Jak antisociální porucha osobnosti eskaluje poruchy způsobené užíváním návykových látek

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
221
Reaction score
228
Points
43
O7Y9DNwgXE


Nová studie se zabývala složitými vztahy mezi antisociální poruchou osobnosti (ASPD) a poruchami způsobenými užíváním návykových látek (SUD) a nabídla nový pohled na vzorce asociací, které již dlouho zajímají výzkumníky. Tento výzkum, publikovaný v časopise Translational Psychiatry, zkoumá, jak ASPD interaguje s diagnózami a závažností poruch spojených s užíváním alkoholu, konopí, kokainu, opioidů a tabáku. Výsledky studie mají významný význam pro lepší pochopení souběžného výskytu těchto stavů a mohly by ovlivnit budoucí přístupy k léčbě.

ASPD je psychiatrická porucha charakterizovaná manipulativním, impulzivním a často agresivním chováním s výrazným nedostatkem výčitek svědomí. Tato porucha je neúměrně častá u osob trpících SUD. Předchozí výzkumy totiž ukázaly, že zatímco ASPD se vyskytuje přibližně u 3,6 % běžné populace, lze ji nalézt až u 81 % osob, které se potýkají s užíváním návykových látek. Toto ohromující překrývání upozorňuje na potřebu podrobnějšího zkoumání toho, jak se ASPD vzájemně ovlivňuje s různými formami závislosti.

Studie, kterou vedl tým výzkumníků z Yaleovy univerzity a dalších významných institucí, se zaměřila na 1 660 osob s diagnózou ASPD a porovnávala je s kontrolní skupinou 6 640 osob. Účastníci byli vybráni na základě odpovídajících kritérií, jako je pohlaví, věk a rasa, aby se kontrolovaly demografické faktory, které by mohly ovlivnit výsledky. Cílem bylo prozkoumat vztahy mezi ASPD a pěti typy SUD: poruchami způsobenými užíváním alkoholu (AUD), konopí (CanUD), kokainu (CocUD), opioidů (OUD) a tabáku (TUD).

Jedním z klíčových zjištění studie byla silná souvislost mezi ASPD a diagnózou a závažností AUD, CanUD a TUD. Například u osob s ASPD byla téměř dvakrát vyšší pravděpodobnost, že jim bude diagnostikována porucha způsobená užíváním alkoholu (s poměrem šancí 1,89), a více než dvakrát vyšší pravděpodobnost, že jim bude diagnostikována porucha způsobená užíváním konopí (s poměrem šancí 2,13). ASPD byla sice spojena i s poruchami způsobenými užíváním kokainu a opioidů, ale tyto souvislosti neprošly přísnými statistickými testy, které jsou nutné k jejich potvrzení s vysokou jistotou.

Výzkumníci také zkoumali specifická diagnostická kritéria pro SUD, jako je nebezpečné užívání, abstinenční příznaky a pokusy o odvykání. Pozoruhodné je, že kritérium "nebezpečného užívání" bylo konzistentně spojeno s ASPD u všech zkoumaných látek. To naznačuje, že jedinci s ASPD mají tendenci se při užívání látek chovat nebezpečně, a to bez ohledu na typ drogy. Studie však překvapivě zjistila, že pokusy přestat užívat kokain byly nepřímo úměrné ASPD. Jinými slovy, lidé s ASPD se méně často pokoušeli přestat užívat kokain ve srovnání s lidmi bez této poruchy.

Tento objev vyvolává důležité otázky o motivaci a chování osob s ASPD ve vztahu k užívání návykových látek. Způsobuje impulzivní povaha a snaha riskovat u jedinců s ASPD menší pravděpodobnost, že přestanou s návykovými látkami, nebo existuje něco specifického v souvislosti s kokainem, co toto chování ovlivňuje? K odhalení psychologických a neurobiologických mechanismů, které jsou ve hře, bude zapotřebí dalšího výzkumu.

Zjištění studie zdůrazňují složitost komorbidity ASPD a závislosti na návykových látkách. Zkoumáním různých vzorců SUD u osob s ASPD nabízí výzkum cenné poznatky, které by mohly pomoci klinickým lékařům vyvinout cílenější intervence. Například léčebné programy se možná budou muset více zabývat zvýšeným rizikem nebezpečného užívání u pacientů s ASPD a také jedinečnými problémy, které představují některé látky, jako je kokain.

Dalším pozoruhodným aspektem studie bylo její zaměření na závažnost SUD. Zjistila, že asociace mezi ASPD a diagnózami SUD byly silnější než asociace založené na závažnosti poruchy. To naznačuje, že ASPD může být těsněji spjata s tím, zda se u člověka vyvine závislost, než s tím, jak závažná tato závislost je.

Celkově tento výzkum představuje důležitý krok vpřed v pochopení dvojí problematiky ASPD a SUD. Tím, že vrhá světlo na odlišné způsoby interakce těchto poruch, připravuje půdu pro budoucí studie, které by mohly zpřesnit diagnostická kritéria a zlepšit výsledky léčby. Jak autoři studie poznamenávají, "personalizované intervence zaměřené na podtypizaci založenou na mechanismu" by mohly vést k lepší péči o osoby, které se potýkají jak s ASPD, tak s poruchami užívání návykových látek.

Další podrobnosti naleznete v plném znění článku zde: https://doi.org/10.1038/s41398-024-03054-z (clearnet).

Pokud vás podobné publikace zajímají, reagujte a zanechte komentář. Bude to pro mě znamení, abych pokračoval.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,472
Solutions
4
Reaction score
1,002
Points
113
Deals
1
V porovnání s ostatními, které znám, dělám hodně kokainu. Kokain je dočasný lék na antisociální poruchu osobnosti. Když jsem na kokainu, tak se prostě s každým bavím. Málokdy mluvím s někým, koho neznám, pokud si nedám kokain. Býval jsem 25 let alkoholikem, ale moje játra nejsou zdravá. To způsobil kokain a alkohol. Neměl jsem žádný problém přestat pít. Jen jsem ho vyměnil za pervitin. Nemám diagnostikovanou žádnou poruchu, ale ani jsem se o to nesnažil.
 
Top