλεγχο της ζωής μας και αν αυτό που κάνουμε μας επιτρέπει να ζήσουμε τη ζωή όπως θέλουμε να τη ζήσουμε,

Δεν είναι θέμα υποταγής σε μια ανάκριση, αλλά να σταματήσουμε για λίγο να σκεφτούμε κάποιες πτυχές. Μπορεί να μην έχετε τίποτα να αλλάξετε. Μπορεί να μην έχετε κάνει στον εαυτό σας κάποιες ερωτήσεις πριν. Μπορεί να είστε σε θέση να αλλάξετε κάποια πράγματα μόνοι σας, αν νομίζετε ότι το χρειάζεστε. Μπορεί επίσης να συμβεί να χρειαστεί να αλλάξετε πράγματα, αλλά να μην τα καταφέρετε. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Μερικές φορές τα προβλήματα λύνονται ατομικά, με το χρόνο ή με τη βοήθεια των κοντινών σας ανθρώπων. Άλλες φορές η συμβουλή ή η υποστήριξη μιας επαγγελματικής ομάδας μπορεί να είναι χρήσιμη ή ακόμη και απαραίτητη,

Ορισμένοι προβληματισμοί που μπορούμε να κάνουμε:
  • Γιατί κάνω χρήση ναρκωτικών και το κάνω με τον τρόπο που θα ήθελα;
  • Πόσο συχνά το κάνω; Πόσο συχνά θα ήθελα να το κάνω;
  • Αλλάζει η κατανάλωσή μου με την πάροδο του χρόνου, καταναλώνω περισσότερο από ό,τι πριν;
  • Ποιος είναι ο κοινωνικός μου κύκλος; Πόσες από τις φιλίες μου δεν σχετίζονται με τα ναρκωτικά; Έχω ελεύθερο χρόνο χωρίς χρήση ναρκωτικών;
  • Πώς σχετίζομαι κατά τη διάρκεια της εβδομάδας με τους ίδιους ανθρώπους με τους οποίους διασκεδάζω; Έχω δοκιμάσει διαφορετικά πράγματα; Τα έχω καταφέρει; Πώς έχω αισθανθεί;
  • Έχω ή είχα οικονομικά προβλήματα που σχετίζονται με τη χρήση ναρκωτικών; Πόσα χρήματα ξοδεύω; Είχα δυσκολία να ελέγξω τα έξοδά μου; Έχω κάνει πράγματα που κανονικά δεν θα έκανα για να πάρω ναρκωτικά;
  • Πόσο συχνά έχω σταματήσει να εκπληρώνω τις υποχρεώσεις μου (εργασία, οικογένεια, σπουδές...) μετά από ένα πάρτι; Πόσο συχνά έχω σεξουαλικές σχέσεις λαμβάνοντας ναρκωτικά; Και χωρίς να τα παίρνω; Αισθάνομαι άνετα με τον εαυτό μου υπό αυτή την έννοια;
  • Έχω κάνει πράγματα υπό την επίδραση ουσιών που δεν θα έκανα υπό κανονικές συνθήκες; Πώς αισθάνομαι γι' αυτό;
  • Όταν έχω μια κακή εμπειρία, φροντίζω να μάθω τι συνέβη και πώς να το αποφύγω; Γνωρίζω στρατηγικές μείωσης του κινδύνου, αλλά δεν τις εφαρμόζω ακόμα;
  • Σχεδιάζω την κατανάλωσή μου ή ενστικτωδώς; Με ενδιαφέρει η ποιότητα των ουσιών; Είναι αξιόπιστοι οι προμηθευτές ή τους ελέγχω;
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Ο αυτοστοχασμός είναι πολύ σημαντικός για εμάς, αλλά ο σύγχρονος κόσμος αφήνει λιγότερες ευκαιρίες και λιγότερο χρόνο γι' αυτόν. Θα πρόσθετα μερικές ερωτήσεις στον κατάλογο και σε ορισμένες θα άλλαζα τη διατύπωση - νομίζω ότι αυτό είναι σημαντικό:
  • Έχω παρατηρήσει ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω περισσότερα ναρκωτικά για να επιτύχω το ίδιο υψηλό επίπεδο (ανοχή);
  • Αντιμετωπίζω συμπτώματα στέρησης όταν δεν χρησιμοποιώ ναρκωτικά
  • Πόσο χρόνο περνάω σκεπτόμενος τα ναρκωτικά;
  • Συνεχίζω να κάνω χρήση ναρκωτικών παρά το γεγονός ότι γνωρίζω ότι προκαλούν προβλήματα στη ζωή μου;
  • Έχω προσπαθήσει να μειώσω ή να ελέγξω τη χρήση ναρκωτικών αλλά απέτυχα;
  • Είμαι αμυντικός ή μυστικοπαθής όταν κάποιος αναφέρει τη χρήση ναρκωτικών μου;

Παρ' όλα αυτά, η συνείδησή μας είναι τόσο οργανωμένη ώστε, εξετάζοντας τον εαυτό της από μέσα, μπορεί να επινοήσει πειστικά τεχνάσματα στις απαντήσεις, δημιουργώντας μια εικόνα και μια θέση διαφορετική από την πραγματικότητα. Και εδώ είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε πότε η αυτοκριτική είναι ένας χρήσιμος τρόπος παρακολούθησης και πότε είναι παραπληροφόρηση ή δικαιολογία για χρήση. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο υπάρχουν όλα τα επαγγέλματα που σχετίζονται με τον ψυχισμό - σε ορισμένες, πολύπλοκες και συγκεχυμένες καταστάσεις, χρειαζόμαστε μια εξωτερική άποψη
 

NinjaFlakkaZombie

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2023
Messages
22
Reaction score
43
Points
13
Όλα αυτά είναι πολύ ωραία και καλά, αλλά είμαι ο πρώτος που συνειδητοποιεί ότι είμαι εντελώς εθισμένος. Προσπέρασα τις ερωτήσεις, αλλά αυτές που διάβασα ήταν όλες ακριβώς οι λόγοι για τους οποίους κάνω χρήση ναρκωτικών. Δεν μπορώ να σχετιστώ με τους ανθρώπους ή να λειτουργήσω στην κοινωνία χωρίς αυτά. Είμαι εντελώς εσωστρεφής και οχυρώνομαι στη μοναξιά όταν είμαι νηφάλια και πάντα κάνω πράγματα για τα οποία μετανιώνω όταν κάνω χρήση... είναι δίκοπο μαχαίρι. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε κέντρο αποτοξίνωσης ( επειδή η εξάρτηση από τα ναρκωτικά με έκανε πρόσφατα άστεγο) tho σε αντίθεση με τις άλλες αποτοξίνωσεις μου. Μόλις κατάφερα να βγω έξω κατά τη διάρκεια της ημέρας πήγα αμέσως να αγοράσω κοκαΐνη και υποδερμικές βελόνες. Σπαταλάω τις περισσότερες ενέσεις μετά τις πρώτες 3 γιατί δεν μπορώ να κρατήσω στη φλέβα. Αλλά ακόμα δεν μπορώ να σταματήσω και ειλικρινά είμαι σε ένα σημείο όπου δεν θέλω καν να το κάνω.

Πιστεύω ότι η μείωση της βλάβης είναι πρωταρχική. Ποτέ δεν μοιράζομαι βελόνες... προσπαθώ με κάθε τρόπο να χρησιμοποιώ πάντα καινούργια.

Μακάρι να μπορούσα να βρω ευκολότερα φλέβες.

Παρεμπιπτόντως, ακόμα κι αν δεν πυροβολείς. Ποτέ μην μοιράζεστε πίπες ή καλαμάκια η ηπατίτιδα δεν είναι αστείο. Ευτυχώς ζω σε μια χώρα όπου η υγειονομική περίθαλψη είναι δωρεάν και θεωρείται βασικό δικαίωμα και μόλις η εξέταση αίματος μου βγήκε θετική έκανα μια 3μηνη θεραπεία με 2 χάπια την ημέρα και ενώ δεν είναι θεραπεία δεν είμαι πλέον μεταδοτικός ούτε διατρέχω σοβαρό κίνδυνο ηπατικής βλάβης... ωστόσο θα μπορούσα να κολλήσω άλλο στέλεχος της ηπατίτιδας c και να χρειαστεί να αναζητήσω ξανά θεραπεία. Θέλω να πω ότι η μείωση της βλάβης δεν είναι μια καλή αίσθηση που δεν πρέπει να παίρνουμε στα σοβαρά. Ακόμα και αν καπνίζεις απλά χόρτο, να το πάρεις στα σοβαρά.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Οι σωστές λέξεις. Ευχαριστώ για την κοινοποίηση. Αν θέλετε να συζητήσουμε κάτι, οτιδήποτε, απλά γράψτε μου σε ιδιωτικά μηνύματα
 
Top