Διαφορά στην αντίδραση Leuckart με φορμαμίδιο και φορμικό αμμώνιο

kosingo

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 9, 2022
Messages
1
Reaction score
2
Points
3
Γεια σας παιδιά,
Αρχικά θέλω να πω τι ωραίο φόρουμ είναι αυτό! πραγματικά ενδιαφέρον!
Έχω μια ερώτηση σχετικά με την αντίδραση Leuckart για την παραγωγή αμφεταμινών και ίσως κάποιος εδώ μπορεί να με βοηθήσει:
Στη βιβλιογραφία γίνεται λόγος για δύο διαφορετικές μεθόδους για την αντίδραση Leuckart: μία με φορμικό αμμώνιο και μία με φορμαμίδιο (ενδεχομένως με προσθήκη μυρμηκικού οξέος). Σε ορισμένες πηγές αναφέρεται ότι η παραλλαγή με φορμικό αμμώνιο λέγεται ότι είναι πιο αποτελεσματική, αλλά εδώ βλέπω κυρίως περιγραφές με φορμαμίδιο. Γιατί προτιμάται η παραλλαγή με φορμαμίδιο; Τι πρέπει να λαμβάνεται υπόψη στην αντίδραση Leuckart με φορμικό αμμώνιο όσον αφορά τη θερμοκρασία και την αναλογία ανάμιξης με το BMK;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε χρήσιμη απάντηση.
 

workworkwork

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 22, 2022
Messages
74
Solutions
1
Reaction score
32
Points
18
Ίσως είναι καλύτερα να ρωτήσετε στο νήμα για τη μέθοδο Leuckart...
Έψαχνα για τα χημικά για την παραγωγή αμφεταμινών με τη μέθοδο Leuckart και ενδιαφέρθηκα για το φορμικό ασβέστιο επειδή είναι φθηνότερο από το φορμικό αμμώνιο. Όλα αυτά είναι για την παραγωγή φορμαμιδίου νομίζω;
Αλλά σταμάτησα με τη μέθοδο Leuckart, τώρα θα δοκιμάσω τη μέθοδο Borohydride :)
Όταν αποκτήσω μια ανώνυμη διεύθυνση για να λαμβάνω χημικά, θα δοκιμάσω τη μέθοδο Leuckart με φορμαμίδιο, δεδομένου ότι το φορμαμίδιο είναι νόμιμο και πολύ φθηνό αλλά δεν μπορεί να αποσταλεί με κανονικό ταχυδρομείο για παραγγελίες μεγαλύτερες από 5l.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
180
Reaction score
84
Points
28
Πού βρίσκεται η αμίνη στο φορμικό ασβέστιο; Πρέπει να φτιάξετε το αμίδιο από αμμωνία (αμίνη), και μυρμηκικό οξύ (για να φτιάξετε το αμίδιο). Αλλά αναρωτιέμαι επίσης γιατί προτιμάται εδώ το φορμαμίδιο, επειδή πολλές εργασίες λένε ότι η οδός του φορμικού αμμωνίου είναι πιο αποτελεσματική οδός. Ακόμα και ο θείος Fester μιλάει για φορμαμίδιο και φυσικά για Ν-μεθυλοφορμαμίδιο για την παραγωγή της μεθυλικής παραλλαγής της βενζεδρίνης. Πολύ περίεργο, αλλά τώρα δοκιμάζω για πρώτη φορά το Leuckart με φορμαμίδιο, επειδή είναι πολύ εύκολο να παραχθεί από το φορμικό αμμώνιο.
 
Top