darknet vendors affiliated or using shared warehouse - help me wrap my head around this

dnBQByvHb8Zkawbjpx

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 6, 2024
Messages
36
Reaction score
25
Points
18
Έκανα κάποια ψώνια που μετατράπηκαν σε έρευνα των προμηθευτών του darknet, επειδή παρατήρησα κάτι που μου τράβηξε την προσοχή. Μου φαίνεται ότι αυτά που διαφημίζονται ως μεμονωμένοι πωλητές είναι απλώς μοναδικά επώνυμα προσόψεις για τον ίδιο πωλητή, ή συνεργάζονται με κάποιον τρόπο, εν γνώσει ή εν αγνοία τους, μέσω της κοινής χρήσης μιας αποθήκης 3ου μέρους που αποστέλλει τις παραγγελίες τους στους πελάτες.

Το παρατήρησα αυτό για πρώτη φορά όταν παρήγγειλα 4 δείγματα ηρωίνης από 4 μοναδικούς πωλητές που δεν φαίνεται να συνδέονται με κανέναν τρόπο 2 από NL, 2 από DE.

Τα 2 δείγματα από τη NL εμφανίστηκαν συσκευασμένα στον ίδιο τύπο φακέλου (αν και διαφορετικού χρώματος), η ετικέτα της διεύθυνσης είναι πανομοιότυπη (με τις ίδιες διαστάσεις, γραμματοσειρά, διάταξη, μέγεθος κειμένου), και οι δύο χρησιμοποίησαν το ίδιο σχέδιο και τους ίδιους συνδυασμούς γραμματοσήμων και και οι δύο αποστέλλονται από την ίδια πόλη. Η μέθοδος απόκρυψης που χρησιμοποιήθηκε ήταν πανομοιότυπη, το προϊόν συσκευάστηκε με τον ίδιο τρόπο χρησιμοποιώντας πανομοιότυπη συσκευασία και υλικό απόκρυψης. Δεν θα πειστώ ότι οι δύο αποστολές δεν στάλθηκαν από το ίδιο ζευγάρι χεριών. Το ίδιο το προϊόν είχε την ίδια αίσθηση και διαφημιζόταν ως αφγανικό και στις δύο περιπτώσεις.
Όσον αφορά τα δείγματα DE, και τα δύο διαφημίστηκαν ότι προέρχονται από το Ιράν. Επιτρέψτε μου να αναφερθώ στους δύο πωλητές ως πωλητής Α και πωλητής Β. Αγόρασα από τον πωλητή Α στο παρελθόν και έδωσα παραγγελίες για δείγματα από τον Α και τον Β ταυτόχρονα. Ο Α δεν δέχτηκε την παραγγελία, οπότε πέρασε μόνο μία, από τον πωλητή Β. Όταν έφτασε, ήταν συσκευασμένη με τον ίδιο τρόπο όπως η παλιά μου παραγγελία από τον πωλητή Α. Ίδιο στυλ συσκευασίας, ίδια υλικά, ίδια ετικέτα διεύθυνσης.

Έτσι, βρίσκομαι εδώ τώρα, λίγες εβδομάδες αργότερα, κάνοντας μια λίστα αγορών για την επόμενη παραγγελία μου, συγκρίνοντας τους προμηθευτές με τις τιμές τους, τα έξοδα αποστολής και τα προϊόντα που διαθέτουν. Παρατήρησα τον πωλητή Γ, που επίσης εδρεύει στη ΔΕ όπως και οι Α και Β, που απλά μοιάζει τρομακτικά με τον πωλητή Α. Τα ίδια προϊόντα και η διαφημιζόμενη προέλευση και καθαρότητα τους (π.χ. πανομοιότυπος συνδυασμός βελόνων Κ και βράχων, μείγμα και ισομερές S, όλα από την Ινδία, σχεδόν πανομοιότυπη τιμολόγηση [όπως 1 ευρώ διαφορά για το ίδιο προϊόν και βάρος]), εξαιρετικά παρόμοια γκάμα προϊόντων μέχρι τον συνδυασμό λιγότερο δημοφιλών όπως 2-mmc, 3-cmc, 3-mmc, και έχω αναφέρει ότι είναι "σε διακοπές" την ίδια στιγμή;

Όσον αφορά την παρόμοια προσφορά συνδυασμών προϊόντων, προέλευσης και καθαρότητας, μπορώ να καταλάβω ότι διαφορετικοί πωλητές θα μπορούσαν να προμηθεύονται τα προϊόντα από τον ίδιο εισαγωγέα χονδρικής πώλησης. Για παράδειγμα, ένας χονδρέμπορος εισάγει ένα τούβλο ηρωίνης στη χώρα, οπότε οι περισσότεροι πωλητές στη χώρα αυτή διαθέτουν στη συνέχεια το ίδιο προϊόν, από την ίδια προέλευση με την ίδια δηλωμένη καθαρότητα. Μια άλλη χώρα μπορεί να έχει διαφορετικό χονδρικό εισαγωγέα, οπότε και πάλι οι περισσότεροι πωλητές εκεί θα έχουν το ίδιο προϊόν, αλλά διαφορετικό από την άλλη χώρα. Αυτό θα ήταν λογικό και φυσικό αποτέλεσμα της εμπορικής ιεραρχίας. Αλλά αυτό δεν εξηγεί γιατί οι παραγγελίες που αποστέλλονται από διαφορετικούς πωλητές μοιάζουν σαν να τις έστειλε το ίδιο άτομο, χρησιμοποιώντας τα ίδια υλικά, από την ίδια πόλη.

Μήπως το παρακάνω και όλα αυτά είναι απλώς μια σειρά από συμπτώσεις; Ή μήπως αυτοί οι πωλητές συνδέονται με κάποιον τρόπο, ή μήπως είναι απλώς εικονικοί πωλητές που προωθούν τις παραγγελίες τους σε μια κοινή αποθήκη που τις εκτελεί και τις αποστέλλει για λογαριασμό των πωλητών; Έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο; Θα πρέπει να μοιραστώ ονόματα ή να κάνω περισσότερη έρευνα; Ας το συζητήσουμε αυτό, θέλω να μάθω τις σκέψεις σας.
 

NobodyYouKnow

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 17, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Πιθανόν απλά να είναι ενδιάμεσοι μεταφορείς για το κέρδος.
 

Metribolone

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 14, 2023
Messages
38
Reaction score
21
Points
8
Είναι σύνηθες. Έχω ακούσει συζήτηση σχετικά με αυτό στο Reddit πριν από λίγο καιρό. Σε προηγούμενες αγορές που κατέβηκαν, οι άνθρωποι σχολίαζαν ότι 2 πωλητές ήταν το ίδιο πρόσωπο στην ενότητα των κριτικών. Έχω δει συζήτηση γι' αυτό και στο dread.

Μερικές φορές είναι προφανές, το πιο προφανές που έχω δει ήταν 2 ακριβώς ίδιες δημοσιεύσεις εκτός από διαφορετικό όνομα χρήστη και εικόνα προφίλ, ίδια περιγραφή και τα πάντα. Ακόμα και οι άνθρωποι στις κριτικές έλεγαν wtf.
 
Top