Συναγερμός. Μην χρησιμοποιείτε το SIM.

hermano

Don't buy from me
Resident
Language
🇷🇺
Joined
Jun 18, 2023
Messages
51
Reaction score
50
Points
18
Την ίδια στιγμή που γράφω αυτή τη θέση, παίρνω κάποιες χαμηλόφωνες πληροφορίες σχετικά με την εύκολη 0/day exp για SIM.
Αρκεί να σας στείλει 1 SMS με παθητικό κωδικό ωφέλιμου φορτίου και ο αποστολέας θα έχει πρόσβαση να ακούει όλα τα πράγματα που συμβαίνουν γύρω από το τηλέφωνό σας.
Δεν θα λάβετε καμία ειδοποίηση, ούτε καν sms, είναι κρυφό.
Μετά την αποστολή του sms, ο *hacker* λαμβάνει κλήση και μπορεί να ακούσει ασταμάτητα την κίνηση ήχου από τη δυναμική του τηλεφώνου σας. (για περίπου 1 ώρα)
Το δοκίμασα μόνος μου και σοκαρίστηκα.
Συμβουλές:
1. Μην μιλάτε με κανέναν για επαγγελματικά θέματα όταν οποιοδήποτε τηλέφωνο βρίσκεται στο ίδιο δωμάτιο με εσάς!
2. Μην λέτε καμία triger λέξη που μπορεί να πιάσει με παράνομα πράγματα.
3. Ενημερώστε τα τηλέφωνά σας αμέσως μετά την κυκλοφορία της νέας ενημερωμένης έκδοσης.

(Δοκιμασμένο σε ουκρανικό δίκτυο gsm, από τα 2 τηλέφωνά μου)
Αλλά λειτουργεί ακόμη και σε οποιαδήποτε χώρα, αλλά στα σύνορα.
 

TryHard4Ever

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 3, 2024
Messages
11
Reaction score
9
Points
3
Θα μπορούσατε να μας δώσετε το σεμινάριο για τη δημιουργία αυτού του κειμένου;
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Το μόνο πράγμα για το οποίο έχω ακούσει είναι τα λεγόμενα " σιωπηλά sms" τα οποία υπάρχουν για τον εντοπισμό του τηλεφώνου μέσω του ραδιοσυστήματος, χωρίς GPS ή κάτι τέτοιο.

Ανάλογα με τη χώρα σας η αστυνομία είναι σε θέση να ερευνήσει μόνο για (δεν είμαι σίγουρος) 2 μήνες.
Αν δεν έχεις πολλά να κρύψεις, καθάρισε το Apparent και τις multimedia συσκευές σου και θα είσαι μια χαρά αν κρατήσεις τα πόδια σου ακίνητα για τις επόμενες εβδομάδες για να bseeve την κατάσταση.

Εκτός από το γεγονός ότι δεν είναι δυνατόν να εντοπίσετε το τηλέφωνό σας άμεσα 100% στην τοποθεσία με αυτή τη μέθοδο.
 

pshcrmth

Don't buy from me
New Member
Language
🇬🇧
Joined
Sep 8, 2024
Messages
58
Reaction score
13
Points
8

imo. αυτό δεν κάνει πραγματικά τη διαφορά. η συμβουλή μου ως μη επαγγελματίας αλλά και ως μη n00b θα είναι:

- Αυτό σας δίνει πρόσβαση στις ρυθμίσεις της SU, και στη συνέχεια μπορείτε να αλλάξετε πολύ περισσότερες ρυθμίσεις και πληροφορίες που είναι κάπως εύκολο να αποκτήσετε για όποιον έχει λίγες δεξιότητες πληροφορικής.

- Ελέγξτε όλες τις ρυθμίσεις της σύνδεσής σας! ( Βεβαιωθείτε ότι δεν έχετε ανοιχτές θύρες, απενεργοποιήστε το GPS και τις ειδοποιήσεις καναλιών (όπως μηνύματα καταστροφής ή έκτακτης ανάγκης).

- Ελέγξτε και απεγκαταστήστε όλες τις περιττές εφαρμογές και απενεργοποιήστε όλα τα δικαιώματα και τις αυτόματες αναφορές σε αυτές που χρησιμοποιείτε.

- Δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό, αλλά η χρήση εικονικής eSIM ακούγεται καλύτερη από τη χρήση κανονικής SIM.
 

pshcrmth

Don't buy from me
New Member
Language
🇬🇧
Joined
Sep 8, 2024
Messages
58
Reaction score
13
Points
8
ΥΓ. φαίνεται ότι το LoRa Meshtastic μπορεί να είναι μια καλή εναλλακτική λύση επικοινωνίας στο μέλλον, ή τα παλιά καλά φέροντα πιτζάκια ;)
 

CrazyMarliey23

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 6, 2023
Messages
8
Reaction score
4
Points
3
Είναι το meshtastic κάτι σαν walkie talkie, το esim είναι επίσης μια καλή εναλλακτική λύση.
 
View previous replies…

pshcrmth

Don't buy from me
New Member
Language
🇬🇧
Joined
Sep 8, 2024
Messages
58
Reaction score
13
Points
8
Ναι, είναι κάτι σαν διασταύρωση μεταξύ walkie-talkie ή ραδιοφώνου ερασιτεχνών και κινητού τηλεφώνου. :)
 

CrazyMarliey23

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 6, 2023
Messages
8
Reaction score
4
Points
3
αυτή η μαλακία είναι πολύ δύσκολο να κατασκοπεύσει σχεδόν αδύνατο
 

pshcrmth

Don't buy from me
New Member
Language
🇬🇧
Joined
Sep 8, 2024
Messages
58
Reaction score
13
Points
8
και η βασική εγκατάσταση είναι αρκετά φθηνή imo. :>

.^_^.
 
Top